Bērnu slimnīcā veiktas īpašas operācijas bērniem ar epilepsiju

© f64.lv, Oksana Džadana

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) oktobra sākumā veiksmīgi noritējušas pirmās trīs no valsts budžeta apmaksātās operācijas, lai uzsāktu klejotājnerva stimulācijas terapiju jeb VNS terapiju bērniem, kuri cieš no epilepsijas lēkmēm, vēsta slimnīcas pārstāvji.

Terapijas rezultāti gaidāmi pēc ilgāka laika, bet pētījumi liecina, ka šis ķirurģiskās ārstēšanas veids lielākajai daļai pacientu palīdz mazināt lēkmju biežumu pat par 50%.

BKUS Epilepsijas un miega medicīnas centra vadītājs Jurģis Strautmanis skaidroja, ka, bērnam augot, dažkārt epilepsijas lēkmes beidzas pašas, tās dēvē par pašlimitējošām epilepsijas formām, kas parasti nerada attīstības un mācīšanās traucējumus. Šādos gadījumos ir nepieciešama tikai bērna veselības novērošana, kuru veic neirologs.

Savukārt, ja ir jāsāk ārstēšana, tad pirmā izvēle parasti ir medikamenti, taču aptuveni 20-30% gadījumos epilepsijas pacientiem tie nepalīdz pietiekoši efektīvi. Šādos gadījumos ir ieteicama ķirurģiska ārstēšana, skaidro Strautmanis.

Pacientam krūškurvja priekšējā sieniņā tiek ievietots elektrisko impulsu ģenerators, kuru caur elektrodu savieno ar klejotājnervu. Ar stimulatora palīdzību pa klejotājnervu veicot galvas smadzeņu elektrisko stimulāciju, tiek izjaukts patoloģiskais neironu darbības ritms. Tas lielākajai daļai pacientu pakāpeniski mazina lēkmju smagumu, daudzumu un ilgumu.

Strautmanis norādīja, ka BKUS pirmās klejotājnerva stimulatoru ievietošanas operācijas, pateicoties ziedojumiem, tika veiktas pirms pieciem gadiem. Pēc viņa paustā, rezultāti ir labi - lielai daļai šo pacientu būtiski samazinājies lēkmju biežums un uzlabojusies dzīves kvalitāte.

Līdz šī gada beigām par valsts budžeta līdzekļiem rasta iespēja veikt septiņas operācijas. BKUS pacientiem gada laikā būtu nepieciešamas aptuveni 10 šādas operācijas, stāstīja Strautmanis.

Pētījumi liecina, ka divām trešdaļām VNS terapijas pacientu piecu gadu periodā pēc terapijas uzsākšanas lēkmju biežums samazinās vairāk nekā par 50%. Čehijas dati rāda, ka 10% pacientu lēkmju intensitāte pēc pieciem gadiem ir samazinājusies vairāk nekā par 90%.

BKUS virsārste Renāte Snipe informēja, ka, pateicoties Bērnu slimnīcas fonda un citu sadarbības partneru nodrošinātajam atbalstam, no 2017. līdz 2021.gadam ir veiktas 11 šādas operācijas, daži no terapiju uzsākušajiem bērniem jau sasnieguši 18 gadu vecumu, kas aktualizē jautājumu par terapijas turpināšanu pieaugušā vecumā. Turklāt, lai sniegtu plašāku palīdzību bērniem, kas cieš no epilepsijas vai miega traucējumiem, slimnīcā tuvākajos gados plānots uzbūvēt atsevišķu ēku Epilepsijas un miega medicīnas centra darbībai.

Epilepsija ir hroniska slimība, kuras izplatība visās pasaules valstīs ilgstoši ir nemainīga, pacientu skaits būtiski nemainās. Tomēr šī slimība, ko nosaka bioķīmisku procesu radīts pārmērīgs smadzeņu šūnu (neironu) uzbudinājums, joprojām ir grūti izprotama un ne vienmēr labi padodas ārstēšanai. Epilepsijas izpausmes var būt - īslaicīgs samaņas zudums, lēkmjveida uztveres un domāšanas traucējumi, pārejoši krampji, kustību traucējumi.

Veselība

Zema pašcieņa liek cilvēkam sarauties: slinkot un nolaist galvu. Un tas, savukārt, noved pie spriedzes mugurkaula kakla daļā, kas izraisa veselības problēmas un galvassāpes.