Sākta parakstu vākšana par "drošības pogas" piešķiršanu cilvēkiem ar hroniskām slimībām

© f64.lv, Dāvis Ūlands

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par "aktīvās drošības pogas" piešķiršanu personām ar hroniskām slimībām un zemiem ienākumiem.

Kā iniciatīvas pārstāve norādīja Marina Pjanova. Parakstus plānots iesniegt Rīgas domē.

Idejas autore skaidro, ka, sākot ar 2020.gada maiju, Rīgas Sociālais dienests sadarbībā ar sociālajiem uzņēmumiem "Mājas Aprūpe" un "Dzīvības Poga" mājas aprūpes ietvaros piedāvā rīdziniekiem ar zemiem ienākumiem bezmaksas sociālo pakalpojumu "Drošības poga", kura mērķis ir nodrošināt Rīgas Sociālā dienesta klientiem, kuriem vecuma, funkcionālo traucējumu vai veselības stāvokļa dēļ ir risks nonākt bezpalīdzības stāvoklī, nepārtrauktas saziņas iespējas, informatīvu atbalstu un palīdzības sniegšanu dzīvesvietā 24 stundas diennaktī.

Pakalpojums tiek nodrošināts personai, kura dzīvo viena, vai arī gadījumos, kad ar šo personu kopā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi.

Patlaban bezmaksas "Drošības pogas" pakalpojums ir pieejams tikai mājas aprūpes ietvaros, proti, ierīce darbojas tikai mājās. Savukārt tiem cilvēkiem, kuriem ir zemi ienākumi un kas sirgst ar hroniskām saslimšanām, bet piekopj salīdzinoši aktīvu dzīvesveidu un iziet ārpus savas dzīvesvietas, tā ir pieejama tikai par maksu.

Pjanova akcentē, ka ir, piemēram arī cilvēki, kuri cieš no atmiņas traucējumiem (piemērām, demences), bieži vien apmaldās un nesaprot, kur atrodas. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaikus noteikt viņu ģeolokāciju un atrast viņus pēc iespējas ātrāk.

Ar iniciatīvas palīdzību pausts aicinājums rast iespēju nodrošināt bezmaksas sociālo pakalpojumu "Drošības poga" arī mobilajā formātā, kad cilvēks, kuram ir SOS pogas aproce vai kulons, brīvi varētu pārvietoties ārpus savas dzīvesvietas un justies droši, jo viņš ir zvanu centra uzraudzībā, viņam ir pieejams SOS signāls, ir nodrošināta divvirziena komunikācija, un nepieciešamības gadījumā atbildīgie dienesti var noteikt viņa atrašanās vietu un nekavējoties sniegt neatliekamo medicīnisko vai cita rakstura palīdzību.

Pjanovas ieskatā šādas iniciatīvas rezultātā rīdzinieki ar zemiem ienākumiem un attiecīgām diagnozēm saņems bezmaksas SOS pogu - aktīvo drošības pogu - kulona vai aproces veidā un varēs droši pārvietoties ārpus dzīvesvietas, bet viņu tuvinieki zinās, ka ar SOS pogu cilvēks ir zvanu centra uzraudzībā un problēmu gadījumā viņam tiks sniegta nepieciešamā palīdzība.

Idejas autore uzsver, ka šis pakalpojums spēj arī samazināt stresu un trauksmi, jo tas palielina lietotāja brīvību un neatkarību. GPS atrašanās vietas modulis sniedz cilvēkam papildu drošību un mazina risku palikt bezpalīdzības stāvoklī, kas bieži ir arī priekšlaicīgas nāves iemesls.

Veselība

Slimību un profilakses kontroles centram (SPKC) epidemioloģiskajā izmeklēšanā apzinot 45 personas, nav izdevies noskaidrot nesen konstatētā difterijas uzliesmojuma infekcijas avotu, liecina Veselības ministrijas sagatavotā paskaidrojuma vēstule Saeimas prezidijam.

Svarīgākais