Šodien Latvijā konstatēts jau otrais pērtiķbaku gadījums

© Oļesja Sokolova-Godovaņuka / F64

SPKC šodien uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar otro apstiprināto pērtiķu baku gadījumu Latvijā. Abiem slimniekiem ir bijuši vienādi inficēšanās riski ārpus Latvijas.

Otrs slimnieks ir pieaugušais vecuma grupā līdz 50 gadiem, slimības gaita norit viegli, atrodas ārstniecības personas uzraudzībā. SPKC organizēja standarta pasākumus, lai novērstu infekcijas izplatīšanos. Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.

Infektoloģe Ludmila Vīksna SPKC sasauktajā preses konferencē informēja, ka šai slimībai raksturīgs:

  • straujš sākums,
  • 38-39 grādu temperatūra,
  • stipras galvassāpes un muskuļu sāpes,
  • aptuveni trešajā dienā parādās izsitumi,
  • vērojama limfātisko mezglu palielināšanās - šis simptoms var vedināt ārstu vai pacientu meklēt diagnozi pērtiķu baku virzienā.
  • tāpat izsitumi var parādīties arī uz plaukstām un pēdām, kas nav bieža parādība pie citām infekcijas slimībām.

Parasti slimība ilgst divas līdz četras nedēļas.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs informēja, ka pirmais pērtiķu baku gadījums pasaulē tika konstatēts maija sākumā, un tas bija saistīts ar kāda cilvēka ceļojumu uz Nigēriju. Patlaban pasaulē jauno pērtiķu baku gadījumu skaits pārsniedz 500, no tiem vairāk neka 300 reģistrēti Eiropas Savienībā. Tikmēr neviens nāves gadījums ES nav reģistrēts.

"Mēs varam uz doto brīdi apgalvot, ka šis pirmais reģistrētais gadījums nav saistīts ar inficēšanos Latvijā, inficēšanās notikusi ārzemēs. Mūsu mērķis dotajā brīdi ir apturēt slimību, maksimāli ātri identificēt katru gadījumu sadarbībā ar ārstiem, laboratoriju, veikt diagnostiku un parastus epidemioloģiskus pasākumus, kas attiecas uz pacientu izolāciju," norādīja Perevoščikovs.

Runājot par izolāciju, viņš piebilda, ka tāda mājas karantīna, kāda bija Covid-19 pandēmijas laikā, pērtiķu baku gadījumā nav paredzēta, jo infekcija norit lēni un tā nav īpaši lipīga.

Svarīgākais