Paplašinās izmeklējumu skaitu grūtniecēm ģenētisku slimību noteikšanai

 
©pixabay

Jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīnings tiks paplašināts ar jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju diagnosticēšanai, liecina otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā.

Grozījumu mērķis ir arī uzlabot grūtnieču ultrasonogrāfisko izmeklējumu kvalitāti, lai savlaicīgi konstatētu augļa ģenētisko patoloģiju.

Turpmāk grūtniecēm pēc 37 gadu vecuma 10-11 grūtniecības nedēļās noteiks bioķīmiskos rādītājus asinīs un nosūtīs grūtnieci pie ultrasonogrāfijas speciālista padziļinātai augļa izmeklēšanai un iedzimtu ģenētisku patoloģiju riska noteikšanai.

Vienlaikus ginekologiem dzemdību speciālistiem ir noteiktas stingrākas resertifikācijas prasības, paredzot obligātus kursus, lai papildinātu zināšanas ultrasonogrāfiskajā izmeklēšanā. Plānots, ka ar 2021.gadu kursu praktiskajā daļā un pārbaudījumos tiks izmantots ultrasonogrāfijas simulators.

Ņemot vērā, ka grūtniecēm ir augsts gripas radīto komplikāciju risks, turpmāk ārstniecības persona pirmreizējā apmeklējuma laikā ne tikai informēs grūtnieci par nepieciešamību vakcinēties pret sezonālo gripu, bet arī pastāstīs sievietei par gripas bīstamību grūtniecības laikā. Tāpat ārstniecības personām būs jāizskaidro grūtniecei nepieciešamība pievērst uzmanību un sekot augļa kustībām, lai grūtniecības iespējamo sarežģījumu gadījumā lemtu par tālāko grūtniecības vadīšanas stratēģiju.

VM atgādināja, ka pretgripas vakcīna grūtniecēm no šī gada 1.oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā un tiks apmaksāta pilnā apmērā.