Valstij nāksies izmaksāt 142 290 eiro kompensāciju par Covid-19 vakcīnas izraisītu nāvi

© Andrejs Terentjevs/F64

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) pašlaik padziļināti izskata kādu pieteikumu par maksimālās kompensācijas – 142 290 eiro – izmaksu vakcinācijas pret Covid-19 izraisītu blakņu dēļ, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Aģentūrā apstiprināja, ka tas ir šogad ziemā plašāk izskanējušais gadījums par kādu 55-60 gadus vecu sievieti, kura mira septiņas dienas pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas.

Saskaņā ar secināto un Ministru kabineta noteikumiem, mirušās tuviniekiem šī kompensācija pienāktos, un sagaidāms, ka to arī izmaksās. ZVA apstiprināja, ka tas ir šogad ziemā plašāk izskanējušais gadījums par kādu 55-60 gadus vecu sievieti, kura mira septiņas dienas pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas.

ZVA līdz šim saņemti 43 pieteikumi par kompensāciju izmaksu vakcinācijas pret Covid-19 radītu blakusparādību dēļ. 28 gadījumos pieteikumi noraidīti. Visbiežāk tāpēc, ka nav izpildītas visas formalitātes vai konkrētās blaknes nav minētas zāļu aprakstā. 15 iesniegumus vēl vērtē.

Pagaidām ir viens tāds gadījums, kurā, saskaņā ar Ministru kabineta izdotajiem noteikumiem, ZVA patlaban nesaskata iemeslus kompensācijas atteikumam. Turklāt tuviniekiem pienāktos maksimālā noteiktā summa - 142 290 eiro.

"Jā, mēs varam noteikti teikt, ka viens gadījums ar "AstraZeneca" vakcīnu ir tieši cēloniski saistīts. Jā. Tas bija arī nāves gadījums. Šis gadījums atrodas padziļinātā izvērtēšanā un virzās tā saucamajā pozitīvajā virzienā," stāstīja ZVA direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

Asociētais profesors Kārlis Trušinskis pastāstīja, ka konkrētā blakusparādība ir minēta šo zāļu aprakstā, bet tā ir ļoti reta un arī nāvi izraisoša komplikācija, kad vienlaikus veidojas trombi jeb asins recekļi un tai pašā laikā asinīs ir samazināts trombocītu skaits.

Tāpat ZVA pašlaik padziļināti pēta vēl divus gadījumus, kuros apstiprināta cēloņsakarība vakcīnai un blaknēm, tajā skaitā miokardītam jeb sirds muskuļa iekaisumam. Tagad speciālisti vērtē, cik ilgstošs bijis kaitējums un cik tas būtisks, jo no tā atkarīgs izmaksas apmērs. Saskaņā ar noteikumiem kompensāciju izmaksā vien tad, ja blaknes ir ilgstošas. Medicīnas tiesību eksperti to sauc par absurdu.

Covid-19 vakcīnu izraisīto blakņu kompensācijas sistēmu valdība apstiprināja šī gada maijā.

Portāls NRA jau rakstīja, ka Saeima pērn rudenī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā nosakot, ka pret Covid-19 vakcinētajiem, kuriem no vakcīnas saņemšanas radušās vidēji smagas komplikācijas vai smags kaitējums, tiks izmaksāta kompensācija.

Sākotnēji valdības virzītajā redakcijā kompensācija bija paredzēta tikai par smaga kaitējuma iestāšanos, proti, ja radušies veselības traucējumi ir paliekoši. Taču pēc opozīcijas deputātes Jūlijas Stepaņenko priekšlikumā likumā noteikts kompensācijas piešķiršanas mehānisms arī tiem pacientiem, kuriem vakcinācijas rezultātā nodarīts vidēji smags kaitējums.

Kā ziņots, iepriekš Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē šādam risinājumam piekrita arī komisijas vadītājs Juris Rancāns (JKP). Viņaprāt, tas būtu tikai samērīgi paredzēt šādu kompensāciju un vismaz ārstēšanās izdevumu apmaksu, kas radušies saņemtās potes dēļ.

Šādai idejai komisijas sēdē piekrita arī tiesībsargs Juris Jansons, sakot, ka kompensācijas mehānismiem ir jābūt. Sākotnēji viņš nešaubīgi uzsvēra, ka, ja ir runa par smagu kaitējumu veselībai vai dzīvībai, tad kompensācijai noteikti jābūt, bet vidējo smagos gadījumos - ir diskutējams jautājums.

Rancāns norādīja, ka pat, ja vidēji smagas blaknes būs vienam no miljona, un viņš nonāks slimnīcā, kur mēnesi ārstēsies pēc Covid-19 potes saņemšanas, valstij būtu jākompensē ārstēšanās izdevumi. Pēc viņa domām, tas nebūtu godīgi, ja valsts uzliek pienākumu vakcinēties, bet ārstēšanās gadījumā izmaksas nesedz. Vienlaikus viņš piebilda, ka apsārtuma un temperatūras gadījumā gan kompensācija nepienāktos.

Veselība

Mūsdienu straujajā pasaulē dzīvesveida līdzsvarošana ir kļuvusi kritiskāka nekā jebkad agrāk. Darbs, ģimene, sociālās saistības un personīgā labklājība var būt biedējošs uzdevums, taču līdzsvara sasniegšana ir būtiska fiziskajai un garīgajai veselībai.