Pieaugot iedzīvotāju saslimstībai ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina iedzīvotājus neatlikt vakcināciju pret gripu un Covid-19, aģentūru LETA informēja SPKC vecākais komunikācijas speciālists Gints Georgs Muraševs.
Sākoties rudens sezonai, ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos var vakcinēties pret gripu un Covid-19. Ārstniecības iestādes un ģimenes ārsti jau veikuši pasūtījumus un saņēmuši gan sezonālās gripas, gan arī pielāgotās Covid-19 vakcīnas.
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs skaidro, ka iepriekšējos gados gripas izplatība bija zema, tas bija saistīts ar valstī noteiktajiem epidemioloģiskajiem drošības pasākumiem, sociālo distancēšanos, plašu sejas masku lietošanu sabiedrībā.
Speciālists atgādina, ka parasti gripas slimnieks inficē līdz diviem cilvēkiem, kuri nav imūni pret gripu, tomēr, tā kā inkubācijas periods ir īss, infekcija izplatās ļoti strauji, cilvēks ir infekciozs pirms viņam parādās simptomi. Lielākoties gripa skar bērnus un jauniešus, tāpēc bērni visbiežāk ir infekcijas avoti saviem vecākiem un vecvecākiem, kuriem slimība varētu būt smagāka. "Labāk novērst saslimšanu, it sevišķi smagu slimības gaitu ar vakcinēšanos, nekā sagaidīt inficēšanos un pārslimošanu," iesaka Perevoščikovs.
SPKC epidemiologi, sadarbībā ar ģimenes ārstu praksēm, slimnīcām, izglītības iestādēm un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālā mikrobioloģijas references laboratoriju (NMRL), kopš oktobra sākuma veic ikgadējo gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringu.
Kā rāda monitoringa dati, pagājušajā nedēļā AAEI aktivitāte atbilst starpsezonu līmenim, kaut gan iepriekšējā nedēļā ar AAEI simptomiem ārstniecības iestādēs bija vērsušies par 37,7% vairāk pacientu, nekā pagājušās sezonas 40.nedēļā. Par vienu stacionētu pacientu ziņoja Rēzeknes slimnīca.
Vispārējās izglītības iestādes apmeklēja vidēji 89,1% skolēnu, kas ir zemāk par vidējiem rādītājiem atbilstošā laika periodā, un pirmsskolas iestādes apmeklēja vidēji 65,5% reģistrēto bērnu.
NMRL dati par pagājušo nedēļu liecina, par citu vīrusu cirkulācijas konstatēšanu sabiedrībā. No visiem izmeklētajiem pacientu paraugiem noteikti dažādi elpceļu vīrusi: rinovīrusi (10), adenovīrusi (3), respiratori sincitiālie vīrusi (RSV) (2), bokavīrusi (2), paragripas III tipa vīruss (1), paragripas I tipa vīruss (1), sezonālie koronavīrusi (1) un enterovīrusi (2).
SPKC speciālisti aicina iedzīvotājus neatlikt vakcināciju pret gripu un Covid-19, jo vakcinācija joprojām ir efektīvākais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar gripu un samazināt smagu Covid-19 slimības, hospitalizācijas un nāves risku.
Vakcinēties pret gripu ir ieteicams ikvienam, īpaši tiem, kuriem plānots saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, plānveida operācijas vai ārstēšanās stacionārā ārstniecības iestādē. Vēlams to darīt rudenī, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies.
Šogad valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta var saņemt bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, bērni un pieaugušie ar hroniskām slimībām un imūnsupresiju, grūtnieces, ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem, ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem, ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti, personas vecumā no 65 gadiem, cilvēki ar psihiskām slimībām.
Vakcinācija pret Covid-19 tiek rekomendēta visai sabiedrībai, tomēr stingri rekomendējama imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām, ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un to aprūpes personālam, senioriem vecumā no 65 gadiem, veselības aprūpes personālam, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, grūtniecēm.
SPKC atgādina, ka vakcīnu pret gripu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19, kas nozīmē, ka nav vajadzīgs plānot intervālu starp abām vakcīnām.