Dumpis: Jauns Covid-19 uzliesmojums var parādīties jebkurā brīdī

© f64

Jauns Covid-19 uzliesmojums joprojām var parādīties jebkurā brīdī, turklāt, pieaugot cilvēku starpvalstu kustībai, ar lielāku varbūtību tas varētu būt saistīts ar kādu atbraucēju no ārzemēm, skaidro Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Pēc viņa paustā, situācija ārpus Baltijas valstīm ir sliktāka un kopumā pasaulē tā pasliktinās.

"Tādējādi lielā mērā mēs esam atgriezušies situācijā, kas bija martā, tikai nu jau ar pieredzi, zināšanām un labāk aprīkoti," atzīmē speciālists.

"Pietiek vienam inficētam apmeklēt kādu iekštelpu ballīti, sporta zāli vai bāru un var notikt uzliesmojums," skaidro Dumpis. Viņa ieskatā, ar lielāko varbūtību sākotnēji tie būs jauni cilvēki, kuri pārāk neuztraucas par distancēšanos, bet pēc tam vīruss var pārnesties uz riska grupām.

Par laimi, kā norāda Dumpis, šāda uzliesmojuma iespēja pie Latvijas epidemioloģiskās situācijas nav tik liela, tomēr tā noteikti pastāv. Kad un vai tas notiks, "ir tīrākā zīlēšana", izsakās eksperts. Lai gan tas var arī nenotikt kādu laiku, ir jābūt nemitīgā gatavībā, uzsver infektologs.

Jāņos cilvēki pulcējās vairāk, tomēr, tajā pašā laikā, kā norāda Dumpis, iepriekšējos svētkos nekādi būtiski saslimušo pieaugumi netika novēroti, pie tam tad valstī bija pat vairāk inficēto.

Vienlaikus infektologs atgādina, ka infekciju slimības lielā mērā ir neparedzamas un atkarīgas no cilvēku uzvedības, kā arī nejaušības.

Kā ziņots, epidemioloģiski labvēlīgas situācijas saglabāšanas nolūkos Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina turpināt distancēšanos, ievērot regulāru roku mazgāšanu un virsmu dezinfekciju, kā arī rūpīgi, ar atbildību pret sabiedrību, izvērtēt došanos ārpus valsts.

Centrā uzsver, ka Covid-19 ierobežošanai ir svarīgi pārraut infekcijas transmisijas ķēdi un novērst infekcijas plašāku izplatīšanos sabiedrībā. Lai to īstenotu ir nepieciešams savlaicīgi identificēt un izolēt ikvienu saslimušo, kā arī noteikt visas personas, ar kurām slimniekam ir bijis nozīmīgs kontakts.

Cilvēks to neapzinoties, var inficēt citus jau divas dienas pirms slimības simptomu parādīšanās un ne visas kontaktpersonas slimnieks var atcerēties, tāpēc centrā aicina ikvienu lejupielādēt savā telefonā lietotni "Apturi Covid", lai palīdzētu brīdināt visus, kas bijuši pakļauti inficēšanās riskam. Šis aicinājums īpaši attiecas uz tiem, kuri atgriezušies no ārzemēm.

Šobrīd, kad valstī ir atcelts ārkārtējais stāvoklis, jābūt divtik piesardzīgiem un tālredzīgiem, jo šādā situācijā sabiedrības līdzatbildībai ir neatsverama nozīme Covid-19 ierobežošanā, uzsver SPKC speciālisti.

Veselība

Ieteikums izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens – jeb aptuveni divus litrus dienā – bieži atrodams dažādos medicīnas un daļēji medicīniskos avotos. Daudzi cilvēki to dara, uzskatot, ka vairāk ūdens dzeršana ir izdevīga. Tomēr zinātniskie pierādījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi.

Svarīgākais