Latvijā nav novērotas nopietnas alerģiskas reakcijas pēc vakcīnas saņemšanas

© AFP/Scanpix/Leta

Līdz šim Latvijā nav novērotas nopietnas, tūlītējās alerģiskas reakcijas pēc potēšanās pret Covid-19, otrdien žurnālistiem atzina Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Viņa skaidroja, ka IVP un infektologiem ir jāatbild uz pēdējā laikā samērā bieži izskanējušām atrunām un apgalvojumiem, ka esot daļa cilvēku, kuriem vakcīnas pret Covid-19 ir kontrindicētas medicīnisku iemeslu dēļ.

"IVP vēlas atgādināt, ka Covid-19 vakcīnām, tāpat kā citām nedzīvām vakcīnām, nav klīnisku zinātnisku kontrindikāciju saņemt šīs vakcīnas, tāpēc atruna, ka kāds nevar vakcinēties, jo viņam ir medicīniskas kontrindikācijas, nav korekta un pamatota," sacīja Zavadska.

Pēc viņas paustā, vienīgā kontrindikācija ir anafilakse. Šāda reakcija var parādīties pēc vakcīnas pirmās devas saņemšanas, apmēram desmit līdz 20 minūšu laikā, vēlākais divu stundu laikā. Šādā gadījumā tiek piedāvāta citas tehnoloģijas vakcīna.

"Tā ir nopietna, tūlītēja alerģiska reakcija pret kādu no vakcīnas sastāvā esošām vielām. Līdz šim Latvijā šādas situācijas nav bijušas," stāstīja IVP vadītāja.

Viņa uzsvēra, ka anafilakse ir vienīgā pamatotā klīnikā kontrindikācija, lai otrreiz konkrētam cilvēkam šo pašu vakcīnu neievadītu. "Visticamāk, viņš nonāktu uz konsultāciju pie imunizācijas speciālista un viņam tiktu ieteikts lietot cita ražotāja un tehnoloģijas vakcīnu," iespējamo risinājumu aprakstīja Zavadska.

IVP vadītāja atzina, ka nedzīvās vakcīnas jo īpaši ir nepieciešamas pacientiem ar nopietnākām un mazāk nopietnām saslimšanām.

Jau ziņots, ka pēc iedzīvotāju ziņojumiem medicīnas speciālisti vērtē trīs nāves gadījumus, kas notikuši neilgi pēc personu vakcinācijas pret Covid-19.

Veselības ministrija ziņojumā valdībai atzīmē, ka visos trīs gadījumos ziņotāji nebija veselības aprūpes speciālisti, bet gan tika saņemti iedzīvotāju ziņojumi. Par minētajiem gadījumiem no veselības aprūpes speciālistiem ir pieprasīta izvērtēšanai nepieciešamā papildinformācija un turpinās izvērtēšana.

Arī ziņojumus par vakcīnu blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) visbiežāk iesniedz pacienti, bet retāk - ārsti. Lielākā daļa pēdējā laika ziņojumu ir par paredzētām mazāk būtiskām blaknēm, piemēram, par gripai līdzīgiem simptomiem, kas parādās aptuveni 8-10 stundu laikā pēc vakcinācijas un parasti izzūd divu līdz trīs dienu laikā.

Mazākā daļa ziņojumu klasificēti un izvērtēti kā būtiski zāļu blakusparādību ziņojumi. Tajos ziņots par neparedzētiem, nevēlamiem notikumiem, kas izpaudušies kā sirds un asinsvadu sistēmas traucējumi, kā arī ziņots par jušanas traucējumiem un tirpšanas sajūtu.

Kopumā ZVA līdz 30.maijam saņēmusi zāļu blakusparādību elektroniskajā ziņošanas sistēmā 1379 ziņojumus par Covid-19 vakcīnām. No tiem ZVA izvērtēti un atbilstoši būtiskuma kritērijiem "Eudraviagilance" datu bāzei nosūtīts 1171 gadījums, bet pārējie ziņojumi ir mazāk būtiski.

Veselība

Kad tauta varēs saprast, kā strādā jaunā zāļu cenu sistēma; kāpēc valsts pilnībā nekompensēja slimā Gabriela ārstēšanu; kādā stadijā ir iespējamie Ārstniecības vai citu likumu grozījumi, kas skar Latvijas pilsoņus, kuri dzīvo ārvalstīs, gūst tur ienākumus un brauc ārstēties uz Latviju, šeit nemaksā neko vai maksā krietni mazāk, lai gan neveic šeit nekādu sociālo ieguldījumu; vai lielajās valsts slimnīcās tiks mazināta birokrātija un štata vietas – intervijas turpinājums ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (“Jaunā vienotība”).

Svarīgākais