Internetā par 300 eiro var nopirkt viltus Covid-19 sertifikātu

© Pixabay

“Izrādās, ka nopirkt sertifikātu ir vieglāk par vieglu. Vakar sameklēju info, šodien jau atraksta, 300 eiro,”- ar šādu ierakstu nesen sociālajos medijos dalījās daugavpilietis Viktors Andruškevičs. ReTV veica eksperimentu un arī saņēma līdzīgu piedāvājumu - nopirkt it kā legālu sertifikātu.

Viktoram pašam sertifikāts nav vajadzīgs - viņš jau pirms krietna laika ir vakcinējies, to darīt mudina arī citus. Taču intereses pēc viltotā sertifikāta piedāvātājiem viņš uzrakstījis. “Viņi paskaidroja arī pašu shēmu, kā tas notiek. Nezinu, vai viņi patiešām taisa šos sertifikātus, vai tā tomēr ir krāpniecība. Bet jebkurā gadījumā abi varianti ir slikti un ir nosodāmi.”

Viņš ReTV Ziņām stāsta: “Es šo informāciju atradu pavisam nejauši, citā sociālajā tīklā - “Twitter”. Ieraudzīju, ka arī vēl vienā sociālajā tīklā ir sludinājums. Sazinājos ar šiem cilvēkiem, kas to darīja, vienkārši bija interese.”

Arī ReTV Ziņas lietotnē “Telegram” uzdeva pāris jautājumus “Sertifikāti LV”. Teju pēc pāris sekundēm saņemot atbildes uzzinājām, ka par viltus sertifikātu blēži prasa 300 eiro pārskatījumā caur “Verso” lietotni, sertifikātu solot izveidot nedēļas laikā. Uzmanību piesaistīja tas, ka, citējam: “Nokārtojam dokumentus par vakcināciju Slovākijā, tālāk ar tiem kārtojam sertifikātus Latvijā.” Nacionālajā veselības dienestā ReTV skaidro - veicot vakcināciju jebkurā ārvalstī, kas pievienojusies Eiropas Savienības kopējai sertifikātu sistēmai, attiecīgajā valstī automātiski arī tiek izveidots sertifikāts. Nevis tā kā piedāvā blēži - vakcinācijas dokumentus nonākot ārvalstī, bet sertifikātu jau Latvijā.”

Valsts policijas komentārs par šo gadījumu un viltus sertifikātu pārdošanu ReTV Ziņām bija sauss: “Valsts policija par šo gadījumu ir informēta. Policija saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju pārbauda visu saņemto vai fiksēto informāciju, kā arī apzina situāciju visā Latvijā. Bet šobrīd no plašākiem komentāriem atturamies.”

Nacionālajā veselības dienestā ReTV informē, ka, pēc Valsts policijas izmeklētā, dienests anulējis 22 par viltotiem atzītus sertifikātus.

Svarīgākais