Saskaņā ar Valsts katastrofu medicīnas plānā ietverto pielikumu "Intensīvās terapijas ierobežotu resursu izmantošana ārkārtas situācijās COVID-19 pandēmijas laikā", pacientu šķirošanā vecums, invaliditāte vai demence netiek piemēroti kā kritēriji. Tāpat arī nav spēkā princips “kas pirmais nāk, tas pirmais saņem”.
Veselības ministrija vērš uzmanību, ka ir aktualizēta redakcija Valsts katastrofu medicīnas plāna 24. pielikumam "Intensīvās terapijas ierobežotu resursu izmantošana ārkārtas situācijās COVID-19 pandēmijas laikā".
ŠĪ redakcija ir apstiprināta ar Veselības ministrijas rīkojumu šā gada 26.oktobrī. Tajā teikts, ka intensīvās terapijas resursu izmantošanas principi COVID-19 pandēmijas laikā izsludinātās ārkārtas situācijas apstākļos balstīti uz starptautiskos medicīnas ētikas dokumentos iekļautajām pamata normām, kā arī uz Itālijas, Austrijas, Vācijas, Lielbritānijas, Šveices un ASV pieredzi un rekomendācijām. Šīs rekomendācijas ir piemērojamas tikai Covid-19 pandēmijas laikā ārkārtas situācijā, kad aizņemto ITN gultas vietu skaits ir sasniedzis līmeni tuvu izsīkumam vai pārsniedz 90% no kopējā, tajā skaitā izvērstā, ITN/MPV gultas vietu skaita valstī.
Lai īstenotu taisnīgumu un nepieļautu diskrimināciju, lēmumi par pacientu prioritizēšanu, dzīvību uzturošo ārstniecības metožu nepielietošanu, ierobežošanu vai atcelšanu visās slimnīcās ir jāpieņem, balstoties uz vienādiem principiem:
Lēmumus par ierobežotu IT resursu sadali un prioritizēšanu konkrētiem pacientiem/pacientam pieņem ārstu konsilijs (ne mazāk kā triju ārstu apspriede, no kuriem vismaz viens ir anesteziologs - reanimatologs), lai precizētu diagnozi, sagaidāmo prognozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, izvēli pamatojot atbilstoši konkrētai situācijai un to dokumentējot.
Pacienti tiek iedalīti četrās grupās, katrai grupai piešķirot prioritātes krāsu:
Ar visu plānu var iepazīties šeit.