Pavļuts atklāj jaunāko informāciju par Covid-19 omikrona paveida izplatību

 
©Ekrānšāviņš

Saistībā ar Covid-19 omikrona paveidu Latvijā uzmanība pievērsta diviem gadījumiem- vienā gadījumā Latvijas valstspiederīgie atgriezās no Zviedrijas, otrā - no Norvēģijas, valdības sēdē stāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Līdz 6. decembrim saņemta informācija par 2 paraugiem, kuros konstatētas vairākas mutācijas, kas atbilst Covid-19 Omikrona paveidam. Paraugi iegūti no diviem cilvēkiem (30 līdz 49 gadi), kas 4. decembrī atgriezās no Zviedrijas caur Dāniju (avioreiss Kopenhāgena-Rīga) un brīvprātīgi veica testēšanu lidostā “Rīga”, skaidroja D. Pavļuts. Viņi inficējās Zviedrijā straptautiskā pasākumā. Apzinātas 20 kontaktpersonas, tajā skaitā 9 lidmašīnas pasažieri.

Galīgo apstiprinājumu sniegs Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija, kad paraugi būs laboratoriski sekvencēti. Papildus tiek veikta 48 paraugu sekvencēšana.

Vēl trīs personas no Latvijas ir kontaktpersonu statusā. Tās atgriezušās no Norvēģijas, kur kompānijā, kurā viņi viesojās, konstatēts omikrona paveida uzliesmojums.

D. Pavļuts uzsver, ka visi gadījumi, par kuriem ir pieejama informācija par omikrona varianta smaguma pakāpi, bija asimptomātiski vai viegli. Līdz šim starp šiem gadījumiem nav ziņots par nāves gadījumiem.

Situācija pasaulē

  • Kopumā visā pasaulē ir ziņots par 905 apstiprinātiem gadījumiem 47 valstīs.18 ES/EEZ valstīs apstiprināti 212 SARS-CoV-2 Omikrona varianta gadījumi : Austrija (11), Beļģija (9), Čehija (1), Dānija (32), Somija (7),Francija (25), Vācija (15), Grieķija (1), Islande ( 12), Īrijā (1), Itālijā (9),Latvijā (2), Nīderlandē (18), Norvēģijā (19), Portugālē (34), Rumānijā (2), Spānijā (7) un Zviedrijā (7).
  • Lielākajai daļai apstiprināto gadījumu ir epidemioloģiska saikne ar gadījumiem, kad bijuši ceļojumi uz Āfrikas valstīm, un daži no tiem ir veikuši pārsēšanās lidojumu citās vietās starp Āfriku un Eiropu.
  • Dažās ES/EEZ valstīs (Beļģija , Dānija , Vācija , Spānija) atklāja gadījumus bez epidemioloģiskās saiknes ar apgabaliem, kur ir dokumentēta vai pieņemta Omikrona varianta cirkulācija. Tas norāda, ka šajās valstīs varētu notiek neatklāta izplatīšanās sabiedrībā.
  • • Somija ziņoja par gadījumiem, kas saistīti ar ceļošanu ES/EEZ (Zviedrija).