Ceturtdiena, 18.aprīlis

redeem Jadviga, Laura

arrow_right_alt Veselība

Latvijā gripas epidēmija beigusies

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības un kuriem klīniski diagnosticēta gripa, nevienā no monitoringā iesaistītajām teritorijām nebija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas beigām 2023.gada 20.aprīlī.

Monitoringa dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā gripas intensitāte, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, samazinājusies un raksturota kā zema līdz 26,2 gadījumam uz 100 000 iedzīvotāju (nedēļu iepriekš tie bija 28,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). Tomēr gripas vīrusu cirkulācija vēl turpinās un aizvadītajā nedēļā kopā 19 gripas gadījumi reģistrēti trijās administratīvajās teritorijās (Rīgā, Daugavpilī un Ventspilī). Samazinājies arī stacionēto pacientu skaits gripas un gripas izraisītas pneimonijas gadījumos - par 11 stacionētiem pacientiem gripas gadījumos aizvadītajā nedēļā ziņoja Daugavpils, Rīga, Valmiera un Liepāja, kā arī tika ziņots par 3 stacionētiem pacientiem ar gripas izraisītu pneimoniju Daugavpilī un Rīgā.

Kopš sezonas sākuma Latvijā kopā laboratoriski apstiprināts 901 gripas gadījums un ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 3887 klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem. Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām līdz šim saņemta informācija par 1312 stacionētiem pacientiem ar gripu un 263 stacionētiem pacientiem ar gripas izraisītu pneimoniju.

Kopumā gripas epidēmijas intensitāte šajā sezonā vērtējama kā vidēja. Kopš sezonas sākuma (2022.gada 40. nedēļa) līdz 2022.gada 48. nedēļai Latvijā gripas intensitāte bija ļoti zema. 2022.gada 48. nedēļā vidēja gripas intensitāte ievērojami palielinājās un pārsniedza bāzes līmeni - tika paziņots par gripas epidēmijas sākumu 2022.gada 8.decembrī. Šajā sezonā ievērojami lielāks gripas gadījumu skaits novērojams vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem. Visvairāk hospitalizācijas gadījumi tika reģistrēti vecumā grupā no 15 līdz 64 gadiem.

Lai gan gripas epidēmija noslēgusies un gripas vīrusu izplatība mazinās, atgādinām, ka gripas un citi elpceļu vīrusi turpina cirkulēt. SPKC epidemiologi aicina arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem. Bieži mazgājiet rokas (katru reizi pārnākot no āra, pirms ēšanas, pirms pieskaršanās sejai), regulāri vēdiniet telpas (gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietās) un veiciet telpu mitro uzkopšanu, lietojiet veselīgu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī pagariniet uzturēšanās laiku svaigā gaisā - ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām.

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādina, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu vairs nav spēkā valsts apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie pacientiem ar gripu. Šis nosacījums neattiecas uz pacientiem, kuriem valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes tiek nodrošinātas vienmēr - bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I grupas invalīdiem un citām pacientu grupām: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/gimenes-arsta-majas-vizites