Aptiekā stāsta, ko pēc koronavīrusa konstatēšanas Igaunijā arvien vairāk pērk Latvijā

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Aptiekās dubultojies pieprasījums pēc līdzekļiem deguna gļotādas aizsardzībai, pavēstīja farmaceite un "Apotheka" valdes locekle Nora Krauja.

Viņa skaidroja, ka šo produktu vidū ir līdzekļi, kuru sastāvā ir pretvīrusu zāles vai ēteriskās eļļas, kas var aizkavēt vīrusu iekļūšanu organismā caur deguna gļotādu. Koronovīrusa izraisītās slimības "Covid-19" profilaksei un ārstēšanai nav specifisku līdzekļu, tāpēc tiek izmantotas tās pašas metodes, ko lieto līdzīgu resperatorās sistēmas saslimšanu gadījumā, piemēram, gripas.

Uzņēmuma valdes locekle informēja, ka pieprasījums visstraujāk audzis šo otrdien, bet visaugstākais tas bijis ceturtdien.

Vaicāta par situāciju kopumā, viņa norādīja, ka pēdējā mēneša laikā tā ir bijusi mainīga, bet kopumā raksturojama kā salīdzinoši mierīga. Tomēr pēdējās dienās un īpaši ceturtdien pēc "Covid-19" konstatēšanas Igaunijā situācija mainījusies - aptiekās ar lielu cilvēku plūsmu ir jūtams klientu satraukums, klāstīja Krauja.

Viņa norādīja, ka vispieprasītākie ir visa veida antibakteriālie līdzekļi, tostarp, geli, salvetes, losjoni un spreji. Pašreiz arī antibakteriālie līdzekļi aptiekās tikpat kā nav pieejami, bet tiek meklētas iespējas krājumu papildināšanai un pieprasījuma nodrošināšanai, stāstīja aptieku tīkla pārstāve.

Kopumā otrdien pieprasījums palielinājies divas reizes, salīdzinot ar vidējo ikdienas pieprasījumu, trešdien trīs reizes, bet ceturtdien jau 13 reizes, uzsvēra Krauja.

Savukārt farmācijas uzņēmuma "Mēness aptieka" pārstāve Līga Ribinska aģentūrai LETA apliecināja, ka joprojām ir vērojama pastiprināta interese tieši par imunitāti stiprinošiem līdzekļiem.

Jau ziņots, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19".

VM par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi bija noteikusi Japānu, Singapūru, Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas un Pjemontas apgabalus.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem - paaugstinātai ķermeņa temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam vai apgrūtinātai elpošanai, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz "Covid-19" skartajām valstīm vai teritorijām.

Pie pacienta atbrauks speciāli aprīkota brigāde, kura no mājām savāks nepieciešamo analīžu paraugu un konkrētā persona varēs palikt mājās, kamēr tiek iegūti analīžu rezultāti. Rezultāti būs zināmi diennakts laikā. Gadījumā, ja konstatēs inficēšanos ar minēto vīrusu, tad pacientu stacionēs.

Patlaban minētā kārtība darbosies Rīgas reģiona tuvumā - Rīgā, Jelgavā, Ogrē, Jūrmalā un citās Pierīgas pilsētās, taču Veselības ministrija risina sarunas ar laboratorijām un reģionālajām slimnīcām par to, lai šādas analīzes varētu paņemt arī citos Latvijas reģionos. Tikmēr no pārējiem reģioniem speciālisti personas nogādā analīžu veikšanai Infektoloģijas centrā Rīgā.

Svarīgākais