Saistībā ar pieaugošo ērču aktivitāti Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un ievērot nepieciešamos piesardzības pasākumus, pavadot laiku brīvā dabā.
SPKC epidemiologi atgādina - vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnēsātām slimībām, piemēram, Laimas boreliozi jeb "Laimas slimību", kā arī ērlihiozi.
Centrā norādīja, ka pavasarī, siltākās dienās pēc sniega segas nokušanas jau bija novērota neliela ērču aktivitāte, un pēdējās dienās, gaisa temperatūrai paaugstinoties virs pieciem grādiem pēc Celsija, vērojama vidēja ērču aktivitāte, no 15 līdz 20 ērcēm uz monitoringa maršruta kilometru.
SPKS uzsver - temperatūrai vēl pieaugot, ērču aktivitāte strauji palielināsies. Siltajos gada mēnešos ērcēm piemērotos biotopos aktivitāte mēdz sasniegt ap 100 ērcēm uz kilometru.
Lai iedzīvotāji sevi pasargātu no iespējamām sekām, SPKC speciālisti iesaka izvēlēties gaišu apģērbu, uz kura ērces ir labāk saskatāmas, pastaigas laikā ik pa brīdim apskatīt apģērbu, vai uz tā nav ērces, pēc pastaigas rūpīgi pārbaudīt ne tikai apģērbu, bet arī visu ķermeni.
Tāpat centra speciālisti aicina izvēlēties piemērotus apavus, jo ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem, kā arī parūpēties, lai apģērba piedurknes, apkakle un bikšu gali būtu pietiekami noslēgti, lai zem apģērba nepakļūtu ērces.
Īpaša uzmanība jāpievērš arī garai zālei, kurā varētu uzturēties ērces, kā arī svarīgi pārbaudīt mājdzīvniekus, vai tiem nav piesūkušās ērces un jāatceras, ka ērces var pārnest ar mājās atnestiem zariem.
Ja tomēr ērce ir piesūkusies, tad SPKC rekomendē to noņemt pēc iespējas ātrāk, vienlaikus ievērojot drošības pasākumus. "Ērces noņemšana ir jāveic piesardzīgi, jo saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tādējādi palielinot iespējamību saslimt ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām," uzsvēra speciālisti.
SPKC norāda - pirms ērces noņemšanas nepieciešams dezinficēt ādas laukumu ap ērces piesūkšanās vietu, bet izvilkšanai var izmantot smailu pinceti, ar ko satvert ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un ar lēnu apļveida kustību izvelk ērci ārā. Ja nav pieejama pincete, tad ērci var noņemt ar izturīgu diegu, apsienot to ap ērces snuķīti un velkot to aiz diega galiem. Ērci pēc izraušanas jāievieto spirtā, slēgtā konteinerā, maisiņā vai jānoskalo tualetē. Pēc ērces izņemšanas, koduma vietu jādezinficē un jānomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.
Pēc ērces piesūkšanās, kā norāda SPKC, ieteicams izvairīties no saaukstēšanās, alkohola lietošanas, pārmērīgas sauļošanās un intensīvas fiziskās slodzes.
Šogad valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu noteikta 23 novados un pieejama bērniem no viena gada līdz 18 gadu vecumam. Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. 2019.gadā turpināsies arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija.