Pirmo reizi Latvijā jaundzimušajam veikta torakoskopiska barības vada atrēzijas operācija

 
©Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti, pielietojot mazinvazīvo torakoskopijas metodi, pirmo reizi Latvijā veikuši operāciju jaundzimušajam ar barības vada atrēziju, informēja BKUS pārstāve Una Grenevica.

Barības vada atrēzija ir iedzimta attīstības anomālija, kā rezultātā barības vads nav izveidots kā caurulīte, bet ar pārtraukumu. Latvijā ar šadu anomāliju piedzimst viens no 3000 jaundzimušiem. Diagnoze bērnam tika uzstādīta uzreiz pēc dzimšanas, un operācija veikta jau otrajā dzīves dienā.

Operācija noritējusi veiksmīgi un mazais pacients kopā ar mammu turpina ārstēšanos. Jaundzimušā stāvoklis ir stabils un veikto pēcoperācijas pārbaužu rezultāti ir labi.

Operācijā piedalījās BKUS bērnu ķirurgi Ksenija Soldatenkova un Paulis Laizāns, anesteziologs Ivars Veģeris ar komandu, endoskopijas speciāliste Veneranda Duļbinska ar komandu un operācijas māsas - Alla Poļnaja un Biruta Leinerte.

Pēc Soldatenkovas paustā, lai operācija varētu noritēt veiksmīgi, izšķirošs bija komandas darbs un multidisciplināra pieeja. "Salīdzinot ar torakotomiju jeb vaļējo metodi, torakoskopija sniedz labāku vizualizāciju operācijas laikā, mazāku traumu pacientam, labāko kosmētisko rezultātu (rētas 4mm garumā), kā arī samazina vēlīno deformāciju risku, piemēram, skoliozes attīstību," skaidro ārste.

Bērnu slimnīcā ikgadēji vairāk nekā 30 000 pacientu stacionārā un vairāk nekā 160 000 ambulatori saņem ārstniecības un aprūpes pakalpojumus. Slimnīca nodrošina valsts apmaksātu ārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem ambulatori (poliklīnika, daudzfunkcionālais korpuss) un stacionārā neatliekamās, steidzamās un plānveida palīdzības apjomā, piedāvājot arī maksas pakalpojumus.