Vairākumam iedzīvotāju ir problēmas ar miegu, atklāj aptauja

© pexels.com

Miegs tiešā veidā ietekmē mūsu dzīves kvalitāti, tāpēc izgulēties ir īpaši svarīgi. Kādi paradumi un kā guļ latvieši noskaidro veikalu tīkls "top!" aptaujā.

Maksimāla tumsa un zemāka temperatūra guļamistabā, kā arī ērta gulta, spilvens un sega - šie ir biežākie veidi kā cilvēki Latvijā rūpējas par labāku miega kvalitāti. Respondentu vidū vairākums vērtē savu miega kvalitāti kā nepietiekama (71,6%), noguļot 6-8 stundas (59%) un nakts laikā vairākums pamostas 1-2 reizes (59%).

"Miega kvalitāte ir fundamentāls dzīves kvalitātes stūrakmens. Lai arī kā mēs katrs raudzītos uz gulēšanu, labs miegs nodrošina labāku rīta sākumu un līdz ar to labāku dienu un dzīves baudījumu. Tas ir tik pat svarīgs kā veselīgs, sabalansēts uzturs un fiziskās aktivitātes. Vairākums jeb 61% izvēlas ikdienā gulēt ar vienu spilvenu un visvairāk iecienījuši tieši spalvām pildītu, mīkstu spilvenu (41%) un plāno (22%) vai dūnu segu 25%. Spilvenam un segai ir teju tikpat liela nozīme miega kvalitātē kā atbilstošai gultai un matracim, tāpēc to kvalitatīvai izvēlei ir liela loma. Veikalu tīkls "top!" novēl atrast sev piemērotāku miega recepti!" izceļ veikalu tīkla "top!" valdes locekle un mārketinga direktore Ilze Priedīte.

Miega kvalitāti ietekmē dažādi faktori, no kuriem daļa sākas jau pa dienu un pirms gulēt iešanas. Lai uzlabotu miegu, visvairāk respondentu vidū cilvēki cenšas guļamistabā nodrošināt maksimālu tumsu (33%) un vēsāku temperatūru (32%), tad būtiska ir atbilstošas gultas, segas un spilvena izvēle (25%) un nomierinoša duša vai pelde vannā (18%). Taču populāri ir arī kafijas un alkohola nelietošana pirms gulēt iešanas (17%), skaņas izolācija guļamistabā (16%) un dažādu ekrānu savlaicīga izslēgšana pirms iemigšanas (12%).

Vaicājot par miega kvalitāti, kā jau iepriekš minēts, vairākums respondenti atzīmējuši, ka miegs ir traucēts (50,3%), reti kad ir labs miegs (17,3%) vai pat nomoka bezmiegs (4%), tikai 28,4% respondentu baudot ļoti labu miegu. Vidēji respondentu vidū 59 noguļ 6-8 stundas, taču ir satraucoši liela respondentu daļa, kas noguļ 6 vai mazāk stundas (37,5%). Savukārt pamošanās nakts laikā ir problēma 86% respondentu, kam visbiežākais miega traucējumu iemesls ir tieši labierīcību apmeklējums (29,1%), 24,5% pamostoties šķietami bez iemesla un 13,8% naktī pamodina bērns. Tikai 33,4% respondentu mēģina atgūt spēkus pa dienu nosnaužoties, 30,4% to gribētu darīt, bet nevar atļauties, bet 36,2% snauda jeb power nap nav ikdienā piekopta metode.

Top 5 metodes, lai aizmigtu respondentu vidū ir dienas patīkamo notikumu atsaukšana atmiņā (15,3%), nomierinoša dabas skata iztēlošanās (6,8%), nomierinoša mūzika vai skaņas (5,8%), labu domu pārcilāšana (5%) un elpošanas vingrinājumi (4,5%).

Veikalu tīkla "top!" interneta aptauja norisinājās no 20. līdz 30.septembrim. Tajā piedalījās 763 respondenti no Rīgas (17,6%) un Pierīgas (7,2%), Vidzemes (34,2%), Kurzemes (16,6%), Zemgales (13,6%) un Latgales (10,7%).

Veikalu tīkls "top!" ir lielākais Latvijas uzņēmējiem piederošais veikalu tīkls, kā arī trešais lielākais mazumtirdzniecības veikalu tīkls Latvijā. Ar preču zīmi "top!" Latvijā šobrīd darbojas 202 pārtikas veikali, kas pieder 12 vietējiem uzņēmumiem. Kopumā tiek nodrošināts vairāk nekā 4000 darbavietu, atbalstot vietējos ražotājus un piegādātājus visā Latvijā.

Veselība

Kāds Latvijas uzņēmums jau ilgstoši izplata brošūras ar stāstiem par brīnumainu izārstēšanos, klātienes izbraukumos arī tirgojot reklamētos uztura bagātinātājus. Lai arī pirms gada Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir brīdinājis iedzīvotājus par šo maldinošo reklāmu, nekādu sodu uzņēmumam tā arī neuzlika un darbību neierobežoja, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.