Pacienti: Vēlamies zāles melanomai

© SWNS.com/ SCANPIX/LETA

Lai arī pagājušajā gadā ādas vēža – melanomas – ārstēšanai kompensējamo zāļu sarakstā tika iekļauti jauni, inovatīvi medikamenti, pacienti sabiedrības iniciatīvu platformā manabalss.lv turpina vākt parakstus melanomas pacientu atbalstam.

«Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā,» tāds ir pacientu, iniciatīvas virzītāju, sauklis. Melanomas pacienti par tiesībām un iespēju saņemt valsts apmaksātas zāles vēža ārstēšanai cīnījušies jau gadiem. Ilgstoši kompensējamo zāļu sarakstā nebija faktiski neviena inovatīva medikamenta melanomas ārstēšanai. Pirms pāris gadiem pie sabiedrības ar aicinājumu parakstīt iniciatīvu, lai pacientiem būtu pieejama valsts apmaksāta terapija, vērsās melanomas paciente Tatjana Bičika. Gan viņa, gan citi melanomas pacienti ārstu izrakstītās zāles varēja iegūt, tikai lūdzot ziedojumus. Kad līdzcilvēku atbalsts jau bija faktiski sasniedzis nepieciešamo parakstu skaitu, lai iniciatīvu par zāļu nodrošināšanu varētu iesniegt Saeimā, Nacionālais veselības dienests pērn pieņēma lēmumu kompensēt konkrētu medikamentu melanomas ārstēšanai. Tomēr pašlaik manabalss.lv turpina parakstu vākšanu, un pamatojums šai iniciatīvai ir šāds: joprojām ir gadījumi, kad melanomas pacientiem viņu ārstēšanas izmaksas Latvijā netiek kompensētas, jo melanomas pacienti ir dažādi un arī ādas vēzis pēc tā veida atšķiras, līdz ar to atšķiras arī nepieciešamie medikamenti. Jaunā iniciatīva vēlas panākt sabiedrības atbalstu tam, ka valsts kompensē inovatīvus medikamentus jebkādas melanomas gadījumā.

Sākotnēji kompensējamo zāļu sarakstā pērn iekļāva tikai divus jaunus medikamentus, kas paredzēti BRAF pozitīvas melanomas ārstēšanai (audzēja gēna mutācija), kas veidoja situāciju, ka pacienti ar BRAF negatīvu melanomu zāles saņemt nevarēja. No pagājušā gada rudens kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļautas zāles arī BRAF negatīvās melanomas ārstēšanai. To Neatkarīgajai apliecina Nacionālā veselības dienesta speciāliste Zinta Rugāja. «Pacientiem ar ļaundabīgu ādas melanomu kompensējamo zāļu sarakstā kopš 2018. gada metastātiskas ādas melanomas ārstēšanai ir iekļauti pieci jauni inovatīvi medikamenti. Četri iekļautie medikamenti ir paredzēti iepriekš neārstētiem metastātiskas BRAF pozitīvas melanomas pacientiem un viens medikaments - iepriekš neārstētu metastātiskas BRAF mutācijas negatīvas melanomas pacientu ārstēšanai,» skaidro speciāliste.

Tiktāl skaidrs, ka pašreiz kompensētās zāles aptver abu veidu melanomas ārstēšanu, tomēr problēma varētu būt ar zāļu pieejamību tiem pacientiem, kuriem melanoma jau ir iepriekš ārstēta un tagad tā uzliesmojusi no jauna ar metastāzēm. Pacienti tāpēc ir apņēmības pilni iniciatīvu Saeimā iesniegt un jau tur diskutēt, kā nodrošināt valsts apmaksātu ārstēšanu visiem melanomas pacientiem. Latvijā ar melanomu jeb ādas vēzi ik gadu saslimst aptuveni 200 cilvēku. Visbiežāk slimo 40-60 gadu vecumā. Diemžēl metastātiskā formā melanoma ir viens no agresīvākajiem audzējiem, tā ātri progresē. 2017. gadā uzskaitē bija 108 pacienti ar metastātisku ādas melanomu.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.

Svarīgākais