Otrdiena, 28.marts

redeem Ginta, Gunda, Gunta

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Veselība

14,5% pasaules iedzīvotāju bijuši inficēti ar Laimas slimību; visaugstākais inficēto īpatsvars - Centrāleiropā

© f64.lv, Lauris Aizupietis

14,5% pasaules iedzīvotāju ir bijuši inficēti ar Laimas slimību, kuru pārnēsā ērces, liecina otrdien publicēts pētījums.

Šajā pētījumā, kas publicēts žurnālā "BMJ Global Health", konstatēts, ka visaugstākais inficēto īpatsvars bijis Centrāleiropā - 20% - un ka šī slimība visvairāk apdraud vīriešus vecumā virs 50 gadiem lauku rajonos.

Laimas slimība reti izraisa nāvi, bet inficētas ērces sakostiem cilvēkiem bieži parādās sarkani izsitumi un tādi simptomi kā muskuļu un locītavu sāpes, galvassāpes, nelabums un vemšana.

Lai noskaidrotu Laimas slimības izplatību pasaulē, tika apkopoti dati no 89 pētījumiem.

Slimību izraisošās baktērijas "Borrelia burgdorferi" antivielas tika konstatētas asinīs 14,5% no aptuveni 160 000 šo pētījumu dalībnieku.

Pēc Centrāleiropas reģioni ar visaugstāko šo antivielu īpatsvaru bija Austrumāzija (15,9%), Rietumeiropa (13,5%) un Austrumeiropa (10,4%). Viszemākais šo antivielu īpatsvars bija Karību jūras reģionā - tikai 2%.

Iepriekš veikti pētījumi liecina, ka ērču pārnēsāto slimību izplatība ir divkāršojusies pēdējos 12 gados. Tam ir tādi iemesli kā garākas un sausākas vasaras klimata izmaiņu dēļ, dzīvnieku migrācija, dzīves vides izzušana un aizvien biežāki kontakti ar mājdzīvniekiem.

Lauksaimnieki un strādnieki, kas regulāri kontaktējas ar tādiem dzīvniekiem kā suņi un aitas, visvairāk riskē, ka viņus varētu sakost inficēta ērce, konstatēts pētījumā.

Tā autori gan brīdina, ka dati var būt neatbilstoši reģionos, kur Laimas slimība ir endēmiska, jo veselības aprūpē strādājošie tur biežāk veic regulārus antivielu testus nekā reģionos, kur šī slimība ir mazāk sastopama.