Latvijā veikta unikāla kaula aizvietošanas operācija

 
©f64.lv, Kaspars Krafts

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcs ķirurgi veikuši Latvijā pirmo šāda tipa operācija - visa augšdelma kaula aizvietošana ar endoprotēzi onkoloģiskam pacientam, pilnībā saglabājot elkoņa un plaukstas funkcionalitāti.

38 gadus jauns pacients aptuveni pusgadu sūdzējās par sāpēm labā pleca locītavā. Tika diagnosticēta augšdelma kaula hondrosarkoma jeb ļaundabīgs audzējs, kur nav iespējama ķīmijterapija vai apstarošana. 2020.gada aprīlī tika veikta audzēja rezekcija un endoprotezēšana.

Pacients izgāja rehabilitācijas kursu, atsāka strādāt, taču pēc 10 mēnešiem pamanīja veidojumu operācijas zonā. Tika veikti radioloģiskie izmeklējumi, kuros apstiprinājās recidīvs, metastāzes netika konstatētas.

Visbiežāk šādās situācijās, ja ir recidīvs, tiek veikta ekstremitātes amputācija, kas atstāj neatgriezeniskas sekas uz pacienta turpmāko dzīvi.

Pacients ļoti nevēlējās veikt amputāciju, jo tā ir viņa vadošā roka un ikdienas aktivitātēs un darbā ir nepieciešama. Izvērtējot radioloģiskos izmeklējumus, bija pārliecība, ka var veikt ekstremitāti un tās funkcionalitāti saglabājošu operāciju, ievērojot onkoloģiskās radikalitātes principus- izņemt visu audzēju vienā blokā to neatverot, pie tam saglabājot visus asinsvadus un nervus un arī muskuļus. To izdarot, ir nepieciešams aizvietot ne tikai izņemto kaulu, bet arī pleca un elkoņa locītavu ar endoprotēzi- lai roka kustētos.

Astoņas stundas garā operācijā, kurā piedalījās ārsts traumatologs, ortopēds Lauris Repša, traumatoloģijas, ortopēdijas rezidents Andris Levis, ārsts anesteziologs Jeļena Solovjova, operāciju māsas Ilona Jevsejeva un Aija Avotiņa, anestezioloģijas māsa Anda Bukša, tika veikta visa labā augšdelma kaula un audzēja izņemšana, un rekonstrukcija ar endoprotēzi.

Pēc operācijas pacientam uzsākta intensīva fizioterapija fizotearpeites Ilzes Vindeles uzraudzībā. Audzējs ir izņemts pilnībā, kas pacientam dod labas nākotnes prognozes un ir izdevies saglabāt pilnībā funkcionālu labā elkoņa un plaukstas locītavu. Pacients arī turpmāk būs spējīgs veikt ikdienas aktivitātes.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!