Līdz šai dienai nevienā no ērcēm, kuras pārbaudītas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā, nav atklāts ērču encefalīts. Taču ar boreliozi, kas var izraisīt Laimas slimību, inficētas gandrīz puse no pārbaudītajām ērcēm. Tas gan nenozīmē, ka visi, kam šīs ērces piesūkušās, tiešām saslims. Saslimstību ietekmē gan tas, cik ātri izdodas kukaini noņemt, gan paša imunitāte, vēsta lsm.lv.
Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā nu jau ik dienas analizē 10 līdz 15 ērces.
Līdz šim visos Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāros noņemta 341 ērce. Ne visas ir izmeklētas, jo tas ir maksas pakalpojums. No izmeklētajām 45 ērču encefalīts nav atrasts nevienā, bet Laimas slimības ierosinātājs - 28 ērcēs jeb 43% ērču.
Ērču analizēšana, atkarībā no laboratorijas un nosakāmo baktēriju daudzuma, maksā no 15 līdz 40 eiro. Laboratorijas speciāliste gan uzskata, ka ir vērts noteikt, vai ērce ir inficēta.
Ja ērce piesūkusies, galvenais ir pēc iespējas ātrāk to noņemt. Tas vistiešāk ietekmē arī iespēju saslimt ar kādu no slimībām.
"Borelia ir vairāk izplatīta, un šogad encefalīta vīruss nav noteikts vispār, bet mēs zinām, ka tuvojas Jāņi, Līgo svētki un, protams, svinēs ārpus pilsētām," teica RAKUS Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.
Vērojot ērču izplatību, joprojām Kurzeme ir līdere ērču daudzuma ziņā.
"Mēs redzam, ka ērces ir nedaudz mazāk, ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, bet tas ir atkarīgs arī no aktivitātes, sezonas laika. Arī no vietas. Ērču blīvums - līdz 100 uz km un vairāk tur, kur krūmi un mitrāks," stāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Viktorija Černiševa.
Vidēji gadā ar encefalītu saslimst ap 200 cilvēku, Laimas slimību atklāj 300-400 pacientiem. Šogad saslimstība esot zemāka nekā pērn, to skaidro ar salīdzinoši auksto pavasari, kad cilvēki vienkārši arī dabā devās mazāk.