14 ieteikumi redzes veselībai

© Publicitātes foto

Sniedzot pašvērtējumu par to, kā pēdējā gada laikā mainījusies redze, kopumā gandrīz puse jeb 47% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norādījusi, ka tā ir pasliktinājusies (6% – būtiski pasliktinājusies, 41% – nedaudz pasliktinājusies), secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS. Tikmēr 45% redze pēdējā gada laikā nav mainījusies, 1% tā ir uzlabojusies, bet vēl 7% konkrētu viedokli sniegt nevarēja. Par to, kā profilaktiski rūpēties par redzi un acu veselību kopumā, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

25% pārbauda redzi vismaz reizi gadā, 39% - reizi 2-3 gados, 17% - reizi 4-5 gados, 13% - retāk, 4% to nekad nav darījuši, bet 1% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Ieteikumi un profilakse

Acu veselībai svarīgs ir sabalansēts darba un atpūtas režīms, kā arī redzes higiēnai nepieciešamo prasību ievērošana - ergonomiski iekārtota darba vieta un atbilstošs apgaismojums. Speciāliste atgādina, ka acu veselībai, tāpat kā visam organismam, ir ieteicams veselīgs dzīvesveids un ap acīm jāizmanto atbilstoša kosmētika.

  1. Atmet kaitīgos ieradumus kā smēķēšanu un ierobežo alkohola lietošanu.
  2. Ēd veselīgu un sabalansētu uzturu, kā arī katru dienu uzņem pietiekamu daudzumu ūdens. Ieteicami visi krāsainie un zaļie dārzeņi, zaļumi, augļi un ogas, kas bagāti ar vitamīniem un minerālvielām.
  3. Katru dienu vismaz 30 minūtes nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm un vairāk uzturies svaigā gaisā!
  4. Uzturi veselīgu ķermeņa svaru - liekais svars un aptaukošanās palielina risku saslimt ar cukura diabētu, kas var pasliktināt redzi.
  5. Neaizmirsti par pietiekama laika veltīšanu atpūtai un miegam, miegam velti vismaz 7-8 stundas, kā arī meklē veidus, kā mazināt stresu un ierobežot laiku, ko pavadi pie dažādiem ekrāniem.
  6. Nēsā saulesbrilles, jo tās pasargā acis no kaitīgā UV starojuma iedarbības.
  7. Veicot darbus mežā, dārzā u. tml., izmanto saules aizsargbrilles un sejas aizsargus!
  8. Hronisko slimību pacientiem ir ļoti svarīgi ievērot ārsta norādījumus, piemēram, par medikamentu lietošanu, kontrolēt asinsspiedienu un regulāri veikt holesterīna un glikozes līmeņa mērījumus.
  9. Lieto kvalitatīvu acu kosmētiku un seko līdzi kosmētikas derīguma termiņam.
  10. Strādājot ar datoru, ik pēc 30 minūtēm atpūtini acis - šajās pauzēs nelieto telefonu un nelasi žurnālus, jo arī tas noslogo redzi.
  11. Acu veselībai veic redzes vingrinājumus - paskaties tālumā, veic acu kustības uz leju, uz augšu, pa labi, pa kreisi, slīpi dažādos virzienos, kā arī samiedz acis. Tāpat regulāri piecelies no savas darba vietas un izkusties.
  12. Izzini, vai ģimenē kādam no tuviniekiem ir acu slimības. Tas palīdzēs saprast, vai esi paaugstināta riska grupā.
  13. Redzes pasliktināšanās gadījumā vērsies pie acu ārsta. Pieaugušajiem redzes pārbaudi ieteicams veikt ik pēc 1-2 gadiem, bet pēc 40 gadu vecuma - katru gadu.
  14. Konsultējies ar speciālistiem par atbilstošu uztura bagātinātāju lietošanu! Acu veselībai ir pieejams plašs uztura bagātinātāju klāsts, kas palīdz uzturēt normālu redzi un tīklenes funkciju. Parasti tos iesaka lietot gadījumos, kad ir ilgstošāks redzes sasprindzinājums, kā arī cilvēkiem, kas ikdienā daudz strādā ar datoru, skatās TV, lasa vai brauc ar auto. Uztura bagātinātāju sastāvā izmanto A, E, C un B grupas vitamīnus, cinku, selēnu, varu, Omega-3 taukskābes, luteīnu, zeaksantīnu un ārstniecības augu ekstraktus (piemēram, melleņu, samteņu, kliņģerīšu un žibulīšu). Farmaceite I. Priedniece piebilst, ka melleņu ekstrakts palīdz uzlabot redzi tumsā.

Acu pilieni

Parādoties sausās acs sindromam, vēlams lietot mitrinošus acu pilienus. Tos ieteicams lietot sausām, nogurušām, kairinātām un apsārtušām acīm. Pilienus lieto sekojošos gadījumos:

  • intensīvas redzes noslogojuma laikā, kad acis tiek retāk mirkšķinātas, ko ietekmē, piemēram, ilgstošs darbs ar datoru, ilga TV skatīšanās un lasīšana vai cita veida darbs tuvumā, piemēram, ar mikroskopu, un auto vadīšana;
  • cieto vai mīksto kontaktlēcu lietošana;
  • kaitīga vides iedarbība - putekļi, kondicionieri, sauss gaiss, apkure, saule, vējš, cigarešu dūmi, lidojumi.

Acu pilienu sastāvā izmanto:

  • nātrija hialuronātu, kas mitrina, piesaistot ūdeni;
  • trehalozi, kas mitrina, stabilizē un aizsargā šūnu membrānu;
  • dekspantenolu, kas nomierina, mitrina un aizsargā acs virsmu;
  • lipīdus, kas ieeļļo acs virsmu;
  • hipromelozi, kas mitrina acs virsmu, veido aizsargslāni;
  • arī ārstniecības augu ekstraktus, piemēram, alvejas, melleņu un kliņģerītes ekstraktu.

Acu pilienus lieto vairākas reizes dienā vai pēc nepieciešamības, tos ir atļauts lietot arī ilgstoši. Gela veida acu pilieni nodrošinās ilgāku iedarbību, bet tie jālieto retāk. Acu pilieni var būt ar konservantiem vai bez tiem. Jutīgām acīm būs piemēroti acu pilieni bez konservantiem. Pieejami acu pilieni vienas devas flakonos. Kontaktlēcu lietotājiem jāizvēlas acu pilieni, kurus var lietot kontaktlēcu lietošanas laikā. Tos var lietot pirms kontaktlēcu lietošanas, valkāšanas laikā un pēc kontaktlēcu izņemšanas. Pirms pilienu lietošanas jānomazgā rokas. Jāpievērš uzmanība, ka atšķirīgs var būt arī acu pilienu derīguma termiņš pēc iepakojuma atvēršanas. Pudelītes saturu iesaka izlietot 1, 3 vai 6 mēnešu laikā pēc pirmās atvēršanas reizes, to ražotājs norāda uz iepakojuma.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Veselība

Valdība šodien nolēma Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) piešķirt 5000 eiro, lai kādai personai izmaksātu kompensāciju saistībā ar vakcīnas pret Covid-19 infekciju blakusparādību izraisītu smagu vai vidēji smagu kaitējumu.

Svarīgākais