Izglītības iestādes plānots vairs neiesaistīt gripas un citu elpceļu infekciju monitoringā, paredz grozījumi noteikumos par gripas pretepidēmijas pasākumiem, ko šodien skatīs Ministru kabinets.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), izvērtējot iepriekšējās - 2020.-2021.gada - gripas un citu elpceļu monitoringā iesaistīto izglītības iestāžu sniegtos datus, ir secinājis, ka datu vākšana par izglītības iestāžu apmeklējumu tika pārtraukta. Tas noticis Covid-19 pandēmijas laikā ierobežojošu pasākumu ieviešanas dēļ un saistībā ar skolu attālināto mācību procesu organizēšanu.
Arī šajā sezonā, turpinoties Covid-19 pandēmijai, kas lielā mērā skar arī izglītības iestādes, tās nespēj sniegt pilnīgu informāciju par izglītības iestāžu apmeklējumiem, tādēļ šo iestāžu iesaistīšana gripas un citu elpceļu infekciju monitoringā nebūtu lietderīga, norāda Veselības ministrija.
Lai racionāli izmantotu iesaistīto iestāžu resursus, VM rosina grozīt noteikumus, paredzot, ka turpmāk SPKC attiecīgo reģionālo nodaļu epidemiologi nosaka gripas monitoringā iesaistītās ārstniecības iestādes, tajā skaitā primārās veselības aprūpes iestādes un stacionārās ārstniecības iestādes, no monitoringa iesaistītajām organizācijām svītrojot izglītības iestādes.
Plānots, ka, beidzoties Covid-19 pandēmijai, tiks atkārtoti izvērtēta nepieciešamība izglītības iestādēm iesaistīties gripas monitoringā.
Jau ziņots, ka SPKC iknedēļas pārskats par akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas izplatību liecina, ka nedēļā no 8. līdz 14.novembrim informācija par pacientu skaitu, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, saņemta no 39 ģimenes ārstu praksēm. Pacientu īpatsvars ar elpceļu infekcijām veido 30% no kopējā pacientu skaita, kas vērsušies ambulatorajās iestādēs šajā laikā.
Par klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem ģimenes ārsta prakses nav ziņojušas.
Tāpat, kopš šosezon sākts gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju izplatības monitorings, stacionārās ārstniecības iestādes nav ziņojušas par hospitalizētiem pacientiem gripas un gripas pneimonijas gadījumos. Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā gripas vīrusi klīniskajos paraugos nav noteikti.