Latvijā diviem pacientiem veikta līdz šim nebijusi operācija ar jaunu ārstēšanas metodi

 
©f64.lv, Kaspars Krafts

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS) veikta Latvijā pirmā operācija rokas īkšķa pamata locītavas aizstāšanai ar endoprotēzi, informē slimnīcas pārstāve Dagnija Dižbite- Svarinska.

Šādas endoprotēzes Latvijā tiek izmantotas pirmo reizi un dos iespēju pilnībā aizstāt un atjaunot īkšķa locītavas funkcijas.

Pagājušā nedēļā diviem pacientiem Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā tika veiktas līdz šim nebijušas operācijas un pirmo reizi Latvijā izmantota jauna ārstēšanas metode, kad īķšķa pamata locītava tiek aizstāta ar implantu.

Pieaugot pacientu skaitam ar īkšķa locītavu artrozi un posttraumatiskām deformācijām, jau kādu laiku tika meklēts modernāks un funkcionālāks risinājums pacientu ārstēšanai. Kā viens no variantiem ir īkšķa pamatnes locītavas aizstāšanai ar endoprotēzi. TOS rokas ķirurgu grupas vadītāja dr Inese Breide, sadarbībā ar Klaipēdas slimnīcas speciālistiem, organizēja ārstu apmācību un atrada piemērotākos implantu piegādātājus Latvijai. Līdz gada beigām Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā plānotas vēl apmēram 8 šāda veida operācijas, ko veiks dr.Inese Breide, dr.Kalvis Krastiņš un dr. Nataļja Meļņikova.

"Šī ir daudz funkcionālāka metode ar labākiem rezultātiem vēlīnā pēcoperācijas periodā salīdzinājumā ar citām ķirurģiskām ārstēšana metodēm. Pacients agrīni uzsāk veikt tās pašas kustības kā ar dabīgo locītavu. Nozīmīgi ir arī tas, ka atveseļošanās periods pēc šāda veida operācijas saīsinās un pacients ātri atgriežas ierastajā ikdienas dzīvē," skaidro TOS traumatoloģe-ortopēde Nataļja Meļņikova.

Šobrīd abi pacienti atrodas jau mājās un ir uzsākuši veikt aktīvas kustības pirkstos

Abās operācija veica TOS traumatoloģe- ortopēde dr Nataļja Meļņikova, piedaloties dr. Ignas Riauba (Klaipēdas republikas slimnīca). Savukārt, anestēziju nodrošināja dr.Kārlis Pētersons un dr.Artūrs Bogdanovs, anestēzijas māsa Diāna Golubeva. Operācijas māsa Inga Čingule, medicīnas māsa Aņa Maksimova.