Latvijā radīts nanošķiedru materiāls efektīvi nogalina salmonellas, streptokoka baktērijas un pat kovida vīrusu

© Ekrānuzņēmums/TV3

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniece no bišu propolisa radījusi nanošķiedru materiālu, kas efektīvi nogalina salmonellas, streptokoka baktērijas un pat kovida vīrusu, vēsta TV3 raidījums raidījumam “900 sekundes”

Garša bišu nanošķiedru propolisam ir visai neitrāla, pēc nepieciešamības to var mainīt. Taču materiāla galvenais uzdevums - nogalināt nevēlamas baktērijas un vīrusus.

Propolisa labās īpašības cilvēkiem jau visai sen ir zināmas. Taču tagad Igaunijā ir veikti testi arī jaunizveidotajai propolisa nanošķiedru membrānai.

“Sešas baktērijas notestētas, pret tām tiešām ir efekts, arī šis te kovida vīruss. Nākotnē vēl gribētos notestēt arī pret herpes vīrusu,” bilst pētniece.

Jaunā materiāla priekšrocības ir vairākas. Pirmkārt, to var viegli uzklāt, piemēram, uz brūcēm, tas pielīp un, lēnām izšķīstot, dezinficē un dziedē brūci. Vēl arī nanošķiedru materiāla priekšrocība ir tajā, ka neliela laukuma materiāls spēj apkarot daudz vairāk baktēriju un vīrusu, nekā tradicionāli uzklājot propolisa ziedi.

“Šā materiāla virsmas laukums ir neiedomājami lielāks salīdzinājumā ar tāda paša materiāla plēvīti. Tāpēc tas veicina biopieejamību,” norāda Zelča.

Pētniece paredz, ka viņas izgudrojums ļoti labi noderētu, piemēram, plāksteru ražošanā. Tāpat arī pēc zobārsta apmeklējuma, kad ir traumētas smaganas, uzliekot bišu propolisa nanošķiedru membrānu, brūces sadzītu ātri un mazinot iekaisuma risku. Tāpēc pētniece ir atvērta sadarbībai ar farmācijas uzņēmumiem, kuri vēlētos ražot un tirgot jauno izgudrojumu.

Svarīgākais