Lielākajai daļai pieaugušo psihiskās saslimšanas sākas līdz 25 gadu vecumam- trešdaļa bērnu tās piedzīvo līdz 14 gadiem, teju puse - līdz 18. Depresija, trauksme un uzvedības traucējumi ir starp vadošajiem sliktas veselības un invaliditātes cēloņiem pusaudžu vecumā.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati liecina, ka Covid-19 pandēmijas laikā un pēc tās ievērojami palielinājās stacionēto pusaudžu skaits, kā arī dubultojās pacientu ar depresiju un pacientu ar paškaitējumu skaits.
Pusaudžu Resursu Centra (PRC) dati ir līdzīgi un liecina, ka mentālās veselības grūtības, ar kādām jaunieši saskarās pandēmijas laikā un pēc tās, kļuva ievērojami smagākas.
Ja 2020.gadā hospitalizācija bija nepieciešama 2% PRC klientu, tad 2021.gadā jau 2,6% jauniešu. Lielākā daļa pusaudžu grūtību bija saistīta ar garastāvokļa traucējumiem, tostarp, depresiju, trauksmi un paškaitējumu. Tamdēļ PRC speciāliste, mākslas terapeite Līga Rundāne dalās ar savu pieredzi, kas būs vērtīga ikvienam vecākam un pusaudzim un palīdzēs labāk izprast depresijas potenciālos cēloņus, sajūtas, kā arī iespējamos palīdzības veidus.
Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru :
Psiholoģiskā atbalsta tālrunis pusaudžiem un viņu tuviniekiem/ PRC klīnisko psihologu konsultācijas - +371 25737636 (strādā arī Whats App). Darba laiks- plkst.12-19 darba dienās. Anonīmi un bez maksas.
Sarunā ar speciālistu tiks izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, piedāvātas papildus konsultācijas klātienē vai attālināti pie PRC speciālistiem.
Noderīgi video un citi materiāli gan pusaudžiem, gan vecākiem ir pieejami Pusaudžu resursu centra vietnē vai Facebook, TikTok un Instagram kontos.