Aicina pieteikties balvai par darbu garīgās veselības jomā

© Pixabay.com

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas, privātpersonas un privāti uzņēmumi aicināti pieteikt savus bezpeļņas projektus Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) balvai, kas veltīta eiropiešu garīgās labbūtības atbalstam, aģentūru LETA informēja EESK preses nodaļā.

EESK 14.reizi izsludina balvu pilsoniskajai sabiedrībai. Izvēlēdamās garīgo veselību par šā gada tēmu, EESK atalgos radošus un inovatīvus bezpeļņas projektus, kas palīdz cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem un rada labvēlīgu vidi viņu garīgajai labbūtībai gan individuālā līmenī, gan kolektīvi.

Tiks izraudzīti ne vairāk kā pieci uzvarētāji, kuriem kopumā piešķirs 50 000 eiro.

Pieteikumu var iesniegt ikviena pilsoniskās sabiedrības organizācija, kas oficiāli reģistrēta Eiropas Savienībā (ES) un darbojas vietējā, reģionālā, valsts vai Eiropas līmenī. Balvai var pieteikties arī fiziskas personas, kuru dzīvesvieta ir ES, kā arī uzņēmumi, kas reģistrēti vai darbojas ES, ar stingru nosacījumu, ka to īstenotie projekti ir bezpeļņas.

Lai kvalificētos balvai, iniciatīvām un projektiem jātiek īstenotiem ES. To īstenošanai jābūt pabeigtai vai arī tiem joprojām jāturpinās. Uz balvu nevar pretendēt tādi projekti, kas ir ieplānoti, bet kuru īstenošana līdz 2023.gada 30.septembrim vēl nav sākta.

Lai varētu pretendēt uz balvu, projektiem jāaptver vismaz viens no tematiem, kas norādīti EESK 14. balvas pilsoniskajai sabiedrībai piešķiršanas noteikumos, kuri atrodami EESK īpašajā tīmekļa lapā.

Projekti cita starpā var koncentrēties uz psihosociālo risku profilaksi un to novēršanu darbā un veicināt atbalstošu kultūru darbavietā, būt vērsti uz cilvēkiem, kuriem draud garīgās veselības problēmas, atbalsta sniegšanu krīzes situācijās un personcentrētu garīgās veselības pakalpojumu nodrošināšanu.

Tāpat tie var pievērsties arī nelabvēlīgā situācijā esošu grupu un novecojošu iedzīvotāju garīgās veselības vajadzībām vai veicināt bērnu un pusaudžu garīgo labbūtību, risinot tādus jautājumus kā vielu lietošana un atkarība, kiberatkarība, jauniešu vardarbība un iebiedēšana.

Uz balvu var pretendēt arī projekti, kas orientēti uz kopienas darbu, piemēram, vietējo kopienu spēcināšanu, kopienas iesaistes tīklu veidošanu un garīgajai veselībai labvēlīgas vides izveidi. Pieteikt var arī tādus tematus kā psihiskās veselības pratības uzlabošana un cīņa pret stigmatizāciju, kas bieži cilvēkus attur no palīdzības meklēšanas.

Pieteikumus var iesniegt līdz šī gada 30.septembrim. Savukārt apbalvošanas ceremonija plānota EESK Pilsoniskās sabiedrības nedēļas laikā 2024.gada pavasarī.

Ar balvu EESK vēlas godināt un izcelt nevalstisko organizāciju līdzšinējos centienus palīdzēt cilvēkiem, kuri saskaras ar garīgās veselības problēmām. Tās mērķis ir arī atbalstīt pašreizējos projektus un iedvesmot uz jauniem, tādējādi uzsverot ieguldījumu, ko šādi projekti var sniegt, lai ierobežotu šīs klusās epidēmijas uzliesmojumu ES.

EESK norāda, ka Covid-19 pandēmijas laikā un pēc tās Eiropā bija vērojams vēl nepieredzēts garīgās veselības problēmu un traucējumu pieaugums. Vecāka gadagājuma cilvēku un neaizsargātu iedzīvotāju grupās, it īpaši jauniešu vidū, sevišķi izplatīta bija trauksme un depresija. Skaitļi liecinot, ka vairākās Eiropas valstīs depresijas simptomi 18 līdz 29 gadus vecu cilvēku vidū ir vairāk nekā divkāršojušies.

Garīgās veselības problēmu smagā ietekme uz ES iedzīvotājiem, proti, aptuveni 4% nāves gadījumu gadā tiek saistīti ar garīgās veselības traucējumiem un nepareiziem ieradumiem un garīgās veselības problēmu risināšanas tiešās un netiešās izmaksas veido gandrīz 4% no IKP, lika psihisko veselību izvirzīt ES politiskās darba kārtības augšgalā, norāda EESK.

EESK balvas pilsoniskajai sabiedrībai mērķis ir norādīt uz pilsoniskās sabiedrības izcili vērtīgo devumu Eiropas identitātes un pilsoniskuma veidošanā un kopējo Eiropas integrāciju stiprinošo vērtību popularizēšanā. Katru gadu balva ir veltīta citam tematam, kas Eiropas Savienībai ir īpaši svarīgs.

Pērn EESK izņēmuma kārtā piešķīta balvu divās kategorijās - jaunatne un Ukraina. 2021.gadā tika godināti klimata projekti, kuru mērķis bija taisnīga pārkārtošanās. 2020.gadā EESK balva pilsoniskajai sabiedrībai tika aizstāta ar vienreizēju Pilsoniskās solidaritātes balvu, kas bija veltīta cīņai pret Covid-19. Iepriekšējo gadu tematu vidū ir bijusi arī dzimumu līdztiesība un sieviešu iespēju veidošana, Eiropas identitātes un kultūras mantojums, kā arī migrācija.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais