"Tā nu tas tiešām ir, ka dažas dienas pirms Jāņiem un arī tūliņ pēc saulgriežiem, aptiekās tiek meklēti līdzekļi toksikozei, ko izraisa pārmēru liels alkohola patēriņš. Mediķi, atgādinām, ka labāk par medikamenta iegādi ir pārzināt riskus un ievērot mērenību," saka farmaceits Vadims Brižaņs.
Sirdsdarbība
Pat tikai viens kārtīgs plosts var izmainīt sirds ritmu. Taču, ja uzdzīve notiek regulāri, izmaiņas sirdī un tās ritmā kļūst pastāvīgas. Alkohols burtiski var nogurdināt sirdi! Laika gaitā tas izraisa sirds muskuļu pavājināšanos. Sirds pārstāj pilnvērtīgi sūknēt asinis, un tas var ietekmēt visu organismu.
Hormonālā līmeņa izmaiņas
Šīs spēcīgās ķīmiskās vielas - hormoni un enzīmi - pārvalda visu, sākot no dzimumtieksmes līdz pat tam, cik ātri organisms sagremo pārtiku. Lai viss noritētu gludi, hormoni ir vajadzīgi pareizajā līdzsvarā. Bet alkohols šo līdzsvaru izmaina. Sievietēm tas var "izslēgt" mēnešreizes, pilnībā izjaucot menstruālo ciklu, bet vīriešiem tas var nozīmēt problēmas ar erekciju, zemāku spermatozoīdu daudzumu, sēklinieku saraušanos un krūšu audu palielināšanos.
Vājāka imūnsistēma
Iespējams, ka jūs nesaistīsit saaukstēšanos ar nakts uzdzīvi un alkohola lietošanu Jāņos, taču starp abiem pastāv saistība. "Alkohols "sabremzē" imūnsistēmu un ķermenis nespēj izveidot nepieciešamo balto asins šūnu skaitu, lai cīnītos ar mikrobiem," norāda speciālists. Tātad 24 stundas pēc dzeršanas pastāv liela iespēja saslimt ar kādu no vīrusu vai baktēriju izraisītām infekcijas slimībām. Cilvēki ar alkoholismu daudz biežāk saslimst ar tādām kaitēm kā pneimonija un tuberkuloze.
Ķermeņa temperatūras izmaiņas
Alkohols paplašina asinsvadus, palielinot asins plūsmu uz ādas. Tas liek sarkt un justies silti. Bet ne uz ilgu laiku. Siltums no šīm papildu asinīm strauji izkļūst no ķermeņa (iztēlosimies otrādi izvērstu termosu!), izraisot temperatūras pazemināšanos.
Taču ilgstoša, apjomīga alkohola lietošana arī paaugstina asinsspiedienu. Tas liek ķermenim atbrīvot stresa hormonus, kas sašaurina asinsvadus. Sirdij ir smagi jāstrādā, lai asinis tiktu tiem cauri, tāpēc nereti alkoholisms ir saistīts arī ar nespēju novērtēt apkārtējās vides temperatūru un atbilstoši reaģēt. Šī iemesla dēļ tieši reibumā notiek pārkaršanas vai nosalšanas gadījumi.
Dzirdes pasliktināšanās
Grādīgie dzērieni ietekmē dzirdi, taču vēl nav skaidru pierādījumi, kā tieši. Pastāv iespēja, ka alkohols ietekmē smadzeņu daļu, kas apstrādā skaņu. Ir ticama hipotēze, ka alkoholā esošās vielas sabojāt iekšējās auss nervus un sīkos matiņus, kas palīdz dzirdēt. Lai arī kā tas notiek, pļēgurošana nozīmē, ka, visticamāk, ar laiku būs nepieciešama arvien skaļāka skaņa, lai tā būtu dzirdama. Turklāt tas nav atgriezenisks process, jo dzirde var pavājināties uz visiem laikiem. Ilgstošiem dzērājiem bieži ir dzirdes zudums.
Ietekme uz smadzenēm
Trīsdesmit sekunžu laikā pēc pirmā alkohola malka tas spēj nonāk līdz smadzenēm. Speciālists skaidro: "Tas palēnina ceļus, kurus smadzeņu šūnas izmanto ziņojumu sūtīšanai". Rezultātā mainās garastāvoklis, mazinās refleksi un sāk zust līdzsvars. Tā ietekme var būt tik spēcīga, ka cilvēks pārstāj loģiski domāt un spriest, kā arī var gadīties, ka vēlāk nespēj atcerēties visus notikumus un kādas muļķības sastrādātas. Proti, alkohols ir izslēdzis tā saucamo īslaicīgo atmiņu.
Ja ilgstoši tiek lietots alkohols lielā daudzumā, tas var ne tikai negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību, bet arī apjomu. Smadzeņu šūnas var mainīties un pat kļūt mazākas. Turklāt šāda šūnu samazināšanās ietekmēs ne tikai domāšanu, bet arī mācīšanos un atmiņu. Tas var arī apgrūtināt vienmērīgas ķermeņa temperatūras uzturēšanu un kustību kontroli.
Alkohols un miegs
Alkohola ietekme uz smadzenēm var izraisīt miegainību, ļaujot vieglāk iesnausties. Taču atceries - miegs nebūs kvalitatīvs! Ķermenis visu nakti pārstrādās alkoholu. Kad šis miegainību radošais efekts gaist, liekot miega laikā dīdīties, grozīties no vieniem sāniem uz otriem, tādējādi pavadot atlikušo nakti pusmiegā. "Šāda nekvalitatīva miega laikā ķermenis nespēj pilnvērtīgi atjaunoties un uzkrāt spēkus jaunai dienai," norāda farmaceits, turklāt piebilst, ka pastāv liela varbūtība nakti aizvadīt "sliktos sapņos" jeb murgos. Turklāt alkohola izvadīšana no organisma un biežāka tualetes apmeklēšana nakts laikā arī apgrūtinās gulēšanu.
Urīna pārmērīga izdalīšanās
Smadzenes izdala īpašu hormonu, kas neļauj nierēm radīt pārāk daudz urīna - tikai tik, cik vajadzīgs, lai organisms neatūdeņotos. Taču, kad sāk darboties alkohols, tas liek smadzenēm "aizturēt" šo hormonu. Kad esam iedzērusi pat tikai dažas glāzītes pamanām, ka uz tualeti jāiet biežāk. "Tas nemaz nav tik nevainīgi un nav vietā jokošana par alu, kas liek ik pa brīdim "skriet uz krūmiem". Jo sevišķi karstā laikā šādi ātri vien var pats sev negudri izraisīt dehidrāciju," brīdina Vadims Brižaņs. Gadiem ilgi lietojot stipros dzērienus, šī papildu slodze un alkohola toksiskā iedarbība var bojāt nieres.
Vairāk kuņģa skābes
Grādīgie dzērieni kairina kuņģa gļotādu un liek gremošanas sulai izdalīties pastiprināti. Kad uzkrājas pietiekami daudz skābes un alkohola, tad neizbēgami ir klāt slikta dūša ar to pavadošo vemšanu. Bieža alkoholisma blakne šī iemesla dēļ ir kuņģa čūla. Turklāt regulāri paaugstināts kuņģa sulas līmenis rada specifisku efektu - zūd izsalkuma sajūta. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc regulāri alkohola lietotāji bieži nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas.
Caureja un grēmas
Alkohola skar ne tikai kuņģi, bet arī visu traktu, kairinot zarnas. Farmaceits norāda, ka alkohols "izslēdz" normālo ātrumu, kādā ēdiens pārvietojas pa organismu: "Tāpēc dzeršana var izraisīt caureju, kas, ja nespējams atteikties no alkohola lietošanas, var kļūt par ilgtermiņa problēmu". Tāpat var tikt palielināta grēmu iespējamība - tiek atslābināti muskuļi, kas neļauj skābei nokļūt barības vadā - "caurulē", kas savieno kakla lejasdaļu ar kuņģi. Ja šī kļūst par pastāvīgu problēmu, to sauc par atvilni (dedzinoša sajūta barības vadā).
Ietekme uz aknām
Aknas spēj noārdīt alkohola radītos blakusproduktus, jo tās radītas, lai tiktu galā ar virkni visdažādāko toksisko vielu. Taču laika gaitā ilgstoša dzeršana lielos apjomos padara šo orgānu taukainu, veidojot biezākus un šķiedrainākus audus (t.s "taukainā akna"). Neefektīvo audu dēļ tiek ierobežota asins plūsma, tāpēc aknu šūnas nesaņem visu nepieciešamo, lai spētu pilnvērtīgi funkcionēt.
Aizkuņģa dziedzera bojājumi un diabēts
Parasti šis orgāns ražo insulīnu un citas ķīmiskas vielas, kas palīdz zarnām sadalīt pārtiku. Taču alkohola ietekmē tā darbība var tikt traucēta un vielas var palikt bezdarbībā aizkuņģa dziedzerī. Kopā ar alkohola toksīniem šīs neizmantotās rezerves organismā spēj izraisīt nopietnus bojājumus. Farmaceits stāsta, ka gadu greizumā tas var nozīmēt organisma nespēju saražot nepieciešamo insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Turklāt arī palielina aizkuņģa dziedzera vēža iespējamību.
Trausli kauli, mazāk muskuļu
Liela apjoma alkohola patērēšana var samazināt kalcija līmeni. Līdz ar hormona izmaiņām, tas var bremzēt jaunu kaulaudu veidošanas. Farmaceits skaidro: "Tādējādi kauli kļūst sīkāki un trauslāki - šo stāvokli sauc par osteoporozi". Grādīgie dzērieni arī ierobežo asins plūsmu muskuļos un traucē pilnvērtīgi darboties olbaltumvielām, kas tos veido. Laika gaitā mazināsies muskuļu masa un būs mazāk spēka.
Paģiras
Sausa mute, aizpampušas acis, slikta dūša nākamajā rītā - tā nav nejaušība vai "slikta šņabja" sekas. Alkohols padara organismu dehidrētu un paplašina ķermeņa un smadzeņu asinsvadus. Rezultātā veidojas galvassāpes. Savukārt sliktu dūšu un vemšanu izraisa kuņģis, kas uzpūšanās procesā vēlas atbrīvoties no toksīniem un skābes. Tā kā aknas bija tik aizņemtas ar alkohola pārstrādi, tās asinīs neizdalīja pietiekami daudz cukura, izraisot vājumu un satricinājumus. "Tomēr, lai kā mēs šo visu augstāk minēto sadzīvē dēvētu, tas ir simptomu kopums, kas liecina par vienreizēju saindēšanos ar alkoholu, ko mēs ar labiem panākumiem varam risināt ar aptiekā esošo medikamentu klāstu," skaidro Vadims Brižaņs. "Paģiras ir daudz sarežģītāks un bīstamākas stāvoklis, kas liedz atkarīgiem cilvēkiem pārtraukt dzeršanu."
Farmaceita padomi, kas varētu noderēt!
Aicinot ņemt vērā stāstīto, farmaceits Vadims Brižaņs atgādina, kas varētu noderēt, ja svētkos tomēr neizdodas atturēties no grādīgo dzērienu lietošanas.
Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu. Katram cilvēkam būs piemērots savs atšķirīgs medikamentu komplekss, ko lietot šādos gadījumos. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, ņemot vērā cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Farmaceits norāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami.
Antacīdos līdzekļus jeb skābi neitralizējošus medikamentus parasti lieto pāris stundas pēc ēšanas, t.i., tukšā dūšā. Tiem piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Kā antacīdie līdzekļi galvenokārt tiek izmantotas dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību. Vairākus šos līdzekļus vienlaicīgi lietot gan nevajadzētu.
Elektrolītus un minerālvielas lieto vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.
Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi. Tos var lietot kopā ēdienreizi, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.