Saslimstība ar Covid-19 vēršas plašumā; divās slimnīcās atklāti vairāk nekā 10 gadījumi

 
©f64.lv, Rūta Kalmuka

Patlaban divās slimnīcās konstatēti desmit vai vairāk saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, preses konferencē atklāja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Viena no šīm slimnīcām, pēc Perevoščikova paustā, ir Vidzemes slimnīca, kur inficēšanās atklāta gan pacientiem, gan personālam. Savukārt otrā slimnīca ir Jēkabpils reģionālā slimnīca, kur pārsvarā saslimis personāls.

Tās vietas, kur aizvadītajā nedēļā personas inficējušās visbiežāk, ir mājsaimniecības, kur inficējušies 39% no visiem Covid-19 saslimušajiem, kuriem ir zināms inficēšanās avots. Vēl 27% inficējušies darbavietās, savukārt 21% - izglītības iestādes. Tikmēr ārstniecības iestādēs inficējušies 5%.

SPKC eksperts uzsvēra, ka jebkuram medicīnas darbiniekam vajadzētu lietot individuālos aizsarglīdzekļus, jo, ja tos lieto abpusēji, tad Covid-19 netiek dota iespēja izplatīties. Tāpat inficēt citus var jau divas dienas pirms simptomu parādīšanās. Epidemiologs skaidroja, ka tie var nebūt īpaši izteikti un bez respiratoru saslimšanu simptomiem, inficētajam var parādīties arī nogurums, stipras galvassāpes vai izmaiņas ožā.

Līdz ar to vajadzētu domāt par rezerves komandu komplektēšanu, lai nākotnē nenonāktu situācijā, kad personāla saslimšanas ar Covid-19 dēļ nevarētu nodrošināt būtiskas slimnīcas funkcijas.

Šonedēļ eksperti spriedīs, kādus plānveida pakalpojumus slimnīcās, iespējams, no nākamās nedēļas nepieciešams mazināt, atzina Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Tika vaicāts, kas šobrīd šķietami šie pakalpojumi varētu būt, viņa sacīja, ka no ātrajām lielo slimnīcu reakcijām tās varētu būt dienas stacionārā veiktās operācijas, ko uz kādu laiku varētu apturēt, lai mobilizētu personālu tieši Covid-19 un ar citām slimībām saistīto pacientu aprūpei.

Iespējams, mazinās arī kaut ko no neiroloģijas, teica VM valsts sekretāre, uzsverot, ka noteikti tiks turpināta onkoloģisko pacientu aprūpe un aizvien tiks sniegta neatliekamā palīdzība.

Preses konferencē Mūrmane-Umbraško iepazīstināja ar pirmdien Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē lemto un sacīja, ka no rīta pieņemts lēmums slimnīcām gatavoties Covid-19 pozitīvo pacientu pieaugumam. Eksperti esot nonākuši pie secinājuma, ka iepriekšējās nedēļas saslimstība parādīsies slimnīcās septiņu dienu laikā, uzsverot, ka jo vairāk pozitīvo gadījumu atklāts, jo lielāka iespēja, ka pieaugs slimnīcās stacionēto skaits.

Pēc viņas paustā, stacionēto Covid-19 pozitīvo personu skaits ir pieaudzis no 7% līdz 10%, un Slimību profilakses un kontroles centra eksperti prognozējot, ka tas varētu pieaugt līdz 12,5%. "Svarīgi, ka sākam gatavoties šim palielinājumam, kas ir iespējams, ja nenostabilizēsim situāciju kā tādu šonedēļ un nākamnedēļ," teica Mūrmane-Umbraško.

Vienlaikus sēdē lemts, ka attiecībā uz slimnīcu darbu izsludināts oranžais gatavības režīms. Slimnīcas šonedēļ pastiprināti gatavoties iespējamam pacientu skaita pieaugumam šīs nedēļas beigās un jaunnedēļ.

Vienlaikus šonedēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests strādā ar reģionālajām slimnīcām, lai veidotu tā sauktās "tranzīta nodaļas". Viņa skaidroja, ka tās ir nodaļas, kurās ieved pacientus ar aizdomām uz Covid-19, un tajās pacienti uzturas zināmu laiku - kamēr tiek veikta diagnoze un pieņemts lēmums par personas ārstēšanu.

"Tad lemjam, vai pacientam ārstē tikai Covid-19 vai bez tā nepieciešams ārstēt arī citas saslimšanas. Šādas nodaļas pasargā slimnīcas personālu, jo šajās tranzītnodaļās personāls strādā īpašas piesardzības režīmā," uzsvēra VM valsts sekretāre.

Plānots, ka šīs nedēļas laikā tiks sagatavota informācija par terapijas gultām, lai saprastu, kur šīm gultām jābūt nosacīti brīvām, ja rodas nepieciešamība. Papildus plānots spriest par to, uz kurām slimnīcām pacienti varētu tikt pārvesti.

VM valsts sekretāre norādīja, ka līdz piektdienai VM strādās pie konkrēta plāna, kā mobilizēt savus darbus, tostarp, gultu apjomu, ko slimnīcas vienmēr patur rezervei Covid-19 pacientu stacionēšanai, kā arī runā par plānveida pakalpojumiem, ko no nākamās nedēļas varētu mazināt.

Jau ziņots, ka pagājušajā diennaktī atklāti 79 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, bet mirušas četras personas ar apstiprinātu inficēšanos ar Covid-19, liecina SPKC apkopotie dati. Divi mirušie ir vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem, vēl divi - vecuma grupā no 80 līdz 95 gadiem. Pagājušajā diennaktī veikti 2237 Covid-19 izmeklējumi, līdz ar to pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3,5%.