Trešdiena, 29.marts

redeem Agija, Aldonis

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Veselība

Līdz mēneša beigām pagarināts dežūrārstu un 250 ģimenes ārstu darba laiks

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Lai iedzīvotājiem uzlabotu medicīniskās palīdzības un ārstu konsultāciju pieejamību vīrusu saslimšanu izplatības periodā, līdz janvāra beigām pagarināts dežūrārstu darba laiks un daudzas ģimenes ārstu prakses saviem pacientiem konsultācijas sniedz ārpus ierastā darba laika un brīvdienās,  informē Nacionālajā veselības dienests (NVD).

Kā uzskata NVD, panāktās izmaiņas uzlabojot medicīniskās palīdzības pieejamību un esot arī atbalsts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem, kuri šobrīd strādā ārkārtas situācijas apstākļos un saņem lielu zvanu skaitu, kas saistīti ar vienkāršām saslimšanām, nevis dzīvības apdraudējumu. NVD šādu elastīgu pieeju izmantojis arī iepriekš, kad bija vērojama ļoti augsta saslimstība ar dažādām vīrusu izraisītām saslimšanām, tostarp gripas epidēmijas laikā.

Janvārī dežūrārsti pacientus apkalpos par divām stundām ilgāk nekā iepriekš. Dežūrārsts sniedz tādu pat palīdzību, kādu var saņemt pie sava ģimenes ārsta, tajā skaitā var izrakstīt zāļu recepti vai atvērt darbnespējas lapu, izvērtējot katru gadījumu individuāli. Dežūrārsts pieejams laikā, kad ģimenes ārsta darba laiks ir beidzies, vai cilvēkam vēl nav sava ģimenes ārsta, vai ir kāds cits iemesls un vajadzīga steidzama palīdzība pēkšņas vai vienkāršas saslimšanas gadījumā.

Tāpat teju 250 ģimenes ārstu prakses ir piekritušas janvārī saviem pacientiem sniegt pakalpojumus ārpus darba laika un brīvdienās. Palīdzība pieejama gan telefonkonsultāciju veidā galvenokārt no plkst.10 līdz plkst.15 vai 16, gan klātienē praksēs noteiktās stundās.

Pašlaik lielākā daļa prakšu ārpus darba laika pieejamas Rīgā, taču NVD uzrunā arī reģionos strādājošos ārstus, lai paplašinātu pieejamību un vajadzības gadījumā pacienti varētu saņemt medicīnisko palīdzību. Šobrīd vietās, kur nav pieejams dežūrārsts, medicīnisko palīdzību var saņemt, vēršoties tuvākajā feldšerpunktā.

Savukārt medicīniskus padomus vienkāršas saslimšanas vai hroniskas slimības paasinājuma gadījumā iedzīvotāji var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Speciālisti sniedz konsultācijas darbdienās no plkst.17 līdz plkst.8, savukārt brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti.

Mediķi sniedz padomu par rīcību, ja ir paaugstināta temperatūra, saaukstēšanās, sāpes kaklā vai ausī, vemšana, caureja, sastiepumi vai sasitumi, muguras sāpes un citu vienkāršu saslimšanu gadījumos. NVD gan aicina ņemt vērā, ka, zvanot uz šo tālruni, nav iespējams saņemt darbnespējas lapas un zāļu receptes.