Otrdiena, 5.marts

redeem Aurora, Austra

arrow_right_alt Veselība

Veselības ministrija mudina vakcinēties pret Covid-19

© Dmitrijs Suļžics / F64

Veselības ministrija (VM) atgādina, ka vakcinācija joprojām ir visdrošākais veids, kā izvairīties no smagas slimības un tādējādi samazināt mirstību no Covid-19.

Šobrīd vakcinācija pret Covid-19 un gripu ir rekomendējama visai sabiedrībai, bet stingri rekomendēta cilvēkiem ar hroniskām slimībām, cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma, imūnsupresētiem pacientiem, sociālās aprūpes centra klientiem un aprūpētājiem, medicīnas darbiniekiem.

VM preses sekretāre Barbara Ālīte aģentūrai LETA skaidroja, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) darbojas vairākos informēšanas virzienos, proti, rīko atsevišķus izglītojošus seminārus ģimenes ārstiem, ārstniecības iestādēm, vakcinācijas kabinetiem - aktivitātes, kas vērstas uz nozares profesionāļiem, kas ir vakcinācijas vēstneši saviem klientiem, pacientiem. Savukārt otrs virziens ir sabiedrības informēšana - sagatavoti un translēti radio rullīši, reklāma interneta vidē, sociālajos medijos -, bet speciālisti sniedz intervijas medijiem.

Tāpat SPKC iknedēļu sniedz apkopojumu par epidemioloģisko situāciju Latvijā un ES, kā arī skaidro vakcinācijas nozīmīgumu.

Ālīte norādīja, ka šobrīd Covid-19 infekcijas slimība redzama jau trešo gadu, taču ir arī redzama atšķirība no iepriekšējiem diviem gadiem - vakcinācija ir viens no veidiem, kas paglābis cilvēkus no smagām saslimšanas formām un letalitātes. Tiek lēsts, ka Covid-19 vakcīnu veiksmīgā ieviešana visā pasaulē pirmajā gadā ir izglābusi aptuveni 20 miljonus dzīvību.

Pašreizējās pandēmijas kontekstā, ko virza omikrona varianti BA.4 un BA.5 VM mudina atcerēties, ka pašreizējās Covid-19 vakcīnas turpina piedāvāt augsta līmeņa aizsardzība pret hospitalizāciju, smagām slimībām un nāvi. VM atgādina, ka vakcinācija joprojām ir visdrošākais veids, kā izvairīties no smagas slimības un tādējādi samazināt mirstību no Covid-19.

Dati parāda, ka Latvijā, līdzīgi kā citās ES valstīs, cilvēki slimo ambulatori, ģimenes ārsta uzraudzībā.

Kā ziņots, Covid-19 saslimstības samazinājums novērojams ne tikai Latvijā, bet arī kopumā visā Eiropā.

Pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos. SPKC atgādina, ka šobrīd ir iespējams vakcinēties arī pret gripu, tādējādi pasargājot sevi no gripas izraisītām komplikācijām. Īpaši nozīmīgi tas ir hronisko slimību pacientiem, senioriem, bērniem un grūtniecēm, kā arī tiem cilvēkiem, kuriem plānots saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, plānveida operācijas.

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.