Otrdiena, 5.marts

redeem Aurora, Austra

arrow_right_alt Veselība

Pieaudzis Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri savu veselības stāvokli vērtē kā sliktu

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Pērn salīdzinājumā ar 2021.gada no 30% līdz 41% pieaudzis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri savu veselības stāvokli vērtē kā sliktu, liecina "Mana aptieka & Apotheka" Veselības indeksa pētījuma rezultāti.

Ja 2021.gadā savu veselību kā labu novērtēja 69% respondentu, gadu vēlāk šis skaitlis jau saruka par 12% un vairs tikai 57% respondentu atbildēja, ka viņi par veselību nesūdzas.

Būtiski veselības pašvērtējums krītas pēc 45 gadu vecuma un biežāk par veselības problēmām sūdzas sievietes. Pērn veiktajā pētījumā 83% no visām aptaujātajām sievietēm un 78% no aptaujātajiem vīriešiem norādīja, ka viņiem ir bijušas kādas veselības problēmas.

Visbiežāk nosaukto veselības problēmu trijniekā pērn ierindojušās tādas veselības problēmas kā muguras un spranda sāpes - 38%, bezmiegs un miega traucējumi - 30% un locītavu sāpes - 30%, proti, katrs trešais Latvijas iedzīvotājs ir saskāries ar kādu vai vairākām no pieminētajām veselības problēmām. Salīdzinot ar 2020.gada pētījuma rezultātiem, sūdzības par visām iepriekš pieminētajām veselības problēmām ir pieaugušas - uz muguras un spranda sāpēm norādījuši par 4% vairāk respondentu nekā iepriekš, uz bezmiega un miega traucējumiem - par 6% vairāk respondentu, savukārt uz locītavu sāpēm - par 3% vairāk aptaujāto iedzīvotāju.

Lai gan salīdzinoši biežāk muguras un spranda sāpes skar iedzīvotājus darbspējīgā vecumā pēc 45 gadiem, Veselības indeksa jaunākā pētījuma rezultāti rāda, ka arī gados jaunu cilvēku grupā šī veselības problēma kļūst arvien aktuālāka. Ja 2020.gadā 12% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 24 gadiem norādīja, ka ir saskārušies ar muguras un spranda sāpēm, tad 2022.gadā šo respondentu skaits jau sasniedza 16%. Savukārt par muguras un spranda sāpēm pērn par 11% vairāk sūdzējušies cilvēki vecumā no 25 līdz 34 gadiem - 2020.gadā tie bija 16%, bet pērn jau 27%.

Saskaņā ar Veselības indeksa 2022.gada pētījuma rezultātiem ar bezmiegu un miega traucējumiem visvairāk sastopas cilvēki gados, uz to norāda 33% jeb katrs trešais respondents vecumā no 55 līdz 63 gadiem un 46% jeb teju katrs otrais respondents vecumā no 64 līdz 75 gadiem. Tomēr salīdzinoši liels skaits - katrs piektais jeb 19% iedzīvotāju arī vecumā no 25 līdz 34 gadiem cieš no bezmiega vai citiem miega traucējumiem.

Arī par sāpēm locītavās visbiežāk sūdzas gados vecāki cilvēki - respondentu grupā pēc 55 gadiem uz to norādījis gandrīz katrs otrais respondents. Tomēr locītavu problēmas arvien biežāk skar arī gados jaunākus cilvēkus. Salīdzinot ar 2020.gada Veselības indeksa pētījuma datiem, pērn par 4% pieaudzis iedzīvotāju skaits vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem, kuri sūdzējušies par locītavu sāpēm. Arī šīm sūdzībām iemesls var būt gan neergonomiski iekārtota darba vide, sēdošs darbs, mazkustīgs dzīvesveids, gan arī tas, ka cilvēki retāk apmeklē speciālistus, tāpēc dažādas saistaudu un locītavu kaites tiek diagnosticētas novēloti.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.

Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts 2022.gada aprīlī - maijā.