Sociālā kampaņā uzrunā meiteņu vecākus

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Veselības ministriju sācis sociālo kampaņu Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas, lai uzrunātu ģimenes ar bērniem, īpaši meiteņu vecākus, un stāstītu par cilvēka papilomas vīrusu, kas 99 procentu gadījumā izraisa dzemdes kakla vēzi.

Kampaņas laikā speciālisti atbildēs uz aktuālākajiem jautājumiem par šo vīrusu un tā saistību ar vēža saslimšanu gan publikācijās, gan tiešraižu diskusijās, gan nodrošinās ģimenes un skolas ar informatīvo materiālu.

Latvijā katru gadu dzemdes kakla vēzis tiek konstatēts aptuveni 240 sievietēm un ik gadu ar šo slimību mirst 110 sieviešu. Ir pierādīts, ka 99 procentos gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss, pret kuru ir izstrādāta vakcīna, un tā ir iekļauta arī vakcinācijas kalendārā un meitenēm no 12 gadu vecuma tiek apmaksāta par valsts budžeta līdzekļiem. Turklāt no šā gada ir veiktas izmaiņas un valsts ir sākusi apmaksāt plašāka spektra vakcīnu pret šo vīrusu, kas, pēc mediķu sacītā, pasargā ne vien no dzemdes kakla vēža, bet arī citām ļaundabīgām un labdabīgām šā vīrusa izraisītām saslimšanām. «Tas ir nozīmīgs ieguldījums profilaksē, kuru vecākiem vajadzētu izmantot. Daļa vecāku baidās par vakcīnas drošību un lietderību, taču es cenšos viņus pārliecināt par labu vakcinācijai. Visi pētījumi ir apstiprinājuši, ka šī ir viena no visdrošākajām vakcīnām un tai nav nekādu blakņu nedz attiecībā uz meiteņu auglību, nedz veselību kopumā,» saka ģimenes ārsts. Dati liecina, ka vakcinēto meiteņu skaits pēdējos gados pieaug - 2018. gadā vakcinējās 48, bet 2019. gada pirmajos sešos mēnešos 61,5 procenti meiteņu. Tomēr Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa uzsver: lai efektīvi mazinātu dzemdes kakla vēža biežumu, nepieciešama vismaz 90 procentu vakcinācijas aptvere. «Ir virkne ļaundabīgu saslimšanu, kuru riskus ir grūti novērst, taču dzemdes kakla vēzis varētu būt gandrīz pilnībā izskaužams, ja vien sievietes Latvijā vakcinētos pret cilvēka papilomas vīrusu un piedalītos dzemdes kakla vēža skrīninga programmā,» saka V. Veisa.



Svarīgākais