Covid-19 pandēmijas laikā pieaug sadzīves traumu skaits

© Jānis Saliņš/F64

Maija brīvdienas bija īpaši noslogotas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārstiem, kur pēc smagu traumu gūšanas neatliekamā kārtā ik dienu palīdzība tika sniegta 6 līdz 8 cietušajiem, informē Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca .

Neraugoties uz to, ka mediķi gadu no gada aicina ievērot piesardzību, izmantojot dažāda veida instrumentus iekštelpu un āra teritorijas darbu veikšanai, gūto traumu skaits joprojām ir augsts. Diemžēl aizvadīto brīvdienu statistika uzrāda pieauguma tendences. Tāpat, sākoties jaunās Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti joprojām novēro dažādas izmaiņas pacientu plūsmā, piemēram, pēc palīdzības vēršas cilvēki, kuri guvuši dažādas traumas - sišanas un duršanas savainojumus, kas radušies sadzīvisku strīdu rezultātā.

Profesors Haralds Plaudis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstniecības direktors un ķirurģijas galvenais speciālists: „Traumas guvušo pacientu plūsmas pieaugumu vērojam no brīža, kad tika ieviesti Covid-19 infekcijas ierobežošanas pasākumi. Šī jaunā infekcija ir izaicinājums ne tikai ārstiem, bet arī plašākai sabiedrībai un katram cilvēkam atsevišķi. Mainās ikdiena, kas paredz ieradumu un arī cilvēku savstarpējo attiecību maiņu. Diemžēl, mēs - ārsti, esam liecinieki tam, ka šajā laikā ir cilvēki, kuri gūst ne tikai skaudras atziņas, bet arī ļoti nopietnus, dažkārt - dzīvībai bīstamus savainojumus. Tāpat izrādās, ka lielai daļai cilvēku mājās būšana korelē ar alkohola patēriņa pieaugumu un secīgi - savstarpējo attiecību skaidrošanu, kas tiek īstenota ar vardarbīgām pārliecināšanas metodēm! Tādēļ aicinātu būt piesardzīgiem, un kritiskos brīžos izvairīties no agresīvas attiecību skaidrošanas! Savukārt tas, ko mēs pilnīgi noteikti varam darīt ar apdomu - novērtēt savas prasmes un būt divtik piesardzīgiem, uzsākot remontdarbus vai īpašuma sakopšanas un labiekārtošanas darbus.”

Jānis Bendiks, Mikroķirurģijas centra izpilddirektors: “Būšana mājās un nonākšana pašizolācijā nenoliedzami vairumam cilvēku ir grūti izturama un rada papildu stresu. Tas savukārt veicina vēlmi ķerties klāt sen iecerētiem, bet vēl neizdarītiem mājokļa un pagalma sakopšanas darbiem. Savainošanās riska moments iestājas tajā mirklī, kad tiek izmantots instruments, kas nav darbināts ilgāku laika periodu, piemēram, visus ziemas mēnešus, kā arī gadījumos, kad cilvēkam ir zudušas instrumenta lietošanas prasmes, vai tās nav pietiekami augstā līmenī, lai prasmīgi darbotos ar ierīci. Rezultātā rokas, plaukstas, kājas un citas ķermeņa daļas tiek traumētas tik nopietni, ka nepieciešama steidzama un neatliekama palīdzība! Pacientam, lai saglabātu dzīves kvalitāti, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk nonākt specializētā Mikroķirurģijas centrā, kurā viņam iespējams veikt neatliekamas rekonstruktīvas operācijas. Pacientam, lai saglabātu dzīves kvalitāti ir svarīgi veikt šo sarežģīto, rekonstruktīvo operāciju. Turklāt uzsvēršu, ka Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsti joprojām turpina sniegt akūti nepieciešamo palīdzību pacientiem - ievērojot visus nepieciešamos Covid-19 infekcijas ierobežošanas pasākumus, t.i., īpaši sarežģītos apstākļos. ”

Aizvadītajās maija brīvdienās Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā pēc palīdzības vērsās cilvēki ar dažāda veida traumām, kas iegūtas, neuzmanīgi izmantojot elektriskos instrumentus - ripzāģus, leņķa slīpmašīnas (flekšus), zāles trimmerus u.c. Jānis Bendiks: „Atbalstām dzīves vides pārmaiņas. Aicinām uzmanīgi rīkoties ar darbam nepieciešamiem instrumentiem, bet īpašu piesardzību būtu jāievēro, izmantojot jaudīgas ierīces.”

Lai pasargātu sevi no traumu gūšanas un nokļūšanas slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi atkārtoti aicina un atgādina - ievērot visus paredzētos piesardzības pasākumus darbā ar instrumentiem - sekot līdzi instrukcijai par pareizu un drošu ierīces lietošanu, darbam izvēlēties atbilstošu aizsargtērpu un aprīkojumu, kā arī neizmantot instrumentus, esot alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē.

Veselība

Slimību un profilakses kontroles centram (SPKC) epidemioloģiskajā izmeklēšanā apzinot 45 personas, nav izdevies noskaidrot nesen konstatētā difterijas uzliesmojuma infekcijas avotu, liecina Veselības ministrijas sagatavotā paskaidrojuma vēstule Saeimas prezidijam.

Svarīgākais