Slimnīcās prioritārie būs neatliekami, akūti un Covid-19 pacienti

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Stacionārās ārstniecības iestādes prioritāti veselības aprūpes pakalpojumus sniegs neatliekamiem, akūtiem un Covid-19 pacientiem, paredz otrdien valdībā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņem visi, kuriem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Personām, kurām šī sertifikāta nav, ārstniecības iestāde veiks Covid-19 testu, izņemot ieslodzīto veselības aprūpi, ko nodrošina ieslodzījuma vietās, kā arī izņemot starptautiskajos līgumos, kas ir saistoši Latvijai, noteiktos gadījumos.

Lai nodrošinātu prioritāros veselības aprūpes pakalpojumus, stacionārās ārstniecības iestādes ierobežo vai pārtrauc plānveida stacionāro un dienas stacionāra pakalpojumu sniegšanu, turpinot nodrošināt dienas stacionārā pakalpojumus, kas tiek sniegti, lai nodrošinātu attiecīgu terapiju, proti, ķīmijterapiju, bioloģisko medikamentu terapiju, orgānu aizstājējterapiju, staru terapiju, veselības aprūpes pakalpojumus hematoloģijā, metadona un buprenorfīna aizvietojošo terapiju.

Tāpat tiks nodrošināta to pacientu veselības aprūpe, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā sāktā ārstēšana, invazīvā kardioloģija, invazīvā radioloģija.

Tiks nodrošināta akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība, onkoloģiskās, dzīvību glābjošas operācijas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas dēļ var iestāties invaliditāte.

Būs pieejami arī veselības aprūpes pakalpojumi onkoloģijas, HIV/AIDS, tuberkulozes, psihiatrijas, lipīgās ādas slimību un seksuāli transmisīvo slimību un traumatoloģijas pacientiem.

Tiks nodrošināti akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām pakalpojumu atlikšana var radīt invaliditātes risku vai darbspēju zudumu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana var ievērojami pasliktināt funkcionēšanas spējas.

Ārstniecības iestādes ambulatoro speciālistu konsultācijas iespēju robežās nodrošina attālināti. Ja konsultācijas nav iespējams nodrošināt attālināti, ārstniecības iestādēm pacienti būs jāpieņem tikai pēc pieraksta, nosakot precīzu ierašanās laiku veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, ar pietiekamu laika periodu starp pacientu pieņemšanu, lai nodrošinātu, ka viņi nesatiekas.

Personām, kas sniedz veselības aprūpes pakalpojumus ārstniecības iestādēs un aptiekās, un nonāk saskarē ar pacientiem vai aptieku klientiem, jābūt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam.

Lai pacientiem nodrošinātu stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) pacientu stacionē tuvākajā pieejamajā stacionārajā ārstniecības iestādē, kura nodrošina pacienta veselības stāvoklim atbilstošu veselības aprūpi.

Stacionārās ārstniecības iestādes pienākums ir sniegt palīdzību visiem pacientiem, kas uzņemšanas nodaļā nogādāti ar NMPD brigādēm vai ieradušies paši.

Ja stacionārās ārstniecības iestādes nevar nodrošināt prioritāros veselības aprūpes pakalpojumus pieejamo resursu trūkuma dēļ, tām jāinformē NMPD, ievadot informāciju Operatīvajā datu panelī, un Veselības ministriju (VM), lai VM valsts sekretārs nepieciešamības gadījumā varētu sasaukt Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdi, kurā pieņemtu lēmumu par turpmāko rīcību, kas būtu saistoša visām ārstniecības iestādēm.

Ierobežotu intensīvās terapijas resursu izmantošana un pacientu prioritizēšana tiek noteikta, ievērojot galvenos principus un kritērijus, proti, palīdzība tiek sniegta iespējami lielākam pacientu skaitam, visi pacienti neatkarīgi no noteiktās diagnozes tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem.

Pacientu izvērtējums jāveic bez diskriminācijas, savukārt lēmumu pieņem konsīlijs. Vērā tiek ņemta pacienta griba par atteikšanos no ārstēšanas kopumā vai no konkrētas ārstniecības metodes.

Pieņemto lēmumu par prioritizācija jeb terapijas pieejamība regulāri pārskata. Pārtraucot intensīvās terapijas aprūpi, tiek nodrošināta cita pieejamā ārstēšana.

Saskaņā ar valdībā pieņemtajiem noteikumiem, pacienta izvērtējums ir jābalsta uz starptautiski atzītām kritiski slimo pacientu novērtēšanas skalām un citiem nozīmīgiem klīniskajiem kritērijiem.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais