Ko darīt un ko nedarīt atvaļinājuma laikā? Uztura speciāliste dalās ar 8 vērtīgiem padomiem

© pexels.com

Laiska atpūta, mazliet slinkuma, nesteidzīgas uzkodas, gardi našķi un lieliskā iespēja sev neliegt neko – tieši šāda pieeja bieži vien raksturo atpūtnieku ikdienas ritmu un ēdienu izvēli atvaļinājuma laikā.

Uztura speciāliste Jevgēnija Jansone atgādina astoņus padomus, kas noderēs plānojot uzturu atvaļinājuma laikā, lai nesabojātu īpašo atvaļinājuma “atļauties vairāk” burvību, bet vienlaikus atpūtas brīži nepārvērstos par pārēšanos, pēc kuras vajadzīgs “atvaļinājums”.

Četri "nē" uzturam atvaļinājuma laikā

1. "Nē" striktu noteikumu ievērošanai.

Jau pirms došanās atvaļinājumā atceries - nav tādu produktu, no kuriem pilnībā jāatturas. Šī apziņa palīdzēs justies brīvāk un mazinās pārēšanās risku. Aizmirsti par aizliegtajiem produktiem un regulāri izbaudi ēdienu, kas sniedz patieso gandarījumu, tas palīdzēs droši izbaudīt gardumus atvaļinājuma laikā.

2. "Nē" svara zaudēšanai pirms atvaļinājuma.

Lai cik liels būtu kārdinājums iegūt atvaļinājuma ideālo formu, atvadoties no 5 liekajiem kilogramiem, atceries - svara zaudēšana vienmēr ir liels stress mūsu ķermenim un mūsu organisms uzskatīs par savu pienākumu zaudēto ātri atgūt, tāpēc palielināsies apetīte un atvaļinājumā visdrīzāk apēdīsim vairāk, nekā vajadzētu.

3. "Nē" ēšanai bez izsalkuma.

Šis “nē" ir universāls, jo tas jāatceras katru dienu, ne tikai atvaļinājuma laikā. Ēšana tikai tad, kad tiešām esi izsalcis ir kvalitatīva uztura stūrakmens, atceries par to arī atvaļinājumā! Katru reizi, kad vēlies kārumu, pajautā sev, vai tiešām esi izsalcis. Tas palīdzēs atturēties no pārēšanās un kritiski izvērtēt, cik daudz tiešām vari apēst!

4. "Nē" pēcatvaļinājuma detoksiem.

"Atvaļinājumā ēdīšu, cik un ko gribēšu. Kad atgriežoties - beidzot saņemšu sevi rokās!" Skan pazīstami? Atceries, katru reizi, kad mēs domājam šādi, mēs organismā slepus iekodējam programmu, ka tagad jāpaspēj izbaudīt dzīve un jāsteidz sagrābt, ko var. Tas nozīmē, ka tu pavisam noteikti pārēdīsies. Pat, ja atvaļinājuma laikā ir sanācis tikt pie kāda lieka kilograma - mieru, tikai mieru. Ieklausies savā ķermenī, ēd, ievērojot sāta un izsalkuma sajūtas un Tu pēc atvaļinājuma ātri vien tiksi atpakaļ formā.

Četri "jā" atvaļinājuma laikā

1. "Jā" lokālām maltītēm.

Ja atvaļinājumā dodies ārpus ierastās vides, aprunājies ar vietējiem iedzīvotājiem un izbaudi maltītes krodziņos vai iepērcies lokālajos veikalos. Tā tu izvairīsies no vietām, kas orientētas uz tūristu piesaisti un atradīsi patiesās uztura pērles. Nelielos krodziņos maltīte parasti ir svaigāka, tiek izmantotas lokālās izejvielas, nevis rūpnieciski pārstrādāti produkti. Ja atpūtu baudi kopā ar vēl kādu, nekautrējies pasūtīt vienu porciju vairākiem cilvēkiem - tā noteikti varēsi izbaudīt dažādākus ēdienus un nepārēdīsies.

2. "Jā" ūdenim.

Lai kur Tu dotos atvaļinājumā, ņem līdzi ūdens pudelīti un regulāri padzeries. Sevišķi svarīgi tas ir, ja atvaļinājumu izbaudi kādā karstā valstī vai nododies aktīvās atpūtas izklaidēm. Ja ļoti aktīvi svīsti, izvēlies minerālūdeni dzeramā ūdens vietā, jo ar sviedriem mēs zaudējam arī organismam vērtīgos sāļus, ko var labi uzņemt ar kvalitatīvu, sāļiem bagātu minerālūdeni.

3. "Jā" garākām pastaigām un citām aktivitātēm.

Pastaigas pa pilsētu, muzejiem, pludmalēm un citām vietām ir lieliska iespēja sadedzināt kalorijas. Izaicini sevi un laiskas gulēšanas vietā dodies garākā pastaigā - pēc kārtīgas aktivitātes arī ēst varēsi vairāk.

4. "Jā" pilnvērtīgam miegam un gardām brokastīm.

Kaut arī dienas režīms atvaļinājuma laikā atšķiras no ierastā, miegam jāvelta 7-8 stundas dienā, jo tieši miega laikā tiek izstrādāts leptīns - hormons, kurš palīdz regulēt uzņemamā uztura daudzumu dienas laikā. Pēc laba miega palutiniet sevi ar gardām, pilnvērtīgām brokastīm - tas mazinās pārēšanās risku dienā.

Svarīgākais