Krūts vēža skrīningā ieviesta jauna izmeklējumu starptautiski pielietota novērtējumu sistēma

© Oksana Džadana/F64

Pēdējo septiņu gadu laikā finansējuma apjoms onkoloģijas jomai pieaudzis gandrīz par 100 miljoniem eiro, 2023.gadā sasniedzot 163,6 miljonus, aģentūru LETA informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

NVD skatījumā, tas esot ļāvis veikt virkni uzlabojumu valsts apmaksātajā veselības aprūpē - onkoloģisko saslimšanu profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā, kā arī onkoloģijas pacientu paliatīvajā aprūpē. Būtiski uzlabojumi īstenoti arī kompensējamo zāļu pieejamības nodrošināšanā.

Profilaktisko pārbaužu jeb vēža skrīninga nodrošināšanā ieviests prostatas vēža skrīnings jeb specifisku asins analīžu veikšana, kas vīriešiem sniedz iespēju uzraudzīt veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā sākt savlaicīgu ārstēšanos. Savukārt dzemdes kakla vēža skrīningā vecuma grupā 30 līdz 70 gadi ieviesta jauna testēšanas metode, kas ļauj ātrāk atklāt izmaiņas agrīnā stadijā.

Arī krūts vēža skrīningā ieviesta jauna izmeklējumu starptautiski pielietota novērtējumu sistēma BI-RADS "Breast Imaging Reporting and Data System", kas mamogrāfijas izmeklējumos paredz divu radiologu dubultaklo izvērtējumu un gadījumos, ja ir nesakritības divu radiologu atbildēs, BI-RADS programmatūra nodrošina izmeklējuma nodošanu tālāk trešajam radiologam.

Tāpat ir ieviesta valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu zēniem, kas ir īpaši būtiski, jo, atbilstoši pētījumiem papilomas vīruss ir onkoloģisko saslimšanu izraisītājs, atcelts pacienta līdzmaksājums pēcskrīninga izmeklējumiem. Savukārt, lai veicinātu ģimenes ārstu iesaisti onkoloģisko saslimšanu savlaicīgā atklāšanā, ieviests maksājums par praksē reģistrēto pacientu atsaucību zarnu vēža un prostatas vēža skrīninga veikšanu.

Skrīninga un pēcskrīninga izmeklējumiem no valsts budžeta līdzekļiem šogad plānoti 2,4 miljoni eiro.

Lai pacienti ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu vai apstiprinātu diagnozi varētu laikus saņemt atbilstošus izmeklējumus, regulāri notiek diagnostisko izmeklējumu un ārstēšanas procesu pilnveidošana. NVD informē, ka ir izveidots "dzeltenais koridors" pacientiem ar ļaundabīgo audzēju recidīvu jeb slimības atkārtošanos. Tā ietvaros ārstu konsultācijas, diagnostiskie izmeklējumi un citi valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar recidīvu tiek sniegti ārpus kopējās pacientu rindas 10 dienu laikā.

Vēl ir ieviesti jauni valsts apmaksāti krūšu rekonstruktīvās ķirurģijas pakalpojumi onkoloģisko slimību pacientiem, tajā skaitā operācijas ar krūšu implantiem, pēcoperāciju krūšturu nodrošināšana un citi. Paplašinātas arī iespējas veikt izmeklējumus ar nākamās paaudzes sekvencēšanu (NGS), tostarp no valsts budžeta sākts apmaksāt ģenētisko variantu (BRAF) noteikšanu, kas nepieciešama ļaundabīgas melanomas (C43) ārstēšanas terapijas uzsākšanai;

Turklāt turpmāk Pozitronu emisijas tomogrāfija ar datortomogrāfiju (PET/DT) diagnostisko izmeklējumu var saņemt arī pacienti neatkarīgi no uzstādītās diagnozes, pamatojoties tikai uz konsilija lēmumu, informē NVD.

NVD arī vērš uzmanību, ka ir paplašināti radio ķirurģijas un staru terapijas pakalpojumi, ieviesta gēnu mutācijas noteikšanas pacientiem ar plaušu vēzi, ieviests onkoloģisko pacientu koordinators, kas palīdz pacientiem ar onkoloģiju saistīto jautājumu risināšanā, palielināts finansējums gaidīšanas rindu mazināšanai pakalpojumiem pēc onkoloģijas diagnozes noteikšanas vai slimības recidīva gadījumā, kas ļauj pacientiem ātrāk saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Savukārt, lai nodrošinātu savlaicīgu diagnostiku onkoloģijas pacientiem, ieviesta jauna pakalpojumu programma "Laboratoriskie izmeklējumi pacientiem ar ļaundabīgo audzēju".

Kopumā 2023.gadā onkoloģisko saslimšanu diagnostikai un ārstēšanai plānoti aptuveni 91,9 miljoni eiro.

NVD norāda, ka pēdējo gadu laikā kompensējamo zāļu sarakstā onkoloģijas jomā iekļauta mērķterapija vai imūnterapija pacientu ar plaušu vēzi, zarnu vēzi, krūts vēzi (gan HER2 pozitīvs, gan HER2 negatīvs audzējs), prostatas vēzi, gastroenteropātisku audzēju, melanomu, tai skaitā acs melanomu, olnīcu vēzi, aknu vēzi, vairogdziedzera vēzi, kunģa vēzi, sarkomu, dzemdes kakla vēzi, kā arī dažāda veida onkohematoloģiskiem audzējiem ārstēšanai.

2023.gadā sarakstā iekļautas četras jaunas zāles onkoloģijas pacientu ārstēšanai un sešām iekļautām zālēm paplašināti kompensācijas nosacījumi. Krūts ļaundabīga audzēja gadījumā paplašinātas adjuvantās terapijas iespējas pacientēm ar HER2 pozitīvu slimību, iekļauta imūnterapija līdz šim ar terapiju nenosegta trīskārši negatīva krūts vēža ārstēšanai un nodrošināta terapija hormonpozitīva un no endokrīnās terapijas atkarīga vēža gadījumā. Galvas un kakla vēža ārstēšanai nodrošināta imūnterapija un paplašinātas terapijas iespējas pret hormoniem jutīga prostatas vēža ārstēšanai. Pacientiem ar onkohematoloģiskām slimībām ir nodrošinātas zāles anaplastiskas lielšūnu limfomas, hroniskas limfoleikozes, multiplās mielomas, akūtas mieloleikozes ārstēšanai. Papildus tam, iekļautas jaunas zāles īstās policitēmijas gadījumā.

Pēdējo septiņu gadu laikā divkāršots medikamentiem novirzītais finansējums. 2023.gadā valsts kompensējamo zāļu apmaksai ieplānoti 65,9 miljoni eiro (2017.gadā - 25,2 miljoni eiro), no tiem 25,5 miljoni eiro inovatīvo medikamentu terapijas turpināšanai un jaunu medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā, savukārt 12 miljoni eiro jaunu medikamentu un esošās terapijas nodrošināšanai.

Tāpat kopš šā gada 1.aprīļa tiek apmaksāts jauns medikaments prostatas vēža diagnostikai ar PET/DT - Sol F18-PSMA-1007 250 MBq. PET/DT izmeklējums ir vērtīgs onkoloģiskās slimības diagnostikai ķermenī, palīdzot noteikt precīzu slimības stadiju, tagad tas ir iespējams arī prostatas vēža pacientiem, skaidro NVD.

NVD atgādina, ka, sākot ar šā gada 1.oktobri valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus pacienta dzīvesvietā nodrošinās paliatīvās aprūpes mobilā komanda, kuru veido vairāku specialitāšu ārsti un ārsta palīgi un/vai māsas. Mobilā komanda nodrošinās klātienes vizītes un attālinātas konsultācijas. Savukārt sociālo aprūpi, psihosociālo atbalstu un tehniskos palīglīdzekļus pacientiem plānots nodrošināt sākot ar 2024.gada 1.janvāri.

Pakalpojumu varēs saņemt pacienti, kuriem ir 4. vai 5. līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsilija lēmums par nepieciešamību dzīvesvietā saņemt paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumus un prognozēta personas dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, izņemot jauniešus līdz 24 gada vecumam, kuri ir bērnu paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē un jau saņem Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pakalpojumus)

NVD informē, ka saskaņā ar Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2022. - 2024.gadam tiek turpināts virzīties uz mērķi attīstīt uz cilvēku centrētus, integrētus veselības aprūpes pakalpojumus, kas novērstu priekšlaicīgu mirstību no onkoloģiskām slimībām.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais