VM atklāj, kā šobrīd notiek pacientu šķirošana slimnīcās

© Kaspars Krafts/F64

Saskaņā ar Valsts katastrofu medicīnas plānā ietverto pielikumu "Intensīvās terapijas ierobežotu resursu izmantošana ārkārtas situācijās COVID-19 pandēmijas laikā", pacientu šķirošanā vecums, invaliditāte vai demence netiek piemēroti kā kritēriji. Tāpat arī nav spēkā princips “kas pirmais nāk, tas pirmais saņem”.

Veselības ministrija vērš uzmanību, ka ir aktualizēta redakcija Valsts katastrofu medicīnas plāna 24. pielikumam "Intensīvās terapijas ierobežotu resursu izmantošana ārkārtas situācijās COVID-19 pandēmijas laikā".

ŠĪ redakcija ir apstiprināta ar Veselības ministrijas rīkojumu šā gada 26.oktobrī. Tajā teikts, ka intensīvās terapijas resursu izmantošanas principi COVID-19 pandēmijas laikā izsludinātās ārkārtas situācijas apstākļos balstīti uz starptautiskos medicīnas ētikas dokumentos iekļautajām pamata normām, kā arī uz Itālijas, Austrijas, Vācijas, Lielbritānijas, Šveices un ASV pieredzi un rekomendācijām. Šīs rekomendācijas ir piemērojamas tikai Covid-19 pandēmijas laikā ārkārtas situācijā, kad aizņemto ITN gultas vietu skaits ir sasniedzis līmeni tuvu izsīkumam vai pārsniedz 90% no kopējā, tajā skaitā izvērstā, ITN/MPV gultas vietu skaita valstī.

Lai īstenotu taisnīgumu un nepieļautu diskrimināciju, lēmumi par pacientu prioritizēšanu, dzīvību uzturošo ārstniecības metožu nepielietošanu, ierobežošanu vai atcelšanu visās slimnīcās ir jāpieņem, balstoties uz vienādiem principiem:

  1. ITN stacionēšanas kritēriji ārkārtas situācijā attiecas uz visiem pacientiem, kuriem var būt nepieciešama IT;
  2. Iestājoties ierobežotas resursu pieejamības situācijai, lēmumus par pacientu ārstēšanas uzsākšanu pieņem, izvērtējot pacientu IT uzsākšanas mērķtiecību - stacionēšana ITN balstīta uz slimības smaguma pakāpi, blakus slimību klātbūtni, citu orgānu mazspēju un tās novēršamību.
  3. Attiecībā uz uzņemšanu ITN vislielākā prioritāte ir jāpiešķir iespējami lielākam pacientu skaitam, kuru prognoze attiecībā uz izrakstīšanos no slimnīcas pēc atrašanās intensīvās terapijas nodaļā ir laba, t.i., pacienti, kuri no izmantotās intensīvās terapijas gūs vislielāko labumu. Princips “kas pirmais nāk, tas pirmais saņem” nav spēkā.
  4. Vecums, invaliditāte vai demence paši par sevi nav piemērojami kā kritēriji.

Lēmumus par ierobežotu IT resursu sadali un prioritizēšanu konkrētiem pacientiem/pacientam pieņem ārstu konsilijs (ne mazāk kā triju ārstu apspriede, no kuriem vismaz viens ir anesteziologs - reanimatologs), lai precizētu diagnozi, sagaidāmo prognozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, izvēli pamatojot atbilstoši konkrētai situācijai un to dokumentējot.

Pacienti tiek iedalīti četrās grupās, katrai grupai piešķirot prioritātes krāsu:

  • ZILĀ - pacientiem ir prognozējama augsta mirstība, tādēļ tiek nodrošināta adekvāta paliatīva terapija (minimāla uzturoša neinvazīva terapija). Šo pacientu terapijas mērķi tiek
    pārskatīti tad, ja atbrīvojas resursi vai palielinās to pieejamība;
  • SARKANĀ - pacientiem ir viena orgāna mazspēja (piemēram, pneimonija) un viņiem jānodrošina maksimālā pieejamā ārstēšana, jo viņu atveseļošanās potenciāls ir augsts;
  • DZELTENĀ - polimorbīdi pacienti (pacienti ar divām vai vairāk hroniskām slimībām) ar stabilu kompensācijas pakāpi hroniski noritošajai pataloģijai, un viņiem tiek nodrošināta intensīvā terapija, ieskaitot mākslīgo plaušu ventilāciju (MPV) tikai tad, ja tajā pašā laikā nav pretendentu no sarkanās grupas. Šo pacientu terapijas mērķi tiek pārskatīti brīdī, ja atbrīvojas resursi vai palielinās to pieejamība;
  • ZAĻĀ - pacientu grupa, kura izdzīvos arī bez IT (tajā skaitā MPV).

Ar visu plānu var iepazīties šeit.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais