Mediķe apgalvo: Ja ārsts grūtniecei iesaka nepotēties pret Covid-19, tad jāiet pie cita

© facebook.com

Vairākas grūtnieces smagā stāvoklī ar Covid-19 patlaban ārstējas stacionāros. Un par vienas jaunās māmiņas dzīvību cīnās reanimatologi. Lai gan daudzkārt ir uzsvērts, ka grūtnieces drīkst un viņām vajag vakcinēties, spriežot pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīcībā esošiem aptuveniem datiem, Latvijā vakcinētas ir tikai 4 no 100 topošajām māmiņām. Atbildība par sekām ir jāprasa arī no grūtniecību uzraugošajiem ārstiem. Tā uzskata Stradiņa slimnīcā, ziņo LTV Ziņu dienests.

Stradiņa slimnīcas ārsti vērš uzmanību uz to, ka sievietes dažkārt nepotējas ne tikai tādēļ, ka ticējušas kādai nepatiesai informācijai vai mītiem par grūtnieču vakcināciju, bet arī tādēļ, ka uzticējušās savam ārstam, kurš ir teicis - labāk nevakcinējies.

''Atklāti sakot, man ir grūti par to pieklājīgi runāt. Tā atbildības nasta, ko viņi uzņemas uz savas sirdsapziņas, manuprāt, ir milzīga!

Atstāt mazus bērnus, tikko dzimušus, bez mātēm kaut kādu aizspriedumu dēļ - es, atklāti sakot, to saprast nevaru.

Es domāju, ka tas ir pilnīgi nepieņemami," uzsvēra Plaušu ķirurģijas centra un Covid-19 nodaļas vadītāja Dace Žentiņa.

Reanimācijā esošajai māmiņai, piemēram, smagā stāvokļa dēļ grūtniecību nācās pārtraukt priekšlaikus. Jaundzimušo izdevās glābt, bet tagad cīņa ir par sievietes dzīvību. Citai nevakcinētai grūtniecei bērniņš nācis pasaulē jau ar iedzimtu Covid-19 infekciju.

Arī Stradiņa slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītājai Mairai Jansonei nevakcinēšanās nav saprotama.

"Man, atklāti sakot, šobrīd ir grūti saprast tās jaunās māmiņas, kuras tik ļoti riskē ar savu dzīvību, ar sava bērna dzīvību. Jo tajā brīdī, kad viņas tiek vestas uz reanimāciju, tad ir bailes... Ļoti izteiktas bailes, kas būs tālāk...

Bet es nespēju saprast, kā nav bailes no šīs iespējas inficēties..." sacīja Jansone.

SPKC veiktā pacientu aptauja atklāj, ka šī gada laikā vien līdz oktobrim ar Covid-19 bija inficējušās 1016 grūtnieces. Mediķi spriež, ka aptuveni divas no katrām desmit grūtniecēm, kas nonāk slimnīcā, atzīstas, ka nevakcinēties ieteicis ārsts.

"Es domāju, ka būtu ļoti konkrēti jāvēršas pret ārstiem, kas atrunā grūtnieces no vakcinācijas. Jo sekas, protams, ir dramatiskas!" uzsvēra Covid-19 nodaļas vadītāja Žentiņa.

Mediķu organizācijām gan īsti nav skaidrs, kā ietekmēt ārstus, kuru padomi ir pretēji zinātniskām rekomendācijām. Tāpēc vēl un vēlreiz uzsver - ir jāvakcinējas.

"Jo grūtnieces, kas saslims, ir ar lielāku risku slimot smagi, nonākt intensīvajā terapijā, ir augsts risks būt priekšlaicīgām dzemdībām. Un arī diemžēl mums jau ir Latvijā bijuši mātes nāves gadījumi saistībā ar Covid-19 infekciju. Tādēļ noteikti drošāk šobrīd ir vakcinēties pret Covid-19," uzsvēra Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Vija Veisa.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.