Izplatītākās matu kopšanas kļūdas; kā no tām izvairīties?

© Pixabay

Nav noslēpums, ka nepareiza un neatbilstoša matu kopšana nesniegs jums vēlamos rezultātus un skaistus matus. Turklāt svarīgi ir apzināties, ka ar nepareizu kopšanu varam pastiprināt un pat radīt dažādas matu un galvas ādas problēmas. Kādas ir izplatītākās matu kopšanas kļūdas un kāda kopšana ir piemērota katram matu tipam? Konsultē skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko.

Kā skaidro skaistuma konsultante, ikdienas matu kopšanā bieži vien pavisam neapzināti pieļaujam kļūdas, kas bojā matus. Piemēram, ļoti bieži cilvēki matu žāvēšanai neizmanto fēnu, bet žāvē tos dabīgā veidā, uzskatot, ka fēns nodarīs matiem pāri. Šāds risinājums var derēt īsiem un ātri žūstošiem matiem, taču garākus un biezākus matus patiesībā labāk žāvēt ar fēnu, izmantojot silta gaisa jeb vidējo režīmu (nevis karsto) un neturot fēnu pārāk tuvu matiem. Ja mati ilgstoši ir slapji vai mitri, tie kļūst viegli ievainojami un trauslāki, jo matu šķiedras piebriest un kļūst daudz neaizsargātākas pret ārējo faktoru ietekmi. Jo ilgāk mati paliek mitri, jo vairāk ir iespēju tos traumēt. Piebriedis mats spiež uz olbaltumvielām mata sastāvā, bojājot tīklveida savienojumus. Tādēļ nav ieteicams arī doties gulēt ar slapjiem matiem, jo tas padara matus trauslus un lūstošus. Saudzīga izžāvēšana ar fēnu palīdzēs izvairīties no šīs negatīvās ietekmes. Īpaši ieteicams tas ir taisno matu īpašniecēm. Taču dabīgi žāvēt matus var gadījumā, ja mati ir lokaini un gribas dabīgās lokas saglabāt. Tad tīros matos jāieklāj krēms lokainiem matiem un jāļauj matiem izžūt.

Vēl viena ļoti izplatīta kļūda ir slapju matu ķemmēšana. Ja to darāt, tad tikai ļoti saudzīgi, sākot ar matu galiņiem. Tāpat nevajag turēt matos maskas un kondicionierus ilgāku vai īsāku laiku, nekā ir norādīts uz iepakojuma. Vienmēr sekojiet produktu lietošanas instrukcijai, lai iegūtu vislabāko efektu.

Jutīga galvas āda

Vislielākā kļūda, kopjot jutīgu galvas ādu, ir agresīvu galvas skrubju lietošana. Dodoties pie friziera, laikus pabrīdiniet par galvas ādas jutīgumu, lai izvairīties no agresīvām matu krāsām un pārāk intensīviem līdzekļiem, kas varētu kairināt galvas ādu.

Jutīgai galvas ādai jāizvēlas produkti, kuru sastāvā ir nomierinošas vielas vai augu ekstrakti ar nomierinošu efektu. Jutīga galvas āda reaģē uz agresīviem produktiem ar niezi, apsārtumu, velkošu sajūtu un diskomfortu, tāpēc jāizvēlas šampūns jutīgai galvas ādai. Savukārt kondicionieris jāizvēlas atbilstoši matu garumam un stāvoklim, piemēram, sausiem, krāsotiem vai cita tipa matiem. Papildus lietojiet nomierinošus tonikus vai serumus galvas ādai.

Sausiem matiem

Sausi mati var būt dabīgi sausi (piemēram, bieži lokainu matu īpašniecēm) un mehāniski bojāti (taisnojot ar matu panniņu, veidojot ar lokšķērēm un citādi iedarbojoties uz matu struktūru). Šādiem matiem ir raksturīga pūkošanās un spurošanās, tie nespīd, ir grūti ķemmējami un viegli lūzt. Šādu matu kopšanai ieteicams lietot matu maskas katru trešo mazgāšanas reizi un neaizmirst par serumiem. Tie jāieklāj tīros, dvielī nosusinātos matos. Serumi palīdzēs pasargāt matus no mitruma zuduma, apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes un mehāniskas iedarbības.

Sausu matu gadījumā noteikti nevajadzētu lietot paštaisītas maskas (piemēram, majonēzi, olas ar konjaku, medu un citas mājās gatavots maskas). Nesmērējiet matos olīveļļu! Lietojiet speciālus produktus, kuri palīdzēs aizpildīt bojātas vietas. Ņemiet vērā, ka, ja mats ir ļoti sauss un bojāts, to nevar ieveidot un tas izskatās neestētiski. Labāk nogrieziet bojātos un sausos matu galus un piemērojiet attiecīgu kopšanu, lai mati augtu veselīgāki. Atcerieties vienmēr lietot trīs matu kopšanas produktus: divus izskalojamos, vienu neizskalojamo. Tas nogludinās matu kutikulu un palīdzēs saglabāt mitrumu matā līdz nākamajai mazgāšanas reizei.

Krāsotiem matiem

Visbiežākās kopšanas kļūdas krāsotu matu gadījumā ir nelietot produktus krāsotiem matiem. Rezultātā matu krāsa ātri izbalēs. Tāpat, ja lietosiet tikai šampūnu, mati nesaņems pilnvērtīgu kopšanu. Savukārt, nelietojot galvassegu pludmalē un saulainās vasaras dienās, mati kļūs sausi un ātri zaudēs krāsas pigmentus.

Krāsotu matu kopšanai lietojiet speciāli krāsotiem matiem paredzētus šampūnus un citus matu kopšanas līdzekļus. To galvenais mērķis ir saglabāt krāsas spilgtumu pēc iespējas ilgāk, neļaut tai izbālēt, kā arī mitrināt matus.

Taukainiem matiem

Taukainu matu pareizai kopšanai no sākuma jāatrod cēlonis pārmērīgai galvas ādas taukainībai. Tas var būt hormonālais disbalanss vai nepareiza matu un galvas ādas kopšana. Šī matu tipa kopšanai ieteicams lietot balansējošus šampūnus, lai regulētu tauku dziedzeru darbību un koptu matus. Atcerieties - nevajag pārmērīgi attaukot un sausināt galvas ādu. Tas tikai saasinās problēmu. Ieteicamais risinājums ir censties līdzsvarot tauku dziedzeru darbību, lietojot atbilstošus, līdzsvarojošus produktus.

Matu izkrišana

Arī pastiprinātas matu izkrišanas gadījumā ļoti būtiski ir noskaidrot matu izkrišanas cēloni - vai tā ir sezonālā matu izkrišana vai kas cits. Ik dienu mums izkrīt ap 100-150 matu. Ja, izvelkot caur matiem roku, tajā paliek līdz 5 matiņiem, viss ir normāli. Taču, ja vairāk, jāvēršas pie speciālista. Šajā gadījumā kopā ar šampūnu pret matu izkrišanu ieteicams lietot arī losjonu vai ampulas, kuras palīdzēs stiprināt matu folikulus. Tāpat ieteicami arī vitamīni un minerālvielas, kas palīdzēs nodrošināt visu nepieciešamo veselīgai matu augšanai.

Blaugznas un galvas ādas zvīņošanās

Dažādām blaugznām, kā arī specifiskām problēmām, tādām kā psoriāze un seborejisks dermatīts (diagnozi uzstāda ārsts), ir paredzēti speciālie šampūni, kuri ne vien mazina blaugznu veidošanos un diskomforta sajūtu, bet arī cīnās ar problēmas cēloni. Ilgstošas galvas ādas zvīņošanās un blaugznu gadījumā ir jāvēršas pie speciālista, lai noskaidrotu problēmas iemeslu un piemērotāko risinājumu.

Ieteikums visiem matu tipiem

Skaistuma konsultante iesaka - nevajag mēģināt ietaupīt uz savu matu rēķina. Labāk izvēlēties atbilstošus un kvalitatīvākus produktus - tas atmaksāsies ilgtermiņā.

Atcerieties pareizi attīrīt matus un galvas ādu, mazgājot divas reizes ar šampūnu un lietojot kondicionieri, balzamu vai masku. Nekad neizlaidiet trešo soli - krēmu, serumu, spreju, termoaizsargājošu vai citu līdzīgu produktu pēc jūsu izvēles.

Uzturā lietojiet vērtīgas Omega-3, Omega-6 un Omega-9 taukskābes. Atcerieties - beztauku diēta padara matus trauslus, lūstošus un nespodrus, bet ādu - sausu un blāvu. Lietojiet uzturā aminoskābēm bagātu pārtiku. Savukārt, ja lietojat vitamīnus matiem, tie jālieto vismaz trīs mēnešus, lai sasniegtu rezultātu.

Pievērsiet uzmanību stresa līmenim - tas ir galvenais ienaidnieks mūsu ādas un matu skaistumam! Centieties nodrošināt sev veselīgu miegu un aukstā laikā neaizmirstiet par cepuri!

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais