Nagu sēnīte nav tikai kosmētiska problēma

 
Lai pierādītu nagu sēnītes infekciju un konkrētu tās izraisītāju, ir nepieciešama ārsta dermatologa konsultācija, kuras laikā tiek noskaidrota anamnēze, tiek veikta objektīva patoloģijas apskat un paņemts bojātā naga materiāls, kas tālāk tiek nosūtīts uz speciāliem laboratoriskiem izmeklējumiem. ©depositphotos.com

Nagu sēnīšu infekcijai jeb onihomikozei bieži netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība – ne profilaksei, ne arī ārstēšanai. Daudzi to uzskata tikai par kosmētisku problēmu un bieži griežas pie ārsta novēloti – kad jau ir bojāti visi nagi un pēdu āda.

Cik nopietna ir nagu sēnīšu infekcijas problēma, kas veicina tās attīstību, kuras ir riska grupas, kam sēnīte pielīp biežāk un kā ārstē nagu sēnīti, stāsta Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Jeļena Moisejenko-Goluboviča.

Viegli iegūt apkārtējā vidē

Onihomikoze ir hroniska roku un kāju nagu slimība, kas mūsdienās ir ļoti bieži sastopama, turklāt tā var skart ikvienu. Tā kā sēnīte ir lipīga slimība, to viegli iespējams iegūt apkārtējā vidē - no jau inficēta cilvēka, ar sporām. Tā izplatās, valkājot vai mērot svešus apavus, uzturoties basām kājām baseinā, sporta zālē, dušas telpās vai slaukoties ar vienu dvieli. Daudzi pat neapzinās, ka tā mūs apdraud, arī ilgstoši nēsājot slēgtus apavus, - pat neiedomājas, ka siltumnīcas apstākļi, kuros atrodas kājas, rada labvēlīgu vidi sēnītēm. Turklāt daudzi valkā nepiemērotus apavus, kas izgatavoti no sintētiskiem, neelpojošiem materiāliem, un, piemēram, rudens/ziemas sezonā, atrodoties telpās, nepārvelk apavus, tādējādi kājas visu dienu neelpo.

Nagu sēnīte biežāk pielavās, cilvēkam kļūstot vecākam. Bieži slimo vīrieši, kuri nepamatoti nepievērš uzmanību izmaiņām nagos un ādā. Bet palielināts risks inficēties ir cilvēkiem ar samazinātu perifēro asinsriti, piemēram, ja ir kāju vēnu varikoze, ateroskleroze, arī cilvēkiem ar cukura diabētu, novājinātu imūnsistēmu, vielmaiņas traucējumiem, atkārtotām nagu traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, vai nespēju saglabāt labu pēdu higiēnu. Saslimšanu veicina arī smēķēšana, mehāniski traumēti nagi, tostarp arī tīši traumēti (tos graužot, knibinot), arī slēgtu apavu nēsāšana, nepietiekami bieži mazgātas kājas un mainītas zeķes, jo tādējādi notiek pastiprināta pēdu svīšana, savukārt mitra un silta apkārtējā vide rada sēnīšu infekcijai ļoti labvēlīgus augšanas apstākļus. Šī problēma īpaši aktuāla varētu būt arī visiem tiem, kuri aktīvi sporto. Jo svīst ne tikai ķermenis, bet arī kājas, un āda paliek arvien caurlaidīgāka.

Var pārmesties uz ādu

Sēnīte no nagiem var pārmesties arī uz ādu - mazgājoties un arī peldoties. Cilvēki bieži domā, ka viņiem ir sausas pēdas, bet nereti tā ir sēnīšu infekcija, kas dod sīku, miltiem līdzīgu pārklājumu jeb zvīņas, un šī problēma var pāriet arī uz apakšstilbiem. Āda sāk niezēt, cilvēks to kasa, pievienojas baktērijas, un rezultātā veidojas mikrobu ekzēma vai mikotiskā ekzēma.

Neārstēta nagu sēnīte pati no sevis nepāriet, tāpēc, ja rodas aizdomas par šo saslimšanu, nepieciešams vērsties pie dermatologa, lai novērtētu nagu bojājumu un izvēlētos piemērotāko terapiju. Jo ātrāk tiks sākta nagu sēnītes ārstēšana, jo tā būs efektīvāka un būs nepieciešams salīdzinoši īsāks laiks un mazāk līdzekļu, lai to izārstētu.

Lokāla vai sistēmiska terapija

Naga sēnītes ārstēšanu nosaka ārsts atkarībā no pacienta anamnēzes, pavadošām slimībām, lokāla stāvokļa un analīžu rezultātiem. Terapija var būt lokāla vai sistēmiska ar tabletēm. Ārstēšana tiek piemeklēta individuāli katram pacientam, bet pirmā jebkuras onihomikozes ārstēšanas sastāvdaļa ir vizīte pie podologa, kurš reizi mēnesī veic ārstniecisko pedikīru. Lokālie pretsēnīšu līdzekļi palīdz pavisam agrīnas sēnīšu infekcijas gadījumā, jo galvenokārt iedarbojas uz naga virsmu: dezinficē, stiprina naga struktūru, aizsargā inficēto nagu. Savukārt pacientiem ar ielaistu nagu sēnīti tiek nozīmēta iekšķīga medikamentoza terapija. Atkarībā no sēnīšu izraisītāja, bojājuma smaguma pakāpes un bojājuma veida tiek izmantoti pretsēnīšu jeb antimikotiskie medikamenti sistēmiskā terapijā.

Lāzerterapija cīņā ar sēnīšu infekciju ir salīdzinoši jauna metode, un ir efektīva kombinācijā ar citiem lokāliem līdzekļiem. To var izmantot cilvēkiem, kuriem ir būtiskas kontrindikācijas medikamentozai pretsēnīšu terapijai.

***

SVARĪGI

Pirms naga parauga paņemšanas pacients vismaz divas nedēļas nedrīkst lietot pretsēnīšu medikamentus, jo tie var ietekmēt analīžu rezultātus - veicot mikrobioloģisko sēņu uzsējumu uz barotnes, tā var neizaugt

Veicot manikīra un pedikīra procedūras pie speciālistiem, ir ļoti svarīgi, lai speciālists sekotu instrumentu dezinfekcijai, jo ar slikti sterilizētiem instrumentiem sēnīšu infekciju var viegli pārnest no viena klienta citam - pret parastiem pūšamiem dezinfekcijas līdzekļiem sēnīšu sporas ir ļoti noturīgas. Diemžēl šāda notikumu secība nav retums

*Promo raksts tapis sadarbībā ar Lāzerplastikas klīniku