Latvijā vērojama vietēja Covid-19 Lielbritānijas celma izplatība [papildināts]

 
©imago images/Eibner Europa/Scanpix

Latvijā līdz šim atklāti 20 Covid-19 jaunā Lielbritānijas celma gadījumi, un šobrīd notiek vietēja šī paveida transmisija, jo reģistrēti vismaz divi lokāli uzliesmojumi, secinājis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Kā informēja SPKC pārstāve Ilze Arāja, viens no šiem uzliesmojumiem atklāts kādā pirmsskolas izglītības iestādē. Vienlaikus pieaug arī saslimstība bērnu un gados jauno cilvēku vidū, kas, SPKC vērtējumā, var netieši liecināt par Covid-19 jaunā celma izplatīšanos.

Vadoties pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, kas tiek aprēķināti, balstoties uz citiem populācijas rādītājiem nekā SPKC ikdienas aprēķinos, saslimstības ar Covid-19 divu nedēļu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā samazinās lēni un šobrīd tas ir 509,5 gadījumi, kamēr pirms nedēļas tas bija 548,6 gadījumi.

Tikmēr Eiropas Savienības (ES) vidējais rādītājs samazinājies līdz 283,6, bet vēl nedēļu iepriekš tas bija 305,4. Latvija saslimstības ziņā saglabā sesto vietu starp visām ES valstīm.

Igaunijas kumulatīvais rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, pieaudzis līdz 703,5 gadījumiem - pirms nedēļas tas bijis 648,5. Savukārt Lietuvas rādītājs samazinājies līdz 261,1, bet iepriekšējā nedēļā tas bija 287,9.

SPKC atzīmē, ka valstīs, kurās vēl pāris nedēļas atpakaļ bija augstāks kumulatīvais rādītājs nekā Latvijai, šobrīd rādītāji ir samazinājušies, piemēram, Portugālē tas ir 287,6 gadījumi, lai gan iepriekš tas bija 589,9. Līdzīgi arī Spānijā, kur saslimstība patlaban ir 389,2 gadījumi, bet iepriekš - 556,1. SPKC ieskatā, tas noticis, pateicoties stingrāku drošības pasākumu ieviešanai sabiedriskajā dzīvē.

Neraugoties uz to, ka pēdējās nedēļas laikā Latvijā novērots neliels saslimstības ar Covid-19 samazinājums, saslimstība šobrīd tomēr pieaug, uzsver SPKC. Arī Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients atkal ir pakāpies virs viens - līdz 1,03, kas liecina par straujāku infekcijas izplatīšanās tendenci. Tas nozīmē, ka patlaban 100 Covid-19 pacienti teorētiski inficē 103 citus cilvēkus.

SPKC uzsver, ka visiem Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi turpināt atbildīgi ievērot noteiktos drošības pasākumus, kas vērsti uz fiziskās distancēšanās ievērošanu, lai kopīgiem spēkiem mazinātu vīrusa iespēju izplatīties, tostarp sabiedriskajās vietās.

Epidemiologi atgādina, ka visbiežāk inficēšanās notiek tuvāko cilvēku lokā - no ģimenes locekļiem, starp kolēģiem darbavietā vai no satiktiem draugiem un paziņām.

Latvija pakāpeniski kāpinās sekvenēšanas jaudu un izmantos eksperimentālās tehnoloģijas Covid-19 jaunā Lielbritānijas celma noteikšanai, un tas ļaus operatīvāk iegūt informāciju par tā izplatību valstī, piektdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš atzina, ka Covid-19 izplatība valstī joprojām ir augstā līmenī un nav vērojams saslimstības samazinājums. "Diemžēl acīmredzot līdzšinējās metodes, līdzšinējie drošības pasākumi nedod vairs vēlamo efektu," pauda ministrs.

Pēc viņa paustā, viens no izskaidrojumiem, kāpēc pašlaik Latvijā saslimstības samazinājums ir palēninājies, ir tieši jaunā celma izplatība.

"Līdzīgi kā citās valstīs, arī Latvijā varētu darboties šis efekts, ka, jaunajam vīrusa paveidam aizstājot līdzšinējo, mainās saslimstības struktūra. Mēs redzam, ka vairāk slimo bērni un jaunieši, vairāk slimo darbspējīgā vecumā esoši cilvēki. Līdz ar ko šie saslimstības rādītāji tiek ietekmēti," komentēja politiķis.

Nākamnedēļ paredzēts dubultot sekvenēšanas jaudas, bet vēl pēc nedēļas - trīskāršot.

"Mēs varēsim testēt ap 300 gadījumu nedēļā un pārliecināties par to, kā šī vīrusa izplatība Latvijā notiek. To, ka šis vīrusa paveids Latvijā ir, mēs zinām. To, ka tas ir visās Latvijas daļās, mēs zinām, un mēs zinām arī to, ka šis vīruss pārvietojas uz vietas Latvijas sabiedrībā," klāstīja amatpersona.

Plānots veikt arī papildu pētījumus laboratorijās Vācijā. Tāpat Latvijā tiek strādāts pie eksperimentālās tehnoloģijas, lai noskaidrotu, vai tie ir jauni vīrusa paveidi, jau veicot "tradicionālo" testu, stāstīja Pavļuts. Tas ļaušot ātrāk iegūt informāciju par jaunu celmu izplatību Latvijā. Pēc Pavļuta rīcībā esošās informācijas, citi jauni Covid-19 paveidi Latvijā pašlaik nav konstatēti.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!