Kādi veselības pakalpojumi ir vispieprasītākie Ukrainas bēgļu vidū Latvijā?

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Vairāk nekā 3000 bēgļiem no kara plosītās Ukrainas Latvijā sniegtas konsultācijas par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

No šiem cilvēkiem 80% interesējušies par plānveida pakalpojumu saņemšanu, savukārt pārējos gadījumos konsultācijas lūgtas, lai saņemtu palīdzību akūtu veselības problēmu gadījumā.

Visbiežāk Ukrainas pilsoņi vēlējušies saņemt konsultāciju par reģistrēšanos pie ģimenes ārsta un kārtību, kā saņemt acu ārsta, ginekologa, neirologa, onkoloģijas vai citu speciālistu konsultācijas. Savukārt bērniem ir aktuāla ģimenes ārsta veselības stāvokļa uzraudzība, bērnu profilaktiskās pārbaudes un vakcinācijas saņemšana noteiktos vecumos, kā arī zobārstniecības pakalpojumi.

Ārstu konsultācijas un zāļu receptes Ukrainas pilsoņiem visbiežāk nepieciešamas saistībā ar akūtu saaukstēšanos, onkoloģiju, hemodialīzes veikšanu un hroniskām slimībām, piemēram, astmu, psoriāzi, cukura diabētu, podagru, epilepsiju, dažādām alerģijām, Pārkinsona slimību.

Tāpat bēgļi konsultējušies par nomierinošo un pretsāpju medikamentu iegādes kārtību.

Konsultācijas par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām tiek nodrošinātas Rīgas pašvaldības vienotajā atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem vai vēršoties NVD Klientu apkalpošanas centrā pa tālruni 8000 1234.

Rīgas pašvaldības vienotajā atbalsta centrā konsultācijas tiek sniegtas NVD uzziņu punktā. Turklāt, lai atvieglotu saziņu ar apmeklētājiem un sniegtu atbalstu, NVD ir pieņēmis darbā jaunu kolēģi -iedzīvotāju no Ukrainas, kas apgūst nepieciešamo informāciju un sniedz konsultācijas ukraiņu valodā.

NVD atgādina, ka Ukrainas pilsoņiem Latvijā ir pieejami tie paši valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi un kompensējamās zāles, kas tiek nodrošinātas Latvijas iedzīvotājiem. Savukārt par jautājumiem par tuvāko ģimenes ārsta praksi, ārsta-speciālista konsultācijas saņemšanu un citiem jautājumiem Ukrainas pilsoņi var zvanīt pa bezmaksas informatīvo tālruni 80001234, bet NVD tīmekļvietnes sadaļā "Veselības aprūpes pakalpojumi Ukrainas pilsoņiem" ir pieejami skaidrojoši materiāli ukraiņu, angļu un latviešu valodā.

LETA jau vēstīja, ka 24.februārī Ukrainā iebruka Krievijas karaspēks, sākot apšaudīt ne tikai militāros, bet arī civilos objektus un izraisot bēgļu straumes.