Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Veselība

Austrumu slimnīca plāno nodrošināt attālinātās ārstu konsultācijas

© f64.lv, Kaspars Krafts

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS) plāno attīstīt IT jomu, lai sasniegtu vienu no slimnīcas attīstības stratēģijā 2023. - 2028.gadam izvirzītajiem mērķiem - procesu digitalizāciju, pacientu ērtībām nodrošinot arī attālināto konsultāciju iespējas.

Kā informē RAKUS preses sekretāre Ilga Namniece, RAKUS padome apstiprinājusi turpmāko sešu gadu attīstības stratēģiju, kurā definēti galvenie slimnīcas attīstības mērķi un sasniedzamie rezultāti. Slimnīcas stratēģijas tapšanā aktīvi iesaistījās stacionāru, klīniku un nodaļu vadītāji, ārsti un aprūpes personāls, kā arī atbalsta personāls.

Slimnīcas stratēģija paredz virzību uz Latvijas vēža centra akreditāciju, lai īstenotu onkoloģisko pacientu ārstēšanas un aprūpes metodisko vadību valstī un vienotu multidisciplināru pieeju ikvienam onkoloģiskajam pacientam - sākot no diagnostikas līdz paliatīvai un hospisa aprūpei. Vēls pirms stratēģijas apstiprināšanas uzsākta vēža ceļu izveide pacientiem vairāk kā 30 audzēju veidiem, tas palīdzēs būt informētiem un labāk izprast katru ārstēšanas posmu, to secību, veicinot izpratni, sadarbību un līdzestību slimības uzveikšanā. RAKUS mērķis ir onkoloģiskajiem pacientiem uzlabot piekļuvi diagnostiskajiem izmeklējumiem, īstenot integrētu pieeju vēža ārstēšanā, kā arī sekmēt rehabilitācijas pakalpojumu labāku pieejamību.

Sirds un asinsvadu slimību augstā incidence kā arī minimāli invazīvās ķirurģijas progress rada nepieciešamību attīstīt inovatīvas terapeitiskās radioloģijas un minimāli invazīvās ķirurģijas metodes, kas ļaus ne tikai savlaicīgāk pamanīt un diagnosticēt veselības problēmas, bet arī ārstēt saudzīgāk, kas savukārt ļaus pacientam ātrāk atlabt un atgriezties sociāli aktīvā dzīvē.

Tāpat Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika (NMPUK) arī turpmāk būs lielākais neatliekamās medicīnas sniedzējs valstī. Šeit tiek sniegta visplašākā profila neatliekamā palīdzība. Vienlaikus NMPUK ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek nodrošināta neatliekama medicīniskā palīdzība mikroķirurģijas un toksikoloģijas pacientiem, kā arī pacientiem ar politraumām, tamdēļ plānojam vēl vairāk efektivizēt un standartizēt neatliekamu pacientu ārstēšanu.

Ņemot vērā apstākli, ka arī Latvijas sabiedrība kopumā noveco un jau tagad apmēram piektdaļa Latvijas iedzīvotāju ir vecumā virs 65 gadiem - nākotnē palielināsies pacientu īpatsvars ar vairākām hroniskām saslimšanām un trīs līdz četrām konkurējošām diagnozēm. Tādēļ RAKUS nākotnē nodrošinās kompleksu veselības aprūpes pakalpojumu kopumu minētajiem pacientiem, kas tiks sniegti un koncentrēti stacionārā "Biķernieki".

Tāpat slimnīcas stratēģija paredz saglabāt vadošo lomu un sniegt medicīnisko palīdzību pacientiem dažādu bīstamo infekciju uzliesmojumu, epidēmiju un pandēmiju apstākļos, kā tas notika Covid-19 pandēmijas apstākļos. Arī turpmāk slimnīcā nodrošinās bīstamo infekciju, kā arī multirezistentu mikroorganismu agrīnu diagnostiku un tālāku ierosinātāja genoma sekvencēšanu, lai veiktu nepieciešamo epidemioloģisko izmeklēšanu. Slimnīcas infrastruktūras attīstības projekti nākotnē tiks īstenoti ievērojot stingru infekciozu/neinfekciozu pacientu plūsmu nodalīšanu.

Paredzēts, ka RAKUS nākotnē veicinās un attīstīs infekciju slimību ārstēšanu ambulatori un dienas stacionārā. Slimnīcas stratēģijā viens no svarīgākajiem definētajiem nākotnes mērķiem ir nodrošināt kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, kas ir balstīti izcilā pacientu pieredzē.

RAKUS padomes priekšsēdētāja Tīna Kukka informēja, ka darbs pie stratēģijas izstrādes ilga gandrīz divus gadus, un tajā tika ņemts vērā galvenais mērķis - pacienta intereses. Tāpat stratēģija fokusējas arī uz darbiniekiem darbiniekiem, bez kuru labklājības pacientu pienācīga aprūpe nav iespējama, turklāt kā klīniskās universitātes slimnīcai iestādei ir jānodrošina gan rezidentu apmācība, gan zinātniski pētnieciskais darbs medicīnas attīstībā. Būtiska sadaļa ir veltīta arī uz informācijas sistēmu un jauno tehnoloģiju attīstību.

Kukka gan atzina, ka vissarežģītākā sadaļa stratēģijas pilnvērtīgai īstenošanai ir prognozējama pieejamā finansiālā puse, ņemot vērā, ka RAKUS ir atkarīga gandrīz vienīgi no valsts budžeta, jo tas noteiks daudzu iecerētu plānu īstenošanos.

RAKUS valdes loceklis un ķirurģijas galvenais speciālists Haralds Plaudis norādīja, ka izstrādā stratēģija ļaus mērķtiecīgi virzīties uz pacientu centrētas veselības aprūpes nodrošināšanu un ārstēšanu multidisciplinārā profesionāļu komandā. Izstrādājot stratēģiju, slimnīca iedvesmojās no pasaulē novērtētām un atzītām ārstniecības iestādēm -Šaritē, Karolisnkas, Helsinku universitāšu slimnīcām, kas jau šobrīd spēj nodrošināt visaugstākā līmeņa standartiem atbilstošu veselības aprūpi.

"Arī mēs tiecamies uz to, lai jau tuvākajā nākotnē ikviens pacients saņemtu integrētu veselības aprūpi. Lai viņam būtu skaidrs gan pats ārstēšanās ceļš, gan turpmākais veselības uzraudzības process arī pēc izrakstīšanās no slimnīcas. Tāpat koncentrējamies arī uz savu darbinieku tālākizglītošanu un zinātniskās darbības attīstīšanu," viņš uzsvēra.

RAKUS mērķis ir arī turpināt uzlabot informācijas sistēmas, iekārtas un tehnoloģiju risinājumus, lai iespējami atvieglotu ārstu ikdienu un viņi varētu koncentrēties visbūtiskākajam - pacientu ārstēšanai. Patlaban ir iecerēts attīstīt IT jomu, lai sasniegtu vienu no izvirzītajiem mērķiem - procesu digitalizāciju, pacientu ērtībām nodrošinot arī attālināto konsultāciju iespējas, skaidroja slimnīcas valdes loceklis Andis Pinkulis.

RAKUS valdes loceklis Kaspars Plūme piebilda, ka vienlaikus būtiska uzmanība tiks pievērsta arī infrastruktūrai, un, ņemot vērā stacionāru "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" un "Latvijas Infektoloģijas centrs" ēku fizisko un morālo nolietojumu, tika pieņems lēmums par ārstniecības pakalpojumu koncentrēšanu Hipokrāta ielas teritorijā. Tas nozīmē, ka pacienti visu nepieciešamo ārstēšanu un aprūpi varēs saņemt vienuviet, turklāt mūsdienīgā un sakārtotā vidē.