Pētījums: Daļa hronisko slimību pacientu mēdz aizmirst nopirkt recepšu zāles

 
©Ilze Zvēra/F64 Photo Agency

Starp pacientiem, kuri ilgstoši lieto recepšu medikamentus, gandrīz katrs ceturtais (23%) mēdz aizmirst savlaicīgi iegādāties ārstēšanai nepieciešamās zāles. Īpaši satraucoši dati ir vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem, kurā pat 42% aptaujāto, kas ilgstoši lieto recepšu medikamentus, aizmirst par savlaicīgu medikamentu iegādi, secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos.

BENU Aptiekas veiktā Veselības monitoringa rezultāti atklāj: 41% Latvijas iedzīvotāju nepieciešams ilgstoši lietot recepšu medikamentus. Pārsteidzoši rezultāti parādās vecumā grupā no 65 līdz 74 gadiem, kur 79% aptaujāto ilgstoši lieto recepšu medikamentus, kamēr vecumā grupās no 18 līdz 24 gadiem un 25 līdz 34 gadiem šis rādītājs ir attiecīgi 33% un 17%. Novērojama sakarība, ka, pieaugot respondentu vecumam, pieaug to respondentu īpatsvars, kuri vienmēr atceras iegādāties recepšu medikamentus.

Salīdzinājumā ar ģimenēm, kurās runā latviešu valodā, krievvalodīgie biežāk norādījuši, ka ilgstoši lieto recepšu medikamentus (48% pret 38%). Reģionālā griezumā medikamentus visvairāk ilgstoši lieto Latgales iedzīvotāji (45%), kam seko Zemgale (43%), savukārt Kurzemē, Vidzemē un Rīgā recepšu medikamentus ilgstoši lieto vidēji 40% aptaujāto.

Šā gada novembrī BENU Aptiekas veiktajā pētījumā, balstoties uz 150 ģimenes ārstu atbildēm, secināts, ka pacienti regulāri aizmirst savlaicīgi iegādāties recepšu medikamentus. 68,7% aptaujāto ģimenes ārstu norādījuši, ka savā praksē ir saskārušies ar šādu problēmu, bet 20% snieguši atbildi "reti." 77,3% aptaujāto ģimenes ārstu ir vienisprātis, ka izrakstīto recepšu medikamentu nelietošana vai īslaicīga pārtraukšana bez ārsta ziņas var radīt nopietnas sekas cilvēka veselībai, savukārt 15,3% ārstu norādījuši, ka šim apgalvojumam drīzāk piekrīt nekā nepiekrīt. Lielākā daļa aptaujāto ģimenes ārstu (77,9%) norāda, ka pilnībā vai drīzāk sliecas atbalstīt tāda risinājuma ieviešanu, kas atgādinātu gan par medikamentu savlaicīgu iegādi, gan lietošanu tiem paredzētajā laikā. Uzdodot jautājumu par to, kurām vecuma grupām Medikamentu lietošanas atgādinājuma programma būtu sevišķi būtiska, ģimenes ārsti norādījuši, ka visbiežāk par savlaicīgu medikamentu iegādi aizmirst seniori virs 65 gadiem (44,7%), kā arī jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem (40,7%), cilvēki vecumā no 25 līdz 34 gadiem (36%) un vecumā no 35 līdz 44 gadiem (36%).

BENU Aptiekas Veselības monitoringu veic BENU Aptieka sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2019. gada aprīlī, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.