No rudens plāno pakāpeniski ieviest mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Veselības ministrija (VM) no rudens plāno pakāpeniski ieviest mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā, teikts ministrijas izstrādātajā informatīvajā ziņojumā, ko šodien atbalstīja valdība.

Veselības ministre Līga Meņģelsone atzina, ka Latvijā diemžēl pieaug paliatīvo pacientu skaits, tādēļ ir ļoti svarīgi attīstīt un nodrošināt uz pacientu vērstu, pieejamu un kvalitatīvu paliatīvās aprūpes pakalpojumu, jo īpaši pacieta dzīvesvietā, kas ir labāk gan pacientam, gan viņa ģimenei.

Lai gan pieaugušie pacienti šobrīd var saņemt noteiktā kārtībā gan stacionāros, gan ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus, tai skaitā paliatīvās aprūpes ietvaros, pakalpojumu apjoms pieaugušajiem personas dzīvesvietā nav pietiekams, norāda VM. Šobrīd paliatīvā aprūpe mājas aprūpes ietvaros tiek nodrošināta salīdzinoši nelielam pacientu skaitam atbilstoši noteiktām diagnozēm, pilnībā nenosedzot visu attiecīgo pacientu vajadzības.

Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums tiks ieviests, balstoties uz uz pacientu vajadzībām, iegūtajiem izmēģinājumprojekta rezultātiem, pieredzi un uz veiksmīgi izstrādātiem pacientu centrētiem pakalpojuma organizācijas mehānismiem. Tas tiek veidots kā integrēts pakalpojums, paredzot veselības un sociālās komponentes.

Pakalpojums sevī ietvers ārstu un komandas sniegto aprūpi, kas ietver gan ārsta veidotu ārstnieciskās aprūpes plānu, gan regulāras vizītes un pakalpojumus pie pacienta mājās ārstnieciskās aprūpes plāna realizācijai, tajā skaitā ietverot arī brūču un mākslīgo atveru kopšanu, pārsiešanu un kontroli dinamikā.

Tāpat tas paredz ergoterapeita sniegto aprūpi, tajā skaitā konsultācijas par dzīvesvietas vides pielāgošanu, pastāvīgas skābekļa terapijas un laboratorijas ekspresdiagnostikas nodrošināšanu mājas apstākļos, ambulatoro, dienas stacionāra, stacionāra pakalpojumu un izmeklējumu plānošanu un organizāciju, kā arī specializētā transporta pakalpojumus nokļūšanai, sociālo aprūpi un tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanu.

Pakalpojumā arī paredzētas konsultācijas pacientam un viņu tuviniekiem diennakts režīmā, tostarp, brīvdienās un svētku dienās, psihosociālais atbalsts, kā arī tuvinieku un citu personu, kuras aprūpē pacientu, apmācības par aprūpes jautājumiem.

No VM piešķirtā finansējuma mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā nodrošināšanai tiks apmaksāta tikai veselības aprūpes komponente.

Savukārt attiecībā uz sociālo komponenti plānots, ka ar laiku, Labklājības ministrijai veicot pasākumus attiecīgā finansējuma piesaistīšanai pakalpojuma sociālajai komponentei no valsts budžeta līdzekļiem, tiks nodrošināts finansējums pakalpojuma sniedzējam sociālo pakalpojumu sniegšanai personas dzīvesvietā.

Vienlaikus VM norāda, ka pakalpojumu organizēšanā ļoti būtiska loma ir ne tikai iesaistīto institūciju savstarpējai sadarbībai, bet, galvenokārt, koordinatoram, ko paredzēts ieviest attiecīgajā komandas darbā, nodrošinot mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā. Koordinatoram ne tikai jāpārzina starpnozaru atbalsta iespējas, bet jāspēj atbildēt gan uz pacientu, gan viņa tuvinieku jautājumiem un atbilstošā brīdī jāorganizē nepieciešamie pakalpojumi un atbalsti.

Tāpat, ņemot vērā, ka dzīvildze personai ir ierobežojoša un veselības stāvoklis strauji mainās, VM vērtējumā, nekavējoties ir jānodrošina tehniskie palīglīdzekļi - jau pacientam izrakstoties no slimnīcas, jābūt iespējai nekavējoties iekārtot mājokli un saņemt tehniskos palīglīdzekļus mājās, īpaši tādus kā funkcionālās gultas.

Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā saņemšanai nepieciešams klīniskās universitātes vai reģionālās slimnīcas konsīlija lēmums, nosakot diagnozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, kā arī prognozējamo ierobežoto dzīvildzi. Uz konsīliju pacients varēs nokļūt gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan slimnīcā veiktās aprūpes ietveros, gan arī pacientam vai viņa tuviniekiem vēršoties slimnīcā.

Attiecīgi slimnīcas ārstu konsīlijs izvērtēs pacienta anamnēzi un veselības stāvokli, nosakot arī prognozējamo dzīvildzi un nepieciešamību pēc mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā. Slimnīca, kas nodrošinājusi attiecīgo konsīliju, informēs dzīvesvietas teritorijai atbilstošu attiecīgā pakalpojuma sniedzēju, kurš savukārt ar koordinatora starpniecību tālāk organizēs mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma saņemšanu pacienta dzīvesvietā.

Atbilstoši pieejamiem finanšu līdzekļiem tiek plānots mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu personas dzīvesvietā nodrošināt aptuveni 2800 pacientiem gadā visā Latvijas teritorijā.

VM informē, ka paliatīvās aprūpes mobilo brigāžu izmēģinājumprojekts no 2021.gada 1.novembra līdz 2023.gada 30 aprīlim norisinājās Liepājas pilsētā un Dienvidkurzemes novadā. Projekta mērķis bija sniegt kompleksu, visaptverošu paliatīvo aprūpi, kas orientēta uz cilvēku ar ierobežotu dzīvildzi un viņa ģimeni, kā arī nodrošināt paliatīvo aprūpi tik ilgi, cik tas ir nepieciešams, pamatojoties uz klīnisko izvērtējumu un ģimenes izvēli.

Projekta rezultātā tika nodrošināta kvalitatīva aprūpe cilvēka pēdējās dzīves dienās, par 60% samazinājās Neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaits paliatīvās aprūpes pacientiem saistībā ar paliatīvās aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

Tāpat par 60% samazinājās hospitalizāciju skaits paliatīvās aprūpes pacientiem, kuriem iemesls ir nesniegti vai daļēji sniegti paliatīvās aprūpes pakalpojumi, bet 75% pacientu radās augstāks pašnovērtējums par dzīves kvalitāti (pilotprojekta laikā tika vērtētas pakalpojumu saņēmēju atsauksmes).

Novērtējot pozitīvos projekta rezultātus un pakalpojuma nepieciešamību, VM pieprasīja papildu finansējumu pakalpojuma ieviešanai visā valsts teritorijā, kas ar šā gada 1.oktobri arī tiks nodrošināta.

Svarīgākais