Nosaka obligātās prasības ārstniecības iestādei, kas sniedz mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā

© Pixabay.com

Valdība šodien pieņēma obligātās prasības ārstniecības iestādei, kas sniedz mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumos par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām ir noteiktas prasības ārstniecības iestādei, kura sniedz veselības aprūpes pakalpojumus pacienta dzīvesvietā, taču tādas nav noteiktas ārstniecības iestādei, kas sniedz mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā, teikts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā noteikumu projektā.

Ņemot vērā, ka viens no pienākumiem pakalpojumu sniedzējiem būs nodrošināt pacientu nepieciešamo transportēšanu, piemēram, uz stacionāru, uz speciālista konsultāciju, vai diagnostisko procedūru un atpakaļ no tās, tai skaitā, transporta iespējas gulošu pacientu transportēšanai, grozījumi paredz -, ja pakalpojumu sniedzējs nevar pats nodrošināt pacienta transportēšanu, tad pakalpojumu sniedzējs slēdz līgumu ar citām institūcijām, kas nodrošina attiecīgos pakalpojumus.

Papildus, lai nodrošinātu aprūpes pakalpojumu atbilstoši pacienta vajadzībām, tiek noteikta prasība mobilās komandas sastāvam ar mērķi apvienot dažādu specialitāšu profesionāļus, kuri spēj sniegt dažādu atbalstu pacientam un komandas sastāvā sagatavot aprūpes plānu un veikt mērķtiecīgu terapiju. Kā viena no prasībām mobilās komandas sastāvam, ir iekļaut ārstu (internists, paliatīvās aprūpes ārsts, ģimenes ārsts, neatliekamās medicīnas ārsts, geriatrs vai anesteziologs, reanimatologs), kas var sniegt nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu mobilās brigādes ietvaros, tai skaitā, varētu veikt sāpju sindroma kupēšanu un veikt brūču apstrādi.

Lai nodrošinātu integrētu un uz pacienta vērstu aprūpi, komandas sastāvā ir noteikta prasība koordinatoram, kurš organizēs sadarbību ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem, pacienta transportēšanu, tehnisko palīglīdzekļu piesaisti un sniegs konsultatīvo atbalstu tuviniekiem par veselības aprūpes jautājumiem diennakts režīmā, nepieciešamības gadījumā pāradresēs zvanus ārstam.

Attiecībā uz tehniskajiem palīglīdzekļiem, mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā sniedzējs tehniskos palīglīdzekļus nodrošinās operatīvi atbilstoši personas vajadzību izvērtējumam, savukārt valsts finansēto tehnisko palīglīdzekļu sarakstu paredzēts iekļaut MK noteikumu projektā par paliatīvās aprūpes apjoma, organizēšanas, saņemšanas un finansēšanas kārtību, kuru izdošanas pamats būs deleģējums Ārstniecības likumā.

Tāpat konceptuāli mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā pakalpojuma ietvaros valsts finansēto tehnisko palīglīdzekļu sarakstā tiks iekļauti pārvietošanās un aprūpes palīglīdzekļi, bet citi tehniskie palīglīdzekļi tiks nodrošināti šobrīd pastāvošajā tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas kārtībā. Tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanā pakalpojuma sniedzējs personai nepiegādās tādus tehniskos palīglīdzekļus, kas jau atrodas personas īpašumā, patapinājumā vai nomā. Tas nozīmē, ka pakalpojuma sniedzējam būs jānodrošina informācijas apmaiņa ar VSIA "Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari"", kas šobrīd atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajam sniedz valsts finansētu tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu.

VM atzīmē, ka pakalpojuma ietvaros pakalpojuma sniedzējs nodrošinās tehnisko palīglīdzekļu piegādi, lietošanas apmācību un nepieciešamības gadījumā operatīvu nomaiņu, balstoties uz personas funkcionēšanas ierobežojumu un vides izvērtējumu.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais