Mīti par HIV ir ļoti dzīvi

Aptaujas dati © F64

Jo vājākas cilvēka zināšanas par cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV), jo vairāk viņš baidās inficēties, secināts HIV un AIDS inficēto atbalsta biedrības Agihas veiktā pētījumā par faktiem un mītiem saistībā ar HIV. Latvijas iedzīvotāji joprojām domā, ka ar HIV var inficēties no oda vai blusas koduma, un pieļauj, ka HIV vīruss mīt pilsētu kanalizācijas sistēmās.

Pētījuma vadītāja Rīgas Stradiņa universitātes lektore Anda Ķīvīte-Urtāne atgādināja, ka Latvija pašlaik ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā pēc ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita. Tie ir 18,8 diagnosticēti jauni gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas trīs reizes pārsniedz ES vidējo rādītāju. Šādā situācijā labas zināšanas par HIV ir ļoti būtiskas, lai cilvēki ne tikai zinātu, kā patiesībā izplatās HIV, bet arī varētu sevi pasargātu. Otrkārt, nedzīvojot mītos par kādu infekcijas slimību, mazinās arī aizspriedumi pret cilvēkiem ar HIV, kas, savukārt, mazina bailes vērsties pēc palīdzības.

Diemžēl pētījums atklāj, ka vairāk nekā desmit gadu laikā, kad par HIV pārneses ceļiem ir daudz skaidrots un stāstīts, daļa iedzīvotāju joprojām dzīvo mītu pasaulē, turklāt, iespējams, neapzinoties, kā šie mīti ietekmē viņu dzīvi, nemazinot bailes. Apmēram puse aptaujāto cilvēku savas zināšanas par HIV vērtē kā viduvējas. Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka viņiem ir maza iespēja inficēties ar HIV. «No HIV nebaidās tie, kuriem ir labākas zināšanas, bet lielākas bailes ir tiem, kuru zināšanas ir sliktas,» saka A. Ķīvīte-Urtāne. Lielākā daļa aptaujāto - 88 procenti - pareizi atbildējuši uz jautājumu, vai pēc izskata vesels cilvēks var būt inficēts ar HIV. Lai arī lielākā daļa aptaujāto - 75 procenti - par mītu uzskata apgalvojumu «HIV izplatās ar kukaiņu kodumu starpniecību», ceturtā daļa tomēr domā, ka no odu koduma pastāv iespēja iegūt HIV. Tas, pēc pētnieces domām, ir ļoti augsts rādītājs un pētījuma veicējus pat ir pārsteidzis, jo tieši par šo ir ļoti daudz runāts un skaidrots. Pētniece atgādina, ka ar odu vai citu kukaiņu kodumiem inficēties ar HIV nevar. Vēl nepilni desmit procenti aptaujāto uzskata, ka var inficēties, ēdot kopā ar inficētu cilvēku (neatbilst patiesībai).

Aptaujas dalībniekiem arī vaicāts, vai var inficēties, skūpstoties ar HIV inficētu personu. Puse aptaujāto domā, ka tā var inficēties, taču arī tā nav taisnība. Iedzīvotājiem arī nav īsti skaidrs, kā HIV cilvēka dzīvi ietekmē tas, ka viņš lieto antiretrovirālo terapiju, un vai sievietei ar HIV var piedzimt vesels mazulis. Visai daudz neskaidrību cilvēkiem ir par jautājumiem, kas saistīti ar seksuālo dzīvi - kā var un kā nevar inficēties. Aptauja atklāj arī maldīgus priekšstatus par savu ģimenes dzīvi, proti, pētījumā ceturtā daļa aptaujāto apgalvojuši, ka inficēties ar HIV nevar tie, kuri ir laulāti vai kuriem ir ilgtermiņa attiecības. 13,7 procenti iedzīvotāju nevarēja aptaujā atbildēt, vai patiesībai atbilst apgalvojums, ka HIV dzīvo kanalizācijas sistēmā. Nē, HIV vīruss ārējā vidē nevar izdzīvot, tāpēc kanalizācijas sistēmā tā noteikti nav. Pētījumā secināts, ka visaugstākais personu ar labām zināšanām par HIV īpatsvars ir Rīgā, bet zemākais - laukos.


http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2019/10/24/miti-par-hiv-ir-loti-dzivi

Svarīgākais