NODERĪGI: kas jāzina par uztura bagātinātājiem

 
©F64

49% Latvijas iedzīvotāju uztura bagātinātājus izvēlas un pērk paši pēc savas iniciatīvas – atklāj BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultāti. Tāpat pētījumā secināts, ka 39% aptaujāto uztura bagātinātāju iegādi saskaņo ar ārstu, 22% tos iegādājas pēc farmaceita vai tuvinieku ieteikumiem, savukārt 16% respondentu savu izvēli veic, balstoties uz medijos un internetā pieejamo informāciju.

Kad ieteicams lietot uztura bagātinātājus?

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka uztura bagātinātāji ir koncentrētas uzturvielas - vitamīni un minerālvielas, kas pieejamas dažādas formas kapsulās, tabletēs, dražejās un citos veidos.

Skaidrojot nepieciešamību pēc uztura bagātinātājiem, speciāliste uzsver, ka ar pārtiku ne vienmēr var uzņemt pilnvērtīgai cilvēka organisma funkcionēšanai nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un ķīmiskos elementus, ko nosaka pārtikas produktu sezonalitāte, piekoptais dzīvesveids un daudzi citi faktori. Uztura bagātinātāju lietošana jāuzsāk gadījumos, kad cilvēka organisms ir novājināts vai atrodas paaugstinātas fiziskās un garīgās slodzes apstākļos, kā arī uztura bagātinātāju lietošana īpaši aktuāla ir vegāna un veģetāra dzīvesveida piekritējiem un cilvēkiem ar piena produktu nepanesamību. Ārste uzsver, ka, lai izvērtētu nepieciešamību pēc uztura bagātinātājiem un izvēlētos veselības stāvoklim un dzīvesveidam piemērotākos, ļoti svarīgi ir konsultēties un saskaņot to lietošanu ar ārstu.

Latvijas iedzīvotāji - pastāvīgā D vitamīna trūkumā

Ģimenes ārste norāda, ka klimatiskie apstākļi Latvijā, kā arī aizvien biežāk piekoptais darbs birojā ir divi faktori, kas nosaka ierobežotas iespējas uzņemt organismam nepieciešamo D vitamīnu. Tādēļ D vitamīns papildus būtu jāuzņem visās vecuma grupās, savukārt citu uztura bagātinātāju iegāde ir jāizvērtē un jāsaskaņo ar ārstu. Saskaņā ar Z. Zitmanes personīgo pieredzi un praksi, Latvijas iedzīvotājiem nereti trūkst arī tādu organisma funkcionēšanai svarīgu elementu kā jods, kalcijs, folijskābe un dzelzs. Vienlaikus speciāliste atgādina, ka labākais veids, kā rūpēties par ķermeņa un prāta veselību, ir pilnvērtīgs uzturs, regulāras fiziskas aktivitātes svaigā gaisā un pozitīvs skatījums uz dzīvi.

 

Abonē