Latvija nav iepirkusi pret omikrona paveidu efektīvās zāles

 
©Pixabay.com

Pierādīts, ka daži no medikamentiem, kas apstiprināti Covid-19 ārstēšanai, nav efektīvi pret omikronu. Savukārt no tiem, kas ir efektīvi, ne visi Latvijā ir iepirkti, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Pašlaik lietošanai Eiropas Savienībā reģistrēti seši medikamenti Covid-19 ārstēšanai. Vairāki ir reģistrācijas procesā, bet par vēl septiņiem Eiropas zāļu aģentūra sniegusi padomu par lietošanu Covid-19 ārstēšanā. To skaitā arī tādi medikamenti, kas iepriekš lietoti citu saslimšanu ārstēšanai. Par to, ka omikrona gadījumā dažas zāles vairs nesniedz gaidīto efektu, kāds tas bijis citu Covid-19 paveidu ārstēšanā, ziņas saņēmusi arī Valsts zāļu aģentūra. Tās pārstāve Iveta Eglīte norāda:

"Zāļu valsts aģentūra un Eiropas Zāļu aģentūra ir informētas, ka lielākā daļa monoklonālo antivielu, kas līdz šim ir reģistrētas, neuzrāda aktivitāti pret omikrona paveidu.

Vienīgās monoklonālās antivielas, kas uzrāda aktivitāti pret omikrona paveidu, par ko liecina arī reģistrācijas laikā iesniegtie dati, izvērtētie dati, ir Sotrovimabs, kas reģistrēts Latvijā un visur citur Eiropā ar nosaukumu Xevudy."

Taču tieši šīs monoklonālās antivielas Latvijā nav iepirktas. Stradiņa slimnīcas ārste norāda, ka līdz brīdim, kad parādījās omikrons, tās nebija nepieciešamas, jo bija citas līdzīgas. Tā sauktais antivielu kokteilis tiek dots ārkārtīgi retos gadījumos, specifiskai pacientu grupai. Zāļu valsts aģentūra norāda, ka zinātniskajā literatūrā publicētie dati norāda pretvīrusu līdzekļu - remdesivira un molnupiravīra efektivitāti pret omikronu, un šie medikamenti Latvijas mediķiem ir pieejami.