Kam jābūt mājas aptieciņā, lai organismam palīdzētu uzveikt Covid-19

 
©Pixabay

Ar Covid-19 pārsvarā cilvēki izslimo viegli un mājas apstākļos. Bet kam vajadzētu būt mājas aptieciņā, lai palīdzētu organismam tikt galā ar vīrusu, to skaidro Latvijas Radio raidījums "Kā labāk dzīvot".

Ģimenes ārste Linda Šauriņa raidījumā norāda, ka koronavīruss nav līdzīgs ne citiem vīrusiem, ne gripai. Tam nepieciešama specifika ārstēšana, bet nav vēl specifika preperāta. Zinātnieki nav vienisprātis par kādu konkrētu medikamentu.

Runājot par ārstēšanu, "būtiskākais, ka slimību ārstējam simptomātiski: ja ir iesnas, ārstējam iesnas, ja ir klepus, ārstē klepu, ja ir galvassāpes vai temperatūra, ārstē to. Atkarībā no slimības gaitas izvēlamies attiecīgi medikamentus, kas visvairāk sevi pierādījuši," bilst ārste.

Viņa vērtē, ka Latvijas mediķi ir ieguvēji, jo pavasarī slimība skāra minimāli. Tagad Latvijas ārsti uz citu valstu pieredzes bāzes teikt, kādus medikamentus pielietot. Lielākoties gan šie medikamenti lietojami slimnīcā vidēji smagiem, smagiem saslimšanas gadījumiem

“Specifisku zāļu, ko ieteikt, nav, bet mājas aptieciņā vajadzētu turēt paracetamolu vai ibuprofēnu, attiecībā uz klepus un iesnu zālēm jābūt ciešā sadarbībā ar savu ģimenes ārstu, jo medikamentu izvēle ir atkarīga no klepus rakstura un tā, vai pacientam ir arī citas saslimšanas,” norāda Linda Šauriņa.
Ārste mudina pierakstīt ne tikai temperatūras izmaiņas, bet arī simptomus, kas nākuši klāt vai zuduši. Viņa norāda, ka slimojot ar Covid-19 raksturīgs arī apjukums, atmiņas un koncentrēšanās grūtības. Cilvēks vakarā apzinās, ka ir kāds simptoms parādījies, bet jau no rīta tas pazudis no atmiņas.

Ja cilvēks dzīvo viens, katru dienu vēlams sazvanīties ar kādu draugu vai paziņu, kas no malas var novērtēt izmaiņas cilvēka runā.

Runājot par antibiotiku lietošanu preventīvi, Linda Šauriņa aicina nedalīties ar antibiotiku pārpalikumiem, neārstēt sevi pašam. Ja slimības ārstēšanas gaitā būs nepieciešamas antibiotikas, tās izrakstīs ārsts.

Vēl ārste skaidro, ka vājums, nespēks un sāpes muskuļos pēc Covid-19 izslimošanas var saglabāties vēl pat vairākus mēnešus. Noteikti ir jāsazinās ar savu ārstu, jo tā var būt Covid infekcijas vēlīna komplikācija.