Piektdiena, 29.septembris

redeem Miķelis, Mihails, Miks, Mikus, Miģelis

arrow_right_alt Veselība

Latvijā katru gadu cukura diabēts tiek diagnosticēts aptuveni 7000 cilvēku

© F64

65% iedzīvotāju pārliecināti, ka liekais svars izraisa cukura diabētu, liecina "Mēness aptieka" un pētījumu aģentūras "Norstat" veiktās aptaujas dati.

Saskaņā ar aptaujas datiem šāds uzskats valda 18 līdz 49 gadu vecuma grupās, bet vecākajās grupās tā domā 59%.

Tikmēr par to, ka mazkustīgs dzīvesveids vainojams cukura diabēta izraisīšanā, ir pārliecināti 50% aptaujāto, un arī par šādu cēloni minētajai slimībai mazāk sliecas domāt gados vecākie respondenti vecumā no 40 gadiem.

Latvijā katru gadu cukura diabēts tiek diagnosticēts aptuveni 7000 cilvēku. Katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam varētu būt 2.tipa cukura diabēts, bet tikai trešdaļai no tiem slimība ir diagnosticēta. Savukārt ārstēšanos ar insulīnu uzsāk aptuveni 1000 pacientu, bet vairāk nekā 90% no diabēta pacientu aprūpes veido pašaprūpe.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 2019.gadā diabēts bija tiešs 1,5 miljonu nāvju cēlonis, kam vēl pieskaitāmas diabēta ietekmētas nāves no nieru un sirds-asinsvadu slimībām. Laikā no 2000. līdz 2019.gadam mirstība no diabēta pasaulē pieaugusi vidēji par 3%, bet valstīs ar zemākiem vidējiem ienākumiem - pat par 13%.

Speciālisti atgādina, ka ietekmējamie 2.tipa cukura diabēta riska faktori ir liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, paaugstināts asinsspiediens un smēķēšana. No paša cilvēka neatkarīgs riska faktors ir iedzimtība.